Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
1 grudnia 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 11-07-2015

Atrapa wymiaru sprawiedliwości - Janusz Sanocki

Znalezione obrazy dla zapytania janusz sanockiRażące błędy sędziów, fałszowanie protokołów, bezprawne wyroki, nadużywanie immunitetów, korupcyjne powiązania ze światem pseudobiznesu – to tylko niektóre z grzechów naszego sądownictwa - pisze Janusz Sanocki.  A my dodajemy: to jest niestety prawda

W 2008 r. nyska policja próbowała całkiem bezprawnie wyrzucić z domu 94-letniego kombatanta Stanisława Dubrawskiego. Kiedy ja i moi koledzy z redakcji „Nowin Nyskich" stanęliśmy w jego obronie, prokuratura postawiła nam całkowicie fałszywe zarzuty. Podjąłem wówczas dramatyczną głodówkę, którą nagłośniły media. Tylko dzięki temu udało się obronić starszego człowieka prześladowanego przez funkcjonariuszy państwa. Udało się też uniknąć fałszywego oskarżenia. Wszystkie zarzuty wobec dziennikarzy – po przeniesieniu śledztwa do innego województwa – okazały się bezpodstawne. Jeśli jednak ktoś myśli, że działający wbrew prawu policjanci albo prokuratorzy ponieśli jakiekolwiek konsekwencje, to się myli.

W Polsce działa kilkadziesiąt stowarzyszeń walczących z bezprawiem w sądach i prokuraturze. Jedno z najbardziej aktywnych prowadzi Jerzy Jachnik, były przedsiębiorca z Bielska-Białej, od lat toczący wojnę z sądowym bezprawiem. W Lublinie poszkodowanych broni stowarzyszenie Stop Bezprawiu, którego prezesem jest Jerzy Pietrzyk. Stowarzyszenia zmagające się z „wymiarem niesprawiedliwości" działają w Wieluniu, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Rzeszowie, Nowej Soli i w innych miastach. Poszkodowani przez wymiar sprawiedliwości przedsiębiorcy, których sprawy przedstawiał program Polsatu „Państwo w państwie", założyli w ubiegłym roku stowarzyszenie Niepokonani 2012. Wielość tych inicjatyw jest porażająca, a jeszcze bardziej porażające są sprawy, którymi zajmują się stowarzyszenia: rażące błędy sędziów, fałszowanie protokołów, bezprawne wyroki, nadużywanie immunitetów, pijani prokuratorzy bezkarnie rozjeżdżający przechodniów na pasach, korupcyjne powiązania sędziów i prokuratorów ze światem pseudobiznesu. A jeszcze takie „drobiazgi" jak bezpodstawne kierowanie ludzi na badania psychiatryczne, wielomiesięczne, zupełnie niepotrzebne areszty, czyli łamanie praw obywatelskich, za co potem Polska (a więc podatnicy) jest karana odszkodowaniami przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Aż kilkadziesiąt stowarzyszeń walczy z bezprawiem w sądach

Jeśli do tego dodamy zwykłą, codzienną i bynajmniej niekorupcyjną niewydolność sądów, lekceważenie obowiązków przez sędziów, przeciąganie spraw latami, podczas gdy powinny trwać kilka tygodni, arogancję wobec petentów i lekceważenie własnych obowiązków – mamy obraz całkowitego rozpadu jednego z kluczowych sektorów państwa, bez którego nie może dobrze funkcjonować ani gospodarka, ani życie publiczne.

Polska – można to całkowicie otwarcie stwierdzić – jest państwem pozbawionym wymiaru sprawiedliwości. To, co kryje się pod tą nazwą w III RP, jest atrapą. Owszem, są jakieś budynki opatrzone czerwonymi tabliczkami, są jacyś ludzie poprzebierani w togi. Nieliczni z nich starają się jakoś spełniać swoje obowiązki, czasem nawet uda im się skazać jakiegoś złodzieja rowerów, ale tylko czasem. Cały system musi być zawsze brany w cudzysłów. „Wymiar sprawiedliwości" w III RP to bowiem niewydolna, skorumpowana, bezwładna atrapa.

