Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA prokuraturzy opolscy wyprowadzali pieniądze z prokuratury na imprezy

Prokuratorzy opolscy za pomocą sfałszowanych faktur wyprowadzali pieniądze z prokuratury, przetrzymywali akta, tuszowali śledztwa...

Stróże (bez)praw(i)a?

Odwołany przed kilkoma dniami szef Prokuratury Okręgowej w Opolu prokurator Józef Niekrawiec może niebawem stracić immunitet. Z informacji, do jakich dotarł "Nasz Dziennik", wynika, że Niekrawiec, kierując opolską prokuraturą, akceptował i przyjmował do rozliczenia faktury za usługi, które nigdy nie zostały wykonane. Zlecił m.in. wypłatę pieniędzy za zorganizowanie "spotkania integracyjnego", które nigdy się nie odbyło. W tej sprawie ma zostać niebawem wszczęte postępowanie dyscyplinarne. Takie postępowanie prowadzone jest przeciwko podległej Niekrawcowi prokurator Danucie Gorazdowskiej, podejrzewanej o liczne nieprawidłowości w działaniach prokuratury w Namysłowie.

Co najmniej kilka sfałszowanych faktur dotyczących zakupów lub za organizację "imprez", które się nigdy nie odbyły, posłużyło do wyprowadzenia pieniędzy z opolskiej prokuratury. Sfałszowane dokumenty akceptował do rozliczenia i wypłaty szef Prokuratury Okręgowej w Opolu prokurator Józef Niekrawiec - wynika z ustaleń dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego w ostatnim tygodniu przez "Nasz Dziennik". Nie udało nam się ustalić, jak wiele pieniędzy wypłynęło z Prokuratury Okręgowej w Opolu. Nieoficjalnie jednak wiadomo, że dużo. Dokumenty księgowe, jakie akceptował prokurator, wzbudziły również zaniepokojenie kontrolerów z Prokuratury Krajowej. Oficjalnie Ministerstwo Sprawiedliwości nie chce się wypowiadać na ten temat.
- Pan prokurator Niekrawiec został odwołany ze stanowiska szefa Prokuratury Okręgowej w Opolu z dwóch powodów: po pierwsze - ze względu na stwierdzone błędy w polityce kadrowej, po drugie - z uwagi na poważne uchybienia w sposobie gospodarowania środkami publicznymi - to odpowiedź, jaką na nasze pytania otrzymaliśmy z Biura Prasowego Ministerstwa Sprawiedliwości.
Jednak ustaliliśmy, że enigmatyczne "uchybienia w gospodarowaniu środkami publicznymi" to w rzeczywistości zaskakująca beztroska w wydawaniu publicznych pieniędzy na podstawie przedstawianych przez kolegów Niekrawca z prokuratury faktur dokumentujących rzekome wydatki, jakie ponosili oni czy też prokuratura. Wszystko wskazuje na to, że proceder trwał od dłuższego czasu, a na podstawie faktur bez pokrycia wyprowadzono dziesiątki, jeżeli nie setki tysięcy złotych.
- Z przeprowadzonej kontroli wynika, że prokurator Niekrawiec zaakceptował wypłatę faktury za spotkanie integracyjne, które nigdy się nie odbyło. Wszystko wskazuje, że nie była to jedyna wystawiona "na wyrost" faktura. Sprawa ta jest w trakcie analizy - mówi nasz informator związany z Prokuraturą Krajową.
Jedno jest dziś pewne, gdyby wrocławska prokuratura trafiła na ślad takich działań w jakiejkolwiek firmie państwowej, to prezes z poważnymi zarzutami "niedopełnienia obowiązków" trafiłby do aresztu. Areszt jednak Niekrawcowi nie grozi. Może korzystać z prokuratorskiego immunitetu. Przynajmniej na razie, gdyż prokurator apelacyjny we Wrocławiu zapowiedział, że wobec Niekrawca zostanie wszczęte postępowanie dyscyplinarne.
Pociągnąć do odpowiedzialności prokuratora na Dolnym Śląsku jest jednak niezwykle trudno. Wytworzone od lat układy i układziki w środowisku prokuratorskim we Wrocławiu wydają się niezniszczalne.
- W tej chwili nie jest prowadzone żadne postępowanie dyscyplinarne przeciwko prokuratorowi Józefowi Niekrawcowi - twierdzi prokurator Krzysztof Schwartz, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu. I ani słowa o nieprawidłowościach finansowych w Prokuraturze Okręgowej w Opolu. Dopiero przyciśnięty do muru mówi, że jest prowadzone takie postępowanie dotyczące prokurator Danuty Gorazdowskiej, i rzeczywiście pojawia się w nim nazwisko prokuratora Niekrawca. - Sprawę bada prokuratura w Świdnicy i mam nadzieję, że wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione - przekonuje Schwartz.

