Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 27-09-2014

Korumpujący sędzia z Nysy R. Bohdanowicz został zawieszony a więc będzie pobierał sporą emeryturę...

Zawieszony w ubiegłym tygodniu sędzia z Nysy, którego nagrano, gdy poza sądem doradzał stronie, jak ma postępować, by uzyskać korzystne rozstrzygnięcia w prowadzonej przez niego sprawie, zawnioskował o przeniesienie go w stan spoczynku.

Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego Sądu Okręgowego w Opolu w przesłanym mediom we wtorek komunikacie poinformowała, że skierowany do ministra sprawiedliwości wniosek o przeniesienie od 20 września w stan spoczynku sędzia złożył za pośrednictwem prezesa Sądu Okręgowego w Opolu.

Więcej: Nysa: sędzia wydziału rodzinnego zawieszony za doradzanie stronie>>>

Nagranym jest sędzia Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Nysie Roman Bogdanowicz. Sąd w kolejnych komunikatach podaje jego personalia,  motywując to tym, że jest on osobą publiczną, a nie ma postawionych zarzutów. Nagrania, na których słychać, jak sędzia podczas prywatnych spotkań doradza stronie, jak ma postępować i jakie wnioski składać, by uzyskać korzystne rozstrzygnięcia w prowadzonej przez niego sprawie alimentacyjnej, ujawniło w ubiegłym tygodniu Radio Nysa. Do rozgłośni zgłosiła się kobieta będąca stroną w sprawie alimentacyjnej. Przekazała rozgłośni, że sędzia prowadzący jej sprawę namówił ją, by zrezygnowała z pełnomocnika i spotkała się z nim poza sądem. Radio wyposażyło kobietę w urządzenia nagrywające, a ta nagrała rozmowy na trzech spotkaniach z sędzią, do których doszło np. w altance przy kortach tenisowych w Nysie.

Na nagraniach słychać, jak sędzia instruował kobietę, co ma mówić na rozprawach, jakie wnioski składać; radził też np., by co roku składała wniosek o podwyżkę alimentów i sugerował, że będzie wtedy miała zasądzane wyższe alimenty. Proponował jej też przejście na „ty” i przestrzegał, by o spotkaniach z nim nikomu nie mówiła. Nagrania i inne materiały, np. zdjęcia dokumentujące spotkania, radio przekazało prezesowi Sądu Rejonowego w Nysie.

Kosowska-Korniak wyjaśniła, że stan spoczynku jest „specyficznym odpowiednikiem świadczenia emerytalnego”. Dodała, że według zapisów ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych sędzia przechodzi w stan spoczynku po ukończeniu 67 lat. Zastrzegła jednak, że na swój wniosek sędziowie mogą przejść w stan spoczynku po ukończeniu 60 lat (w przypadku mężczyzn), jeśli przepracowali na stanowisku sędziego nie mniej niż 30 lat. Sędziowie kobiety muszą mieć natomiast ukończone 55 lat i przepracowane 25 lat, by wnioskować o przeniesienie w stan spoczynku. Sędzia Bogdanowicz ma lat 65 lat, a asesorem został w sierpniu 1980 roku.

By przejść w stan spoczynku sędzia wnioskuje o to do ministra sprawiedliwości, a ten - po zbadaniu uprawnień - zatwierdza taką decyzję. "Minister sprawiedliwości w takim przypadku jedynie realizuje wolę sędziego” – wytłumaczyła Kosowska-Korniak.

Zaznaczyła jednak, że przejście sędziego w stan spoczynku nie wstrzymuje wszczętego w jego sprawie postępowania dyscyplinarnego. „Sędzia w stanie spoczynku odpowiada dyscyplinarnie także za uchybienie godności urzędu sędziego w okresie pełnienia służby” – dodała.

Dodała, że prezes Sądu Okręgowego w Opolu, w związku z ujawnionymi przez Radio Nysa nagraniami, wystąpił do rzecznika dyscyplinarnego w Opolu o przeprowadzenie czynności dyscyplinarnych w tej sprawie. „W Sądzie Okręgowym w Opolu trwa już w tej sprawie postępowanie wyjaśniające (...). Najbliższe czynności odbędą się 18 września” – podała Kosowska-Korniak.

