Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
17 października 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 13-04-2014

 Policja wnioskuje o ukaranie chorej na alzheimera emerytki za kradzież sałaty za 2,99 zł.... tylko miernota funkcjonariuszy prawa?
"Takie są procedury" ? ! ? - a może alzheimer władzy? 


wniosek o ukaranie chorej na alzchaimeraUrodzona w 1939 roku, chora na serce i Alzheimera kobieta usiłowała bez płacenia wynieść ze sklepu "Stokrotka" w Świdniku sałatkę warzywną kosztującą 2,99 zł. Obsługa wezwała policję, kobietę zatrzymano. Po postępowaniu wyjaśniającym funkcjonariusze wystąpili do sądu z wnioskiem o jej ukaranie. 

“W dniu 15 stycznia 2014 r. około godz. 9.15 w Świdniku woj. lubelskiego przy ul. Wyszyńskiego 17 w sklepie Stokrotka usiłowała dokonać kradzieży sałatki warzywnej o wartości 2,99 zł na szkodę sklepu Stokrotka” – piszą policjanci. 
I choć w urzędowym piśmie znajduje się też informacja o tym, że zatrzymana kobieta (75-letnia emerytka, żyjąca za 1000 zł miesięcznie) ma problemy kardiologiczne oraz choruje na Alzheimera, policjanci zdecydowali się wystąpić do Sądu Rejonowego w Lublinie o jej ukaranie.

Kradzież ścigana z urzędu, niezależnie od wartości

W polskim prawie nie ma możliwości umorzenia postępowania o wykroczenie z powodu znikomej szkodliwości czynu. Jak tłumaczył rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie Artur Ozimek, kradzież jest ścigana z urzędu, niezależnie od wartości skradzionej rzeczy. W przypadku wykroczeń nie można odwołać się do znikomej szkodliwości społecznej czynu, bo tu z zasady ta szkodliwość nie jest wysoka. Takie są przepisy, to wynika z zasady legalizmu- powiedział Ozimek. Policjant może za wykroczenie wypisać mandat albo nawet tylko pouczyć sprawcę, jednak w tym przypadku, zdaniem M. Szczepanowskiej - Rzeczniczka Powiatowej Komendy Policji w Świdniku, nie można było tak postąpić. Gdyby policjant pouczył tę kobietę, to oznaczałoby, że uznał ją za winną wykroczenia, tego nie mógł zrobić -wyjaśniła policjantka.

Co można było zrobić? W ww. sprawie należało iść w kierunku braku winy i zamiaru zamiast uderzać w szkodliwość czynu.

Zdaniem Dominika Rzepeckiego - prawnika - tak błahe sprawy nie należą wcale do rzadkości i nawet jeśli chodzi o usiłowanie kradzieży batonika za 2 zł – generują ogromne koszty.

Sąd umorzył postępowanie. Uznał, że kobieta jest winna, ale z powodu choroby nie miała świadomości tego, co robi. Koszty procesu poniósł Skarb Państwa. Wynagrodzenie dla obrońcy wyniosło ok. 220 złotych. Koszty opinii biegłego psychitry -  ok. 1000 zł.  Ta sałata wskutek debilizmu prawnego okazała się bardzo droga, w dodatku zapłacą za głupotę podatnicy.

Więcej przykładów debilizmu funkcjonariuszy władzy:

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe 
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
aferyprawa@gmail.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.


Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~OPorna
03-05-2014 / 21:18
Komentowanie prawa stworzonego dla szubrawców i złodziei jest bezcelowe.Psychiatra w tej sprawie powinien zbadać sprzedawczynie,policjanta,prokuratora i sędziego,bo to oni są chorzy! A sklep "Stokrotka" w Świdniku ludzie powinni omijać szerokim łukiem!
~observe
19-04-2014 / 20:07
ale to nie policjanci zaczęli walkę z tą panią, lecz kasjerka i ochroniarze i sama dyrekcja sklepu powinna to ładnie załatwić i to bez udziału policji.