Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 13-01-2016

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro szykuje zmiany w prokuraturze i specjalne wydziały do ścigania sędziów - przestępców.

  • Zbigniew Ziobro Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Minister jest członkiem KRS na mocy konstytucji. A KRS, na mocy konstytucji, "stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów". Minister nie zamierza konsultować planów z KRS.
 Ale trochę o tych zmianach można wnioskować z ujawnionego już, nowego prawa o prokuraturze. Przewiduje ono utworzenie w Prokuraturze Krajowej (zastąpi Prokuraturę Generalną po połączeniu funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości) Wydziału Spraw Wewnętrznych do prowadzenia śledztw "w sprawach najpoważniejszych czynów przestępnych popełnionych przez sędziów, asesorów sądowych, prokuratorów i asesorów prokuratury." A więc PiS ocenia, że przestępczość w tej grupie zawodowej porównywalna jest do przestępczości zorganizowanej.

Uchwalony z inicjatywy Ziobry za poprzednich rządów PiS 24-godzinny tryb uchylania sędziom immunitetów został wprawdzie zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny, ale sędziego pod podejrzeniem można odsunąć od sądzenia. A przede wszystkim - skompromitować, podając owe podejrzenia do publicznej wiadomości. Z tajemniczą wypowiedzią min. Ziobry rymuje się cytat z anonimowego polityka PiS z "Rzeczpospolitej", w której powraca słowo klucz poprzednich rządów PiS: "układ". Bo zmiana prawa o sądach "wiązać się będzie z rozbiciem układów na styku władzy, mediów, wymiaru sprawiedliwości i biznesu, które uformowały się na przestrzeni ostatnich ośmiu lat".

Likwidacja "układu" zapewne zacznie się od stanowisk kierowniczych. Funkcje prezesów sądów są kadencyjne. Ale z kadencyjnością szefów prokuratur PiS sobie poradził, zmieniając nazwy prokuratur apelacyjnych na terenowe. A więc kadencyjni prokuratorzy apelacyjni stracą pracę, skoro nie będzie już prokuratury o tej nazwie. Taki sposób poradzenia sobie z kadencyjnymi prezesami sądów przedstawił "ważny polityk PiS" w poniedziałkowym "Fakcie". Możliwe, że spotka się to z aprobatą części środowiska sędziowskiego, które do tej pory nie awansowało i przyczyny tego upatruje w blokowaniu go przez "układ".

Konstytucja zakazuje władzy wykonawczej ingerować w działalność orzeczniczą sądów. Ale w programie wyborczym PiS napisano: "Minister nie może zajmować się tylko sprawami administracyjnymi sądownictwa, lecz musi być także odpowiedzialny za należyte wypełnianie jego konstytucyjnych i ustawowych funkcji". Czyli kontrolować. Jak? Możliwe, że PiS powróci do uchwalonych za swoich rządów, zmienionych potem przez PO przepisów, które dawały ministrowi możliwość odsuwania sędziów od sądzenia konkretnych spraw i przy pomocy przyjaznych prezesów - powierzania ich "właściwym" osobom.

W 2007 r. parlament z inicjatywy min. Ziobry uchwalił m.in. to, że minister może mianować tymczasowych prezesów sądów (sprawujących urząd bezterminowo) bez konsultacji z samorządem sędziowskim i KRS. Że prezes sądu bez konsultacji z Kolegium Sądu ustala sposób przydziału spraw sędziom. Że minister może w trybie nagłym odwołać delegowanego sędziego. I odsunąć sędziego od sądzenia m.in. wtedy, gdy uzna, że wymaga tego "powaga sądu lub istotne interesy służby". Już dziś minister może wnioskować o postępowanie dyscyplinarne dla sędziego.

Możliwość wpływania na skład sądzący sprawę może się przydać dla kształtowania "właściwej" linii orzeczniczej. Jeśli Trybunał Konstytucyjny zostanie zablokowany, sądy powszechne mogą sądzić, odwołując się bezpośrednio do konstytucji. Wtedy człowiek pokrzywdzony niekonstytucyjnym prawem uchwalonym z woli PiS będzie mógł wygrać sprawę. A jeden taki wyrok może pociągnąć za sobą falę podobnego orzecznictwa. W takiej sytuacji możliwość kierowania takich spraw do sędziów, którzy orzekną w zgodzie z oczekiwaniem ministra sprawiedliwości, bardzo się przyda. Nie mówiąc już o tym, że apelacja od wyroku Mariusza Kamińskiego trafi do sędziego, który w zgodzie z prezydenckim aktem łaski uzna postępowanie za umorzone, zamiast bawić się np. w pytanie Sądu Najwyższego, czy prezydent może zastępować sąd.

Za wyborcza.pl Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.eu
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
aferyprawa@gmail.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Laneta
21-09-2016 / 03:07
~waldizestuttgartu
01-08-2016 / 21:26
metody instytucji represji i przesladowan takie same jak w latach 1945-69
~kasa tylko dla swoich
22-07-2016 / 20:57
Ziobro miałeś karać sędziów dopuszczających się zbrodni sędziowskiej. Miałeś wykluczać i karać sprzedajnych sędziów i prokuratorów. A więc do dzieła . Oceń ostatnie wyroki tej pani która nie ma nawet odwagi ogłosić w obecności niewinnego. Sprawy i wyroki z daleka tak śmierdzą że fetor powinien uniemożliwiać oddychanie w Warszawie. Gowin chciał to bagno zlikwidować. Szkoda że nie dokończył dzieła. Sąd Rejonowy Opoczno sędzia Madej.
~Doświadczony
07-06-2016 / 21:03
Do dnia dzisiejszego w prokuraturze i w sądach nie zaszły żadne zmiany - poprzednio prokuratorzy i sędziowie z premedytacją kłamali i nadal to czynią (wiedzą, że nic im nie grozi).
~waldizestuttgartu
16-05-2016 / 21:06
Ziobro sciga i przesladuje tych ktorzy krytykuja zydow w Polsce i w eurokolchozie np niemiecki zyd martin schulz
~darrendemers12
11-04-2016 / 12:45
Możliwość wpływania na skład sądzący sprawę może się przydać dla kształtowania "właściwej" linii orzeczniczej. Jeśli Trybunał Konstytucyjny zostanie zablokowany, sądy powszechne mogą sądzić, odwołując się bezpośrednio do konstytucji. Wtedy człowiek pokrzywdzony niekonstytucyjnym prawem uchwalonym z woli PiS będzie mógł wygrać sprawę. A jeden taki wyrok może pociągnąć za sobą falę podobnego orzecznictwa. W takiej sytuacji możliwość kierowania takich spraw do sędziów, którzy orzekną w zgodzie z oczekiwaniem ministra sprawiedliwości, bardzo się przyda. Nie mówiąc już o tym, że apelacja od wyroku Mariusza Kamińskiego trafi do sędziego, który w zgodzie z prezydenckim aktem łaski uzna postępowanie za umorzone, zamiast bawić się np. w pytanie Sądu Najwyższego, czy prezydent może zastępować sąd