Równocześnie – jak dodała - w Sądzie Dyscyplinarnym, którym w tym przypadku jest Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, wyznaczone zostało posiedzenie dotyczące zatwierdzenia wydanego przez prezesa Sądu Rejonowego w Nysie w ubiegłym tygodniu zarządzenia o zawieszeniu nagranego sędziego. Odbędzie się ono 29 września. „Najsurowszą sankcją za przewinienie dyscyplinarne, przewidzianą przez ustawę Prawo o ustroju sądów powszechnych, jest - dla czynnego sędziego - złożenie z urzędu; a dla sędziego w stanie spoczynku – pozbawienie stanu spoczynku” – wyjaśniła Kosowska-Korniak.

Niezależnie od prowadzonego postępowania dyscyplinarnego może być też prowadzone postępowanie karne. „W takim przypadku Sąd Dyscyplinarny musi zezwolić na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej, inaczej mówiąc - musi sędziemu uchylić immunitet” – dodała.

Prezes nyskiego sądu Bartłomiej Madejczyk w ubiegłym tygodniu przekazał nagrania i zdjęcia dot. sędziego Bogdanowicza Prokuraturze Rejonowej w Nysie. Ta jednak, jak poinformował PAP zastępca prokuratora rejonowego Bolesław Wierzbicki, we wtorek ma zawnioskować do opolskiej Prokuratury Okręgowej o wyznaczenie innej jednostki do prowadzenia sprawy.

Madejczyk, pytany wcześniej przez PAP o ocenę nagrań mówił, że kwestię tego, czy doszło do złamanie prawa, będzie oceniać prokuratura. Uznał natomiast, że w jego ocenie materiały te "uprawdopodobniły podejrzenie tego, iż mogło dojść do naruszenia zasad etyki sędziowskiej”.

Nagrany sędzia w nyskim sądzie pracuje od marca 2006 roku. Wcześniej pracował w sądzie rejonowym w Kędzierzynie-Koźlu.
(PAP)

Za: http://www.kancelaria.lex.pl/czytaj/-/artykul/zawieszony-sedzia-z-nysy-chce-przejsc-w-stan-spoczynku 

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane jest przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres:
afery@poczta.fm
- Polska
aferyprawa@gmail.com

Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~boguslaw
11-12-2014 / 15:02
Piąta prawda sprawiedliwości Są cztery prawdy: prawda, też prawda, piękna prawda i g… prawda. Tak przynajmniej twierdzą na Podhalu. Okazuje się jednak, że jest jeszcze jedna – prawda sądowa. 17 czerwca 2013 roku poseł ziemi lubuskiej, pan Wojciech Zubowski, wniósł interwencję poselską do rąk pani prezes Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze Edyty Gajgal. Pisał m .in.: Wykonując mandat Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, powziąłem informację o nierzetelnym wykonywaniu obowiązków przez biegłego sądowego Jerzego Karpińskiego. 3obieg.pl/piata-prawda-sprawiedliwosci
~Info
19-10-2014 / 22:53
* * * Polonica.net (17.10.2014) - lista żydów i pedofilów w zniewalanej Polsce * * * - NIECH NIE CZUJĄ SIĘ BEZKARNI !!! - Po ściągnięciu i rozpakowaniu należy kliknąć plik o nazwie "index". 4 adresy internetowe: https://www.sendspace.com/file/g5je46 freakshare.com/files/83ahax0o/Polonica.net-2014.10.17.zip.html bitshare.com/files/c4u7dmel/Polonica.net-2014.10.17.zip.html t084b.rapidgator.xup.pl/file/3897a07461997e8e797f080e3d92b6b8/Poloni Kontakt z Polonica.net: (listapolonica@wp.pl)
~Anna
28-09-2014 / 10:08
A ile Radio Nysa zapłaciło tej głupiej babie za prowokację? Bo kwestię podwyżki alimentów na swoje bachory ma już przesraną do końca życia. Pewnie Radio Nysa będzie je alimentować :)))
~daw
28-09-2014 / 09:00
ale szuja , i to ma być sędzia