Bohater "Gazety Wyborczej"
Zdymisjonowany przed kilkoma dniami z funkcji szefa Prokuratury Okręgowej w Opolu prokurator Józef Niekrawiec to "bohater ostatniej akcji" w wykonaniu "Gazety Wyborczej". Na jej łamach prezentowany jest, jak i sam się przedstawia jako "ofiara czystki politycznej" w prokuraturach prowadzonej przez ministra Zbigniewa Ziobrę. W licznie i chętnie przeprowadzanych rozmowach zapewnia, że musiał odejść, gdyż "nie dał się złamać". "Gazeta Wyborcza" przypomina, że to za Niekrawca "rozbito SLD-owski układ" związany z aferą korupcyjną dotyczącą Elektrowni Opole, zapominając, że całe postępowanie w tej sprawie prowadzone jest zaskakująco ślamazarnie. Dziennikarze gazety kreują go na niezłomnego bohatera, wręcz lidera "ruchu oporu" przeciwko "czystkom kadrowym" w dolnośląskich prokuraturach. Tyle że po dokładnym zbadaniu sprawy okazuje się, że zdymisjonowanemu prokuratorowi "bliżej zera niż bohatera", zaś przeciwko "czystkom" Niekrawiec rzeczywiście się sprzeciwiał, ale tylko wtedy, gdy dotyczyło to zaprzyjaźnionych z nim osób. Tak było w przypadku prokurator Danuty Gorazdowskiej, która kierowała prokuraturą w Namysłowie. Mimo licznych nieprawidłowości w jej działaniach, aferalno-korupcyjnych powiązaniach Niekrawiec wspierał Gorazdowską w karierze, chronił i awansował. - Rzeczywiście, w przypadku prokurator Gorazdowskiej prawdopodobne jest skierowanie wniosku o uchylenie immunitetu - twierdzi nasz informator.

Namysłowski układ
15 listopada 2006 r. okazało się, że namysłowscy prokuratorzy, którymi kierowała Gorazdowska, tuszowali poważne śledztwa, ukrywając akta i nie kierując spraw do sądów m.in. w sprawach dealerów narkotykowych. Czy Gorazdowska mogła nie wiedzieć, że jej koledzy z prokuratury blokują postępowania dotyczące lokalnej namysłowskiej elity? To wykluczone. Oprócz niej w prokuraturze pracowało jeszcze tylko dwóch śledczych. Badający sprawę prokuratorzy ze Świdnicy - jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy - podejrzewają, że sama Gorazdowska również chowała akta.

Ręka rękę myje
Jednak wówczas wziął ją w obronę prokurator Niekrawiec, który wykluczył, by afera miała związek z czymś innym niż bałaganiarstwem czy nieudolnością lub przepracowaniem. Zresztą nie pierwszy raz. Jak wtedy, gdy Gorazdowska podjęła decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie podejrzenia nieprawidłowości związanych z budową zbiornika wody w Machalicach. Według Regionalnej Izby Obrachunkowej, w trakcie całej operacji związanej z inwestycją urzędnicy - funkcjonariusze publiczni, w sposób rażący naruszając prawo, doprowadzili do olbrzymich strat w majątku gminy Namysłów. Od decyzji o umorzeniu postępowania podjętej przez Gorazdowską odwołało się Forum Ziemi Namysłowskiej. Wówczas to prokurator Józef Niekrawiec uwzględnił zażalenie, a śledztwo do powtórnego rozpatrzenia przekazał do Prokuratury Rejonowej w Kluczborku. Sęk w tym, że zastępcą szefa prokuratury w Kluczborku była Gorazdowska. Nic więc dziwnego, że postępowanie ponownie umorzono. Informacje o zaskakujących powiązaniach Gorazdowskiej z Niekrawcem potwierdza również Ministerstwo Sprawiedliwości. - Mimo faktu, iż w stosunku do pani Gorazdowskiej toczyło się postępowanie dyscyplinarne, po odwołaniu jej z funkcji kierownika ośrodka zamiejscowego w Namysłowie i jednocześnie zastępcy prokuratora rejonowego w Kluczborku, delegował ją de facto na wyższy szczebel, do Prokuratury Okręgowej w Opolu do pracy w Wydziale Postępowania Przygotowawczego. Tutaj nadzorować miała pracę prokuratorów prokuratury rejonowej w okręgu opolskim - mówi Edyta Żyła z Ministerstwa Sprawiedliwości.
Wojciech Wybranowski
Nasz Dzienik

