Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
8 grudnia 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA INFLACJA ŚWIATOWA

Co będzie z polska złotówką? - dlaczego drożeje na świecie? 

Fala wyprzedaży, jaka przetoczyła się ostatnio przez rynki finansowe państw Europy Środkowo - wschodniej była znaczna. Kilkuprocentowe spadki indeksów w Warszawie, Pradze i Budapeszcie, tracące waluty i rosnące rentowności na rynkach papierów dłużnych nie pozostawiały złudzeń, iż za całym zamieszaniem stoją inwestorzy zagraniczni opuszczający „emerging markets”. Trudno jednoznacznie wskazać konkretny powód takiej sytuacji, niewątpliwie natomiast skala realizacji zysków sugeruje, iż dobry sentyment na rynki w tej części naszego kontynentu nie powróci zbyt szybko...

Drożeje na Świecie

Inflacja staje się problemem banków centralnych od Japonii po Europę. Wzrost ceny paliwa płynnego przyczynia się do wzrostu cen towarów, w czasie kiedy stopa procentowa w sferze dolarowej spadła do jednego procentu podczas lat 2003-2004, a w sferze euro, do dwu procent, który to poziom jeszcze utrzymuje się w Europie.

Centralny bank USA, zwany Rezerwą Federalną (Federal Reserve), zaczął już od początku 2004 powoli podnosić oprocentowanie, za każdym razem o ćwierć procentu, tak że dziś w USA obowiązuje oprocentowanie w wysokości prawie czterech procent minimum. Natomiast w sferze euro, nadal utrzymuje się oprocentowanie w wysokości dwu procent. Jednak stopa procentowa w sferze euro zaczyna się zmieniać z wzrostem cen towarów i żądań podwyżek płac przez związki zawodowe, według wypowiedzi prezesa Centralnego Banku Europejskiego, Jean-Claude Trichet'a.

W Japonii ceny produktów rybnych poszły w górę o 10%, w Niemczech planowane jest podniesienie cen biletów kolejowych o 4%, a w Chinach koszt soli kuchennej ma być podniesiony o 50% , podczas gdy w USA drożeją ceny pokoi w luksusowych hotelach, według artykułu zmieszczonego 13-go paĽdziernika, 2005, w "The Wall Street Journal" pod tytułem: "Okres niskiego oprocentowania może wkrótce się zakończyć na Świecie: Banki od Japonii do Europy Będą Naśladować USA; Inflacja daje się zauważyć." Autorami tego artykułu są Greg Ip w Waszyngtonie, Sebastian Moffet w Tokjo i Jon E. Hilsenrath w Nowyn Jorku, oraz G. Thomas Sims w Frankfurcie i James T. Areddy w Szanghaju.

NajwyraĽniej okres taniego kredytu zbliża się tu końcowi, co odbije się na kosztach inwestycji jak też na kosztach budowlanych, włącznie z budową domów mieszkalnych. Zbliża się okres ograniczania inflacji. Walka z inflacją często grozi deflacyjną recesja, to znaczy opóĽnianiem zakupów przez konsumentów w nadziei, że w bliskiej przyszłości ceny towarów będą spadać i takiego obrotu wydarzeń zawsze boją się ekonomiści. 

Na razie centralny bank w Japonii ma zamiar ograniczać powoli ilość pieniądza w obiegu, a bank centralny Unii Europejskiej prawdopodobnie niedługo zacznie podnosić stopę procentową. Bank Rezerwy Federalnej USA podnosi stopniowo stopę procentową od 15stu miesięcy i ma zamiar kontynuować nadal te podwyżki, co powoduje odpływ kapitału z krajów takich jak na przykład Korea Południowa, gdzie stopa procentowa jest niższa. Kraje takie mogą zapobiec odpływowi kapitału przez podnoszenie swojej własnej stopy procentowej, jak to miało miejsce w latach 1988-9. Banki centralne uważają na wahania cen ropy naftowej i boją się trudności gospodarczych powodowanych tymi wahaniami. Z tego powodu ostatnio spadała cena papierów wartościowych na giełdzie nowojorskiej i innych giełdach świata.

