Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
31 stycznia 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA ANDRZEJ LEPPER KARIERA WZLOTY I UPADKI SAMOOBRONY WSZYSTKO O LEPPERZE TVP - i jej misja - jak wyłudzić abonament od naiwnych? Abonament RTV w opłatach za prąd ściągany przez urzędy skarbowe? Czym jest w stanie zaskoczyć nas bardziej telewizja? Na pewno nie programami...

Temat abonamentu RTV jak bumerang stale powraca.
Zgodnie z ustawą - abonament powinna płacić każda osoba posiadająca odbiornik radiowy i telewizyjny, niezależnie od tego kto jest ich nadawcą. Abonament RTV zobowiązane są płacić zarówno instytucje, jak i osoby prywatne - również te, które mają telewizję kablową i satelitarną.
Już takie, sprzeczne z prawem i logiką potraktowaniu obywateli jest naruszeniem praw obywatelskich, a nawet konstytucyjnych.
Zastanówmy się. Kupując odbiornik telewizyjny płacimy przy jego zakupie podatek, podobnie jak za pralkę czy lodówkę.
Pytanie - dlatego za telewizor mamy dalej latami płacić podatek, nawet gdy oglądamy swój film z wczasów, z płyty czy z komputera? - wszak od wszystkiego opłaciliśmy już raz podatek, a podobno nie wolno wielokrotnie opodatkowywać?
Kolejna sprzeczność - każdy ma obowiązek zapłacić za usługę z której korzysta. Dlaczego ja mam płacić za coś z czego nie korzystam? - w imię jakiej misji czy idei?
Za mnie nikt nie płaci, tylko stale jestem naciągany przez różne urzędy.
Komunizm dawno padł, skończyło się okradanie obywateli przez wszelkie kontraktacje, podatek kawalerski i szereg podobnych pomysłów.

Dlaczego stację komercyjne takie jak TVN potrafią utrzymać się z reklam, zakupić czy wyprodukować ciekawy film, program, imprezę sportową i jeszcze wystarcza im na wypłatę wynagrodzeń i zostaje zysk? A nawet na reklamach nie zarabiają tyle co TVP. Jak na razie największe dochody reklamowe dalej osiąga TVP. Tylko w pierwszym kwartale 2007r telewizja zarobiła 666,9 mln zł !!! - tj. o 100mln więcej niż druga stacja TVN (567,7mln - dane AGB Nielsen Media Research) i o 150mln zł więcej niż POLSAT.
I ciągle im mało?!?

A dla krętaczy z TV sprawa jest warta zachodu.

Miesięczna opłata abonamentowa za radio i telewizor wynosi obecnie 17 zł.
Obliczmy o jaką kwotę chodzi przy 100% ściągalności: 17zł x 17 mln abonamentów x 12 miesięcy = 3.468mln zł - i to tylko z abonamentów. A jeszcze prawie drugie tyle telewizja ma z reklam.
Ciekawe, czy gdyby 100% osób płaciło abonament to TVP pozwoliłaby sobie odciąć złotodajny kurek jakim jest kasa z działalności komercyjnej i nie męczyła nas reklamami?
Co za taką furę kasy prezentuje, lub chce prezentować TVP? - chyba tylko uśpić widownie. Publiczną telewizje ogląda praktycznie tylko więś i z przyzwyczajenia "staruszkowie". Każdy, a zwłaszcza młodzi, mający do wyboru kablówkę, czy platformę cyfrową w zasadzie nie ogląda programów TVP, ponieważ nie znajduje tam nic interesującego. Przeważają stare filmy i wszelkiego rodzaju powtórki, które z sentymentem ogląda stare pokolenie wspominając swoją młodość. Dlatego temat odwieczny w kontekście TVP, jej misji, abonamentu i wydatków - pozostaje z wewnętrzną sprzecznością - "za jakie grzechy ktoś za moje pieniądze robi takie gnioty w telewizji państwowej, czyli niby naszej wspólnej, czyli i mojej??"