Kolejne strony dokumentują stale uzupełniane cykle nieodpowiedzialnego zachowania się funkcjonariuszy władzy i urzędników państwowych:
Sędziowie - oszuści. W tym dziale przedstawiamy medialne dowody łamania prawa przez sędziów - czyli oszustwa "boskich sędziów". Udowodnione naruszania procedury sądowej, zastraszania świadków, stosowania pozaproceduralnych nacisków na poszkodowanych i inne ich nieetyczne zachowania. Czas spuścić ich "z nieba na ziemię" :-)
Prokuratorzy - czyli tzw. "odpady prawnicze", śmiecie, najczęściej nieetyczni i nie dokształceni funkcjonariusze władzy. Aktualizacja na rok 2007.
Prokuratorzy do zwolnienia od razu - ARCHIWUM - 2006r
SKORUMPOWANI SĘDZIOWIE I PROKURATORZY - czyli nie tylko pijackie wpadki
"boskiej władzy" , którzy w końcu spadli na ziemię...:-)

Adwokaci - czyli mecenasi chałtury prawniczej, a tak naprawdę to jedyni usługodawcy którzy nie ponoszą odpowiedzialności za odstawiane fuszerki typowi pasożyci społeczeństwa
Oszustwa polityków - przekręty i wpadki znanych "mniej lub więcej" polityków, czyli urzędników państwowych oszukujących i pasożytujących na narodzie - stale uzupełniany cykl: POLITYKA WłADZA PIENIąDZ
Policyjne afery 2007 - handel tajnymi informacjami ze śledztw, narkotykami, wymuszenia policyjne, pijani policjanci, policjanci terroryzujący własną rodzinę i świadków... - słowem "psie przękręty".
oszustwa komornicze - pasożytów społeczeństwa, często typowych chamów i nieuków, którzy oszukują właścicieli firm, poszkodowanych i wierzycieli oraz w dupie mają obowiązujące PRAWO
Urzędnicy państwowi i ich matactwa 2007 - dokumentujemy tu oszustwa urzędników państwowych takich jak: polityk, wójt, starosta, burmistrz, prezydent, rzecznik - wszelkich kombinatorów na których utrzymanie pracujące całe społeczeństwo, a którzy swoje publiczne stanowisko wykorzystują dla swojej prywaty i zysku.
UDOKUMENTOWANE FAKTY POMYŁEK LEKARSKICH
Psychiatryczne przekręty pseudo-biegłych udających lekarzy - aktualny stale uzupełniany cykl przedstawiający typowych schizofreników, decydujących o zdrowiu i majątkach ludzi, którzy bez wiedzy za to za kasę wydają opinie niezgodne z prawdą i nie mające nic z fachowością...
Aferzyści - czyli wszelkiej maści kombinatorzy grający rolę biznesmenów, politycy mający dojście do tajnych informacji i wiedzy
Media manipulują, osądzają i są sądzone - wpadki sądowe, wyroki skazujące na dziennikarzy za nierzetelność, pomówienie, wprowadzenie w błąd społeczeństwa.
Poseł to ma klawe życie :-)

Krytyka wyroków sądowych nie jest godzeniem w niezawisłość sędziowską. Nadmiar prawa prowadzi do patologii w zarządzaniu państwem - Profesor Bronisław Ziemianin
Strasburg - wyroki Trybunału - ukarana Polska i polskie sądy za wydane wyroki naruszające prawo - efekty skorumpowania polskich sędziów.

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

A dla odreagowania sympatyczne linki dla poszkodowanych przez schorowane organy sprawiedliwości :-))
10 przykazań dla młodych adeptów prawa, czyli jak działa głupota prawników + modlitwa...
"walczący z wilkami, szeryf z Bieszczad czyli z impotentnymi organami (nie)sprawiedliwości?" takie sobie dywagacje Z. Raczkowskiego
Wilk Zygfryd - CZARNA BIESZCZADZKA RZECZYWISTOŚĆ...

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
Stowarzyszenia Ochrony Praw Obywatelskich
Zespół redakcyjny: Zdzisław Raczkowski, Witold Ligezowski, Małgorzata Madziar, Krzysztof Maciąg, Zygfryd Wilk, Bogdan Goczyński, Zygmunt Jan Prusiński oraz wielu sympatyków SOPO

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.