Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA ADAM SANDAUER STOWARZYSZENIE PACJENTÓW PRIMUM NON NOCERE

Sandauer - Superurząd dla pacjenta? - odpowiada Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere

W dzisiejszym Metrze (10.04.2007) ze zdumieniem przeczytałem artykuł pt. "Superurząd dla pacjenta" - sugerujący iż wedle projektu ustawy jeden Rzecznik Pacjenta ma przejąć obowiązki 17 istniejących rzeczników przy regionalnych oddziałach NFZ.
Jest to nieporozumienie.
Projekt ustawy nie likwiduje instytucji rzeczników, powołanych niegdyś decyzjami dyrektorów oddziałów NFZ.
Projekt ustawy powołuje instytucję centralną Rzecznika Pacjenta: określając zakres obowiązków i narzędzi działania tej instytucji.
Projekt ustawy w art.14 pkt.3;4;5;6;7. pozwala i przedstawia procedury powołania przez Sejmiki Samorządowe Regionalnych Rzeczników Pacjenta.
Ustawa określa zakres obowiązków i możliwe działania Rzecznika Pacjenta.
Obecnie bez regulacji ustawowych, rzecznicy przy NFZ pełnią rolę poszerzonych biur skarg wniosków i zażaleń. Oddziały NFZ znajdujące się tam gdzie decyzją Sejmiku Samorządowego zostanie powołany Regionalny Rzecznik Pacjenta prawdopodobnie zlikwidują, jako zbędne, funkcje rzeczników, powołanych decyzjami dyrektorów
oddziałów NFZ.
Centralna instytucja Rzecznika Pacjenta, w odróżnieniu od każdego z 17 rzeczników powołanych przez NFZ, będzie mieć odpowiednią rangę i ustawowy obowiązek relacjonowania parlamentowi i centralnym władzom państwa ocenę sytuacji w systemie ochrony zdrowia.
Do teraz o sytuacji w systemie ochrony zdrowia, władze państwa informowane są przez sprawozdania instytucji zobowiązanych do zapewnienia sprawnego funkcjonowania tego systemu lub z doniesień medialnych jeśli dochodzi do kolejnego skandalu. Wiadomo, ani NFZ, ani Ministerstwo Zdrowia nie będą chwalić się same, iż czasem źle działają.

Nie można bez komentarza pozostawić relacjonowanej w artykule wypowiedzi min Religi iż : "..sam tworzy nowe, choć podobne przepisy o ochronie pacjentów.
Chce umocnić biuro praw pacjenta przy Ministerstwie Zdrowia...".
Chwilę temu Biuro Praw Pacjenta podległe Ministrowi Zdrowia, miało walczyć z korupcją; spektakularne sukcesy są powszechnie widoczne, tylko że nie w wykonaniu Biura lecz CBA i prokuratury. Np: http://tinyurl.com/2hpze8

Teraz z tego co mówi min. Religa wraca stara koncepcja i Biuro ma monitorować błędy lekarskie i zagrożenia w systemie ochrony zdrowia.
Budzi to wątpliwości dotyczące rzeczywistych celów funkcjonowania tego Biura.
Czy instytucja ta pomaga ujawniać błędy i zwalczać patologie w systemu ochrony zdrowia?
Z tego co wiem od ludzi, większość skarg, Biuro dotychczas kierowało do Izb Lekarskich z wiadomym skutkiem. Chciałbym móc wierzyć iż Biuro nie jest tylko buforem powołanym po to by utrzymać status quo, by utrudnić powstanie innych niezależnych od korporacji instytucji, które zajmą się pomocą dla poszkodowanych i
przejmą nadzór nad zwalczaniem patologii w systemie ochrony zdrowia.


Adam Sandauer
Przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere

 Poszkodowani przez błędy lekarskie protestują przed pałacem Prezydenta 
RP w Warszawie - inicjatywa Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere
 Stowarzyszenie Primum Non Nocere informuje - zajęcie przez komorników szpitalnych 
funduszy zagraża zdrowiu i życiu pacjentów.

Co z tą odpowiedzialnością lekarską za popełnione "błędy w sztuce medycznej"?
- mówi Adam Sandauer Prezes Stowarzyszenia Pacjentow Primum Non Nocere

BŁĘDY LEKARSKIE Odpowiedzialność lekarska...? - czym to się je?, jak ukrywa?
TYLKO PRZEBIEGLI BIEGLI ? - a może chodzi o coś więcej?

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
Stowarzyszenia Ochrony Praw Obywatelskich
Zespół redakcyjny: Zdzisław Raczkowski, Witold Ligezowski, Małgorzata Madziar, Krzysztof Maciąg, Zygfryd Wilk, Bogdan Goczyński, Zygmunt Jan Prusiński oraz wielu sympatyków SOPO

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Akbar
23-12-2014 / 12:42
If you wrote an article about life we'd all reach enteehlinmgnt." rel="nofollow">fhvrholnrf.com">enteehlinmgnt.
~Pepito
19-12-2014 / 20:58
You're the grteaest! JMHO
~Nara
03-08-2012 / 19:34
Corka moja byla przez10 lat leczna przez lekarzy w Kobierzynie na schizofremie.Jak sie ostatnio znalazla po raz 11 w szpitalu zaaplikowano taka dawke lekow,ze dostala takiego uczulenia ze byla purpurowa i temp 39.8.Trzymano ja z taka temp.przez kilka dni dalej dozujac te same leki.Kiedy byla na wpol przytomna po interwencji zaiweziono ja laskawie do szpitala im Dietla w Krakowie.Lekarze natychmiast zastosowali plukanie organizmu przez kroplowki i zmiane medykamentow.Przeprowadzono natychmiastowe badanie krwi co potwierdzilo diagnoze postawiona przez dr.Benesza w Berlinie.Dr ten bezinteresowanie spojrzal na twarz i rece i stwierdzil "toczen rumieniowaty." Zalecil badanie krwi w Polsce co potwierdzilo diagnoze dr.Benesza.Jednak w Kobierzynie leczono ja na schizofremie i faszerowano psychotropami .W szpitalu w Kobierzynie pracuje 120 lekarzy i co? W szpitalu Dietla czekano na corke od samego rana zas karetka przyjechala dopiero o godz 15.Nikt sie nie interesowal stanem zdrowia mojej corki.W szpitalu Dietla lekarze doslownie biegali aby ja ratowac.Po zastosowanym leczeniu stan corki natychmiast zaczal sie poprawiac i po 8 dniach wyszlaw xstanie przyzwoitym. Po tylu latach zazywania psychotropow jest od nich uzalezniona.Wystosowalam skarge do NFO i czekam na dalsze posuniecia.