Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA JAN WIDACKI MATACZENIE ADWOKATA WARSZAWSKIEGO KIEDY MECENAS BĘDZIE OSĄDZONY

Widacki Jan - tylko wpadka kolejnego nieetycznego adwokata? Czy prokurator odważy się postawić zarzuty znanemu  adwokatowi? - z cyklu patologie w organach (nie)sprawiedliwości. 

Prokuratura wezwała na przesłuchanie znanego adwokata prof. J. Widackiego, najpewniej po to, aby postawić mu zarzuty nakłaniania do składania fałszywych zeznań Sławomira R., odsiadującego karę wieloletniego więzienia za zabójstwo.

Sprawę ujawniło "Życie Warszawy" we wrześniu 2005 r.
- Mecenas był u mnie na widzeniu. Zaproponował mi złożenie zeznań na korzyść jednego z szefów "Pruszkowa". Miałem zeznać nieprawdę, by "Malizna" uniknął kary za zlecenie zabójstwa "Pershinga", szefa gangu pruszkowskiego - mówił gazecie Sławomir R. Opowiedział też szczegółowo, w jaki sposób dotarł do niego prof. Widacki. Stało się to za pośrednictwem żony jednego z szefów "Pruszkowa".

 O kontaktach Widackiego z gangsterami opowiadali też świadkowie koronni w sprawie "Pruszkowa".

W 2005 r. TVP ujawniła, że na początku lat 90. Widacki, wówczas wiceszef MSW, pomagał założyć fundację Bezpieczna Służba, która miała pomagać policjantom. Tymczasem fundację, która miała czerpać zyski m.in. z gier losowych, założyły osoby związane z pruszkowskimi gangsterami. W skład rady fundacji weszły m.in. żona i siostra Jeremiasza Barańskiego ps. Baranina (był wtedy poszukiwany międzynarodowym listem gończym).

O założeniu fundacji wiceminister Widacki rozmawiał także m.in. z Aleksadrem Żaglem, który zorganizował spotkanie wiedeńskie Jana Kulczyka i płk. KGB Władimira Ałganowa (Ałganow w połowie lat 90. pracował w firmie Żagla Polmarc).

Po raz pierwszy nazwisko Widackiego w kontekście manipulowania zeznaniami świadków pojawiło się w związku z działalnością komisji ds. Orlenu. Mec. Widacki był wówczas pełnomocnikiem Jana Kulczyka. Miał zaproponować obrońcy zeznającego przed komisją Marka Dochnala, by ten nie składał zeznań obciążających Kulczyka. W zamian prof. Widacki miał obiecać pomoc w uchyleniu aresztu Dochnalowi.

- Wiem, komu może zależeć na tym, żeby mnie upodlić w oczach opinii publicznej - odpowiada na zarzuty Widacki. - Byłem pełnomocnikiem Jana Kulczyka przed komisją orlenowską; jestem pełnomocnikiem Jana Kulczyka w Prokuraturze Okręgowej w Częstochowie w sprawie, gdzie prokuratura nie postawiła jeszcze do tej pory zarzutu panu Giertychowi o nakłaniania do fałszywych zeznań - ale sprawa tego dotyczy. Pozwałem do sądu cywilnego o naruszenie dóbr osobistych pana Zbigniewa Wassermanna - wylicza w rozmowie z RMF profesor Widacki.

za INTERIA.PL - Fakty - Podejrzane kontakty mecenasa

 ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia
i wiele innych w kolejnych działach wydawnictwa:
   SĄDY   PROKURATURA  ADWOKATURA
 POLITYKA  PRAWO  INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe 
www.aferyprawa.com  
Redaktor Naczelny:
mgr inż.  ZDZISŁAW RACZKOWSKI

    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: Z.Raczkowski@aferyprawa.com 
Dziękuję za przysłane teksty opinie i informacje. 

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.