Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
18 sierpnia 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

Proces w Australii. Przysięgli w ciągu półtorej godziny odrzucają oskarżenie - wynik 18 miesięcy dochodzenia.

Ostatnio otrzymałem kolejną informację z Australii ilustrującą działanie tamtejszego wymiaru sprawiedliwości. Otóż do sądu w Sydney trafiła sprawa znanego piłkarza Brutta Stewarta oskarżonego o napastowanie seksualne siedemnastoletniej dziewczyny. Stewart zaprzeczył oskarżeniu i z kolei twierdził, że to owa dziewczyna narzucała mu się. Wydarzenie miało miejsce 6 marca 2009r. a dochodzenie zajęło prokuraturze osiemnaście miesięcy. Proces trwał dziesięć dni a ława przysięgłych wydała jednogłośny wyrok po niecałych dwóch godzinach. W sprawie zeznawało ponad trzydziestu osób. Jednym z najbardziej gorliwych świadków na rzecz oskarżenia był ojciec dziewczyny.

W trakcie procesu oskarżycielka przyznała, że była zdiagnozowana jako chora psychicznie. Okazało się też, że jej ojciec miał za sobą wielokrotne wyroki więzienia za oszustwa. Eksperci wyrażali sprzeczne opinie na temat zaczerwienienia jakie stwierdzono u dziewczyny w okolicy łonowej.

Świadkowie zeznali, że w dniu rzekomego zajścia miała miejsce inauguracja sezonu tamtejszej ligi i po imprezie Stewart był podpity. Wielu świadków zeznawało też na jego korzyść, przytaczając między innymi jego eleganckie i taktowne zachowanie się w stosunku do kobiet i że nie stało to w sprzeczności z okazjonalnym drinkiem w towarzystwie.

Po przedstawieniu zarzutów Stewart, który był twarzą kampanii reklamowej Australijskiego footballu, utracił swoją pozycję, chociaż pozwolono mu dalej grać w zespole.

Podsumowując proces dla przysięgłych, sędzia Jonathan Williams stwierdził, że jedną z kwestii, które budziły wątpliwości co do dowodów w sprawie, były zeznania ojca dziewczyny, którego osobowość określił jako chwiejną. Wątpliwość budziła też obdukcja oskarżycielki.

W sali sądowej zabrzmiały oklaski po tym jak przewodniczący ławy przysięgłych odczytał werdykt – niewinny, w stosunku do każdego z trzech zarzutów.

Poproszony o wypowiedź dla mediów, obrońca Stewarta podsumował to krótko: „Dochodzenie trwało 18 miesięcy podczas gdy ławie przysięgłych odrzucenie oskarżenia zajęło jedynie półtorej godziny.”

Ze swej strony dodam, że prawo w Australii teoretycznie jest podobne do polskiego, tylko traktowane jest poważniej. Tam rzeczywiście trzeba winę udowodnić ponad wszelką wątpliwość a prokurator nie może dogadywać się z przysięgłymi. Wyroki ławy przysięgłych są przy tym traktowane bardzo poważnie a apelacje są wyjątkiem.

Można to tylko porównać z moim procesem, który trwał ponad cztery lata, po dwóch apelacjach trafiał z powrotem do pierwszej instancji a wyrok skazujący zapadł przy ewidentnie sfabrykowanej obdukcji i wbrew wynikowi wariografu. Obecnie zaś sprawa jest od ponad dwóch miesięcy w Trybunale Konstytucyjnym, wciąż bez decyzji czy w ogóle będzie rozważona.

Bogdan Goczyński

Tearful Brett Stewart acquitted of rape.

Sądy karne niekonstytucyjne? Ławy przysięgłych w Polsce? Telewizja społeczna 11 Minut.

http://www.youtube.com/watch?v=QNOYGDxVqOk 

Dlaczego w Polsce potrzebna jest ława przysięgłych?

Polskie sądy niekonstytucyjne. Czy Rzecznik Praw Obywatelskich się obudzi?

Numer na bitą żonę.

Australijski sędzia z kratkami.

Kontynuatorzy ubeckich praktyk. Jak prokuratura i sąd w Pruszkowie fabrykują oskarżenia.

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
aferyprawa@gmail.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~CIOCIABABCIA
08-10-2010 / 00:00
Zbliża się 10.10.2010, służby na baczność. Znowu nie będę miała telefonu, przechlapane. Pozdrawiam Pana, weszłam tylnymi drzwiami, to może na prezydenta nadaję się?