Dzisiaj w Polsce tylko ok. 44% gospodarstw domowych, zresztą głównie wiejskich, płaci abonament. Spośród 13,5 mln istniejących gospodarstw domowych odbiorniki zarejestrowało ok. 9 mln. Wśród 3,5 mln podmiotów gospodarczych abonament opłaca zaś jedynie 100 tys. podmiotów (dane KRRiT na koniec 2006 r.).
Tak więc cztery i pół miliona gospodarstw nadal pozostaje poza zasięgiem obecnie obowiązującej ustawy abonamentowej.
- Dlatego potrzebna jest nowa ustawa, żeby określiła, kto ma płacić abonament i jak ma to robić - należy przygotować tzw. małą nowelizację - zapowiedział Witold Kołodziejski członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
W nowej ustawie całkowicie miałyby się zmienić zasady pobierania podatku abonamentowego.
Wśród rozważanych wariantów jest m.in.: potraktowanie abonamentu jako należności podatkowej, uiszczanej razem z PIT-em lub CIT-em oraz tzw. opłata od gniazdka - czyli abonament opłacany przez każdego odbiorcę prądu. Bo tak jest w Czechach i w Niemczech. Tylko, że może ich telewizje publiczne nadają się do oglądania?
Prace nad ustawą prowadzą KRRiT w porozumieniu z Ministerstwem Kultury. I jest duża szansa, że szybko nie skończą, ponieważ i na szczęście z popierania tego pomysłu wycofał się już klub PiS.
A w jaki sposób całkiem dobrze radzi sobie telewizja we Francji, gdzie nie ma abonamentu? Może stamtąd wziąć przykład?

Jak na razie obowiązuje przyjęta ustawa z 2005 r., która uniemożliwia egzekwowanie "na siłę" podatku abonamentowego. Dlatego TVP zmuszona jest nagradzać naiwnych płacących - za luksusowe życie setki dyrektorów i ponad 6tys pracowników telewizji, ich premie, nagrody, wyposażenie biur, luksusowe wyjazdy, telefony itp. bajery.

Przypominany co ciekawsze zarzuty i wydatki TVP.
- ponad 100mln zł pochłonie dokończenie budowy 13-piętrowego biurowca TVP przy ul. Woronicza którego budowa trwa od 6 lat!!! (czekali aż materiały i robocizna pójdą w górę?!?)

- wynagrodzenia dyrektorów i ich zastępców (bez zarządu spółki) wynoszą18 - 21 tys. zł miesięcznie, w związku z tym tylko na płace dyrekcji (bez których można się obyć ponieważ zwykle są bez niezbędnych kwalifikacji przeważnie "z układów") TVP wydaje 15 mln zł rocznie!!! - pytam za co?!? np. funkcja dyrektora agencji jest czysto dekoracyjna, bo i tak programy produkowane są przez producentów i tylko oni ponoszą za nie odpowiedzialność. Zresztą producenci wzorem Lwa Rywina dla TVP produkują szajs 3x drożej niż dla innych telewizji...
- są osoby podwójnie wynagradzane, zatrudnione w dyrekcjach anten i kierownictwie TVP, które prowadzą własne programy - czyli są jednocześnie zamawiającym program i jego wykonawcą, a to ze sobą koliduje. Przykłady: Walter Chełstowski (członek zarządu TVP), Nina Terentiew (szefowa programu II), Andrzej Kwiatkowski (szef biura polityki i koordynacji programowej). Szef publicystyki Jedynki Rafał Rastawicki jest współautorem cotygodniowego programu "Tygodnik polityczny Jedynki", a szef publicystyki Dwójki Piotr Sławiński jest dziennikarzem tego programu. Takie postępowanie otwierają drogę do jawnej korupcji.
- dyrektor biura zarządu byłego prezesa TVP Jana Dworaka na pożegnanie ze spółką dostał 280 tys. zł odprawy. Oprócz niej Tomasz Posadzki zainkasował dodatkowo 82 tys. zł. wynagrodzenia w związku z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Umowa, którą podpisał z nim Dworak, gwarantowała mu dodatkowo 288 tys. zł rekompensaty w związku z zakazem pracy u konkurencji. Równie sowicie została wyceniona druga kadencja Dworaka na stanowisku prezesa TVP. Spółka na odchodne musiała mu wypłacić 107 tys. zł (59 tys. w związku z okresem wypowiedzenia i 48 tys. odprawy). Wziąwszy pod uwagę, że kadencja trwała zaledwie cztery dni, każdy jej dzień kosztował Telewizję dokładnie 26 tys. zł - wylicza Życie Warszawy.
Ostatnia decyzja Zarządu TVP o likwidacji czterech stanowisk dyrektorów generalnych i zwolnieniu z pracy osób pełniących te funkcje będzie kosztować telewizję publiczną 1,5 miliona złotych - informuje "Życie". Ze stanowisk dyrektorów generalnych odeszli: Wojciech Kabarowski, Maciej Kosiński, Tomasz Posadzki oraz Janusz Pieńkowski, który był jednocześnie szefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.
Trzymiesięczne wypowiedzenie dla czterech zwolnionych dyrektorów będzie kosztować TVP 300 tys. złotych. Ponadto każdy z nich dostanie roczną pensję, jeśli przez rok nie podejmie pracy w konkurencyjnej instytucji telewizyjnej. Czwórka byłych już dyrektorów dostanie więc łącznie dodatkowo 1,2 mln zł.
I tak długo można by wyliczać.
A tak dla informacji to w telewizji zatrudnionych jest średnio 6700 osób - ile kosztuje utrzymanie tego dobrze opłacanego stada? - może ktoś kompetentny z TVP odpowie redakcji?