Napad na Irak nie dał okazji do zwiększenia produkcji pól naftowych tego kraju i obniżki cen ropy naftowej, jak to obiecywali neokonserwtyści-syjoniści. Dziś pola naftowe w Iraku produkują znacznie mniej niż za czasów ograniczania produkcji tych pól, podczas ostatnich lat rządów Saddama Husseina. Tymczasem nastąpił duży wzrost zapotrzebowania na płynne paliwo, z powodu szybkiego wzrostu gospodarki Chin i Indii, tak że cena benzyny, jest przeszło dwukrotnie wyższa niż była przed inwazją i pacyfikacją Iraku.

W USA sytuację podaży płynnego paliwa utrudniły huragany Katrina i Rita, które przerwały produkcję podmorskich pól naftowych Zatoki Meksykańskiej, z których to terenów pochodzi jedna trzecia dostaw ropy naftowej, potrzebnych gospodarce amerykańskiej . Wielu Amerykanów martwi się nadchodzącą zimą i wysokimi kosztami oleju, którym ogrzewają oni sobie mieszkania. Wysoka cena benzyny jest poważnym obciążeniem nie tylko dla Amerykanów.

W USA nadal utrzymuje się cena 60 dolarów za standartowa baryłkę ropy naftowej. Natomiast ceny importowanych towarów wzrosły w ciągu roku o 42.5%, według sprawozdań rządowych. Tymczasem wzrost cen towarów eksportowanych z USA wynosił około 20%. Tak więc mówi się że chwilowo USA importuje więcej inflacji niż jej eksportuje. Oczywiście wysokie koszty płynnego paliwa powodują inflację cen towarów z powodu wzrostu kosztów przewozu. Chiny na razie opierają się inflacji za pomocą regulacji cen i subsydiów rządowych.

Amerykański deficyt handlowy utrzymuje się na wysokim poziomie co stale przypomina ekonomistom jak dalece więcej towarów USA spożywa niż produkuje. Deficyt importowy USA jest opłacany z dochodu ze sprzedaży amerykańskich bonów skarbowych. W rezultacie tak Chiny, jak i Japonia mają bonów USA wartości ponad trzech tysięcy miliardów dolarów co przyczynia się do nagromadzenia we wschodniej Azji połowy wszystkich pieniędzy na świecie.

Okres taniego kredytu na świecie zbliża się końcowi z powodu groĽby inflacji. Jest też obawa, że awanturnicza polityka rządu nekonserwatystów-syjonistów w Waszyngtonie, może spowodować nagłą sprzedaż amerykańskich bonów skarbowych na rynku międzynarodowym, w ilościach większych USA jest w stanie zapłacić.

W państwach uprzemysłowionych, okres taniego kredytu, pozwolił korporacjom na zmniejszenie ich zadłużenia i jednoczesne zmniejszenie oprocentowania długów hipotecznych, co z kolei spowodowało wzrost budownictwa, a zwłaszcza budownictwa mieszkaniowego. Obecnie, wraz z dużym wzrostem cen płynnego paliwa i związanej z tym wzrostem inflacji, ekonomiści spodziewają się zakończenia okresu taniego kredytu na świecie.
Iwo Cyprian Pogonowski

Zapraszamy wszystkich sędziów, prokuratorów, adwokatów, polityków i resztę urzędniczego "badziewia" zamieszanego we wszelkie oszustwa do ogólnopolskiej "czarnej listy Raczkowskiego"... 
miłego towarzystwa wzajemnej  adoracji ...

www.aferyprawa.com - Niezależne Wydawnictwo Internetowe "AFERY - KORUPCJA - BEZPRAWIE" Ogólnopolskiego Ruchu Praw Obywatelskich 
i Walki z Korupcją.
prowadzi: (-)  ZDZISŁAW RACZKOWSKI.
Dziękuję za przysłane teksty opinie i informacje. 
    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: Z.Raczkowski@aferyprawa.com 

WSZYSTKICH SĘDZIÓW INFORMUJĘ ŻE PROWADZENIE STRON PUBLICYSTYCZNYCH
JEST W ZGODZIE z  Art. 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.
ponadto Art. 31.3
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądĽ dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.