Co charakterystyczne dla III RP, sytuacja w tzw. wymiarze sprawiedliwości jest znana każdemu. Dziesiątki programów interwencyjnych w telewizji, tysiące artykułów prasowych, działalność stowarzyszeń, zalew skarg polskich obywateli do Strasburga nie wywołują żadnej reakcji ze strony polityków. Nikt się nie zastanawia nad przyczynami, nad tym, co zrobić, co zmienić. W publicznej przestrzeni nie ma miejsca na żadną istotną debatę.

Jeśli już jakiś element systemu jest poddawany zmianom, ani o krok nie przybliża nas to do rozwiązania najważniejszych problemów – jak w wypadku śmiesznej reformy Gowina, polegającej na likwidacji kilkudziesięciu sądów rejonowych. Czasem nawet zmiana jeszcze pogarsza sytuację – jak w wypadku stworzenia stanowiska prokuratora generalnego.

Nikt – ani rządzący, ani opozycja – nie ma odwagi na gruntowną reformę wymiaru sprawiedliwości, bo bezwzględnie wiązałaby się ona z koniecznością zmiany konstytucji, odebraniem grupowych przywilejów kaście sędziów oraz prokuratorów i poddaniem ich społecznej kontroli. To oczywiście wywołałoby opór, którego nie jest w stanie przełamać wiecznie zwaśniona klasa polityczna, składająca się z wiernych (i bezmyślnych) żołnierzy poszczególnych partyjnych wodzów.

Dochodzimy tu do sedna rozważań. Prawdziwej reformy głęboko zepsutego wymiaru sprawiedliwości może dokonać tylko silny, jednopartyjny rząd, który ma większość w Sejmie. Mogą ją przeprowadzić (a najpierw zrozumieć jej potrzebę) tylko posłowie kierujący się interesem obywateli, a nie drżące o partyjne notowania miernoty. A tacy posłowie i takie większościowe rządy możliwe są tylko w większościowym systemie wyborczym, w którym poseł ma mocne oparcie w swoich wyborcach w okręgu, a w Sejmie wyłania się jednopartyjna większość, której reprezentacja – rząd – może dokonać nawet trudnych reform.

Polska gnije na skutek fatalnego, partyjnego systemu wyborczego, który odebrał obywatelom możliwość wpływu na posła, rozdrobnił Sejm i całkowicie osłabił władzę wykonawczą. Dopóki tego nie zmienimy, dopóki nie wprowadzimy jednomandatowych okręgów wyborczych, dopóty nie zmienimy również sytuacji w sądownictwie. Tak samo zresztą jak w innych ważnych dziedzinach naszego życia publicznego.

Za: http://www.aferyibezprawie.org

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
aferyprawa@gmail.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~boguslaw
02-03-2016 / 05:28
„Sowiecki sąd do Sowieckiego Sojuza” Rzeczywiście wymiar sprawiedliwości stoczył się w III RP na samo dno. Zawiadomienie Prokuratora Generalnego o uzasadnionym popełnieniu przestępstwa przez sędziego Daniela Każdy „ kto łamie prawo jest przestępcą ! Musimy zacząć przywracać standardy demokratyczne, które za rządów PO były w różnym stopniu w zaniku, co dostrzegła większość społeczeństwa polskiego. Rozległa korupcja wymiaru sprawiedliwości . W której do więzienia wysyłali ludzi walczących z korupcją . W której sędziowie byli do dyspozycji „władzy „ Kupowanie poparcia mediów za pieniądze podatników. Awans sedziego Daniela Strzeleckiego. www.krs.pl/bip/files/2014-12-0912-dzialalnosc/479z2014%20so%20w%20je Strzeleckiego na szkodę Bogusława Biedrzyńskiego – czyn z art. 231 § 1 k.k. barwybezprawia.pl/2015/12/15/zawiadomienie-prokuratora-generalnego-o Art. 231. § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. https://www.facebook.com/Poszkodowani-przez-wymiar-niesprawiedliwości-624680607
~said abdo
31-10-2015 / 23:10
~xyz
22-07-2015 / 13:39
Władysław Kopaliński w słowniku wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych tak określa korupcję - zepsucie, demoralizacja; przekupstwo, łapownictwo, sprzedajność. Tymczasem dwaj znamienici politycy doszli do wniosku, że jedną z najbardziej zdemoralizowanych instytucji w Polsce jest prokuratura. Instytucja ta potrafi kupić, sprzedać, zdradzić, zniszczyć i tak dalej i tak dalej….. www.fronda.pl/a/do-rzeczy-ujawnia-nowe-nagrania-kalisz-kwasniewski,5