Wobec rozwoju telewizji internetowej abonament RTV wydaje się przeżytkiem, jednak urzędnicy KRRiTV już kombinują jak wyżebrać kolejne opłaty np. od taksówkarzy, od przedsiębiorstw, nawet od tych co posiadają telefon komórkowy - a jest ich w użyciu kilkanaście milionów.... marzy im się, tak choćby po złotóweczce miesięcznie, a zrobią się setki milionów rocznie do wydania na bajery, balangi i bzdety...

Ile zarabiają telewizje na reklamach?

W maju 2007r Polsat przegonił dotychczasowego lidera - TVN.
Stacja ze słonecznym logo na reklamach i planszach sponsorskich zarobiła w maju 233 mln zł, czyli o niemal 32 mln więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Na drugie miejsce spadł TVN z zyskiem 211,2 mln zł. W maju zeszłego roku reklamodawcy za swoje spoty zapłacili w stacji Waltera 204,7 mln zł.
Na kolejnej pozycji, z wynikiem 164 mln zł znajduje się TVP1. Rok wcześniej Jedynka zarobiła 132,7 mln zł.
TVP2 za reklamy dostała ponad 121,7 mln zł, czyli o 9 mln więcej niż w maju 2006 r. - wynika z danych AGB Nielsen Media Research.
Dalej znajdują się: TV4 - 19,4 mln zł (wzrost o niespełna 5 mln), Tele5 - 11,4 mln zł (więcej o 0,6 mln), TVP3 - 10 mln zł (wzrost o 3 mln), TV Puls - 6,46 mln zł (więcej o 0,35 mln).

WŁODZIMIERZ CZARZASTY, w elitarnym "Stowarzyszeniu Ordynacka"

I PODOBNE TEMATY w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
Stowarzyszenia Ochrony Praw Obywatelskich
Zespół redakcyjny: Zdzisław Raczkowski, Witold Ligezowski, Małgorzata Madziar, Krzysztof Maciąg, Zygfryd Wilk, Bogdan Goczyński, Zygmunt Jan Prusiński oraz wielu sympatyków SOPO

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~terek67
04-01-2015 / 17:48
Witam!!! Jak wywnioskowałem z powyższego tekstu, nie ma rady na oszustów. Jak raz opłaciłem abonament ,to pozamiatane. Muszę linić po 300zł rocznie.(300zł, bo zakład pracy zmusił mnie do opłacenia abonamentu za radio chociaż w domu płacę. To już jest całkiem chore. przecież nie słucham dwóch odbiorników, tylko do południa w pracy a po południu w domu) ,czy naprawdę nie da się nic z tym zrobić? BARDZO PROSZĘ O KONTAKT !!! terek67