Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 13-12-2012

Zabawne Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", czyli o tym, jak sądownictwo doigrało się, a sędziowie nadal nic nie rozumieją...

Prominentni sędziowie obiektywną ocenę stanu polskiego sądownictwa nazywają oszczerstwem. Nie życzą sobie publicznej dyskusji o ustroju sądownictwa.

 „Rzeczpospolita” opublikowała interesującą, a jednocześnie smutną informację: Iustitia żąda wycofania podręcznika szkolnego

Więcej informacji jest tutaj:  Chcą uczyć o tym, że polskie sądownictwo jest złe

Gimnazjaliści już wiedzą o polskim sądownictwie

Jak podaje Rzepa:

Podręcznik „Wiedzy o społeczeństwie" Elżbiety Dobrzyckiej i Krzysztofa Makary, przeznaczony dla klas I–III gimnazjów, zawiera cytat z publikacji „Tygodnika Wprost" z 24 marca 2002 r., w której napisano m.in. że polskie sądy źle funkcjonują, bo wadliwy jest cały system wymiaru sprawiedliwości. Wśród zarzutów były takie, jak: praca na jedną zmianę, brak związku między wynagradzaniem sędziów a ich efektywnością,  sprawowanie zarządzania sądami przez sędziów, a nie zawodowych menedżerów, decydujący głos samorządu sędziowskiego w sprawach sędziów, co sprawia, że obowiązuje klanowa solidarność – nie eliminuje się sędziów złych lub skorumpowanych, a postępowania dyscyplinarne z reguły się umarza.

Na podstawie materiału z „Wprost” uczeń otrzymuje polecenie: „Wymień przyczyny złego funkcjonowania polskich sądów wskazane przez autorów artykułu, wskaż różnicę w sposobie funkcjonowania sądów w Polsce i na Zachodzie".

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" uważa, że podręcznik autorstwa Elżbiety Dobrzyckiej i Krzysztofa Makary obraża i kłamliwie pomawia sędziów.

Iustitia żartuje i to w bardzo złym stylu

Iustitia zażądało od MEN wycofania z użytkowania wyżej wymienionego podręcznika. Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Iustitii, nie wyklucza drogi sądowej o ochronę dóbr osobistych. Problemem jest, jak ocenia Rzepa, że każdy, także autorzy podręcznika, może formułować rozmaite oceny danej grupy zawodowej.

W sprawie wypowiedzieli się już adwokaci:

Adwokat Krzysztof Czyżewski uważa, że ma miejsce rozpowszechnianie nieprzemyślanych ocen. Zakazanie książki - jego zdaniem – nie wchodzi w rachubę  na płaszczyźnie ochrony dóbr osobistych, a tylko na płaszczyźnie MEN.

Mecenas Jerzy Naumann sądzi z kolei, że zakaz jest możliwy, ale nie z powodu „cenzurowania" poglądów, lecz zamieszczenia ich w publikacji, w której nie ma na nie miejsca. Uważa, że: „Tak odpowiedzialna praca jak tworzenie podręcznika, z którego wiedzę czerpią uczniowie, wymaga odpowiedniego poziomu, i to poziomu wszechstronnego”.

Stanowisko Iustitii i adwokatów jest zabawne. Może zamiast bronić skompromitowanego sądownictwa, należałoby po prostu dopuścić uczciwą dyskusję o jego ustroju? Obecny jest w oczywisty sposób skrajnie dysfunkcjonalny i prawdą jest, że umożliwia bezkarną niekompetencję i nierzetelność sędziów.

Wypowiadałam się w tej sprawie wielokrotnie, m.in. tutaj:  Tysiące ludzi zniszczonych przez system prawny w Polsce
Analizy konstytucjonalistów są dla sędziego Owczarka zbyt trudne


Niezależnie od tego, jak potoczą się dalej losy podręcznika  „Wiedzy o społeczeństwie", optymistyczne jest to, że coraz więcej osób w Polsce zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba koniecznie zmienić ustrój polskiego sądownictwa. A nawet, że istnieją tak odważni i odpowiedzialni autorzy, którzy przygotowują młodzież do świadomej oceny rozwiązań ustrojowych. Wielkie brawa dla Elżbiety Dobrzyckiej i Krzysztofa Makary.

Pięknie dziękujemy!
http://rebeliantka.nowyekran.pl/post/82011,o-tym-jak-sadownictwo-doigralo-sie-a-sedziowie-nadal-nic-nie-rozumieja

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Agent Orange
14-12-2012 / 17:57
A swoją drogą powiedziano "Nie sądź abyś nie był sądzony". Jeśli więc jest jakieś życie po śmierci, to wróży to sędziom niezłą zabawę.... Piekielnie dobrą zabawę.
~Agent Orange
14-12-2012 / 17:55
Gdyby siedzieli cicho, to olewający wszystko uczniowie nawet by na to nie spojrzeli. A tak się wkurzyli i proszę. UDERZ W STÓŁ A NOŻYCE SIĘ ODEZWĄ. Brawo brawo brawo dla Iustitia!!!!!
~Polak
14-12-2012 / 14:37
Skoro sędziowie i prokuratorzy twierdzą,że są uczciymi ludźmi a nie przestępcami to dlaczego nie chcą rezygnacji ze swoich immunitetów?
~Mariola
14-12-2012 / 14:07
Najlepiej gdyby autorzy książki wytoczyli im proces.Przecież młodzież należy wychowywać w duchu prawdy i uczciwości.Teraz to już podręcznik ma wzięcie. To początek normalności taki podręcznik.Kiedyś będzie normą pisanie o panującym w 2012 roku bezprawiu w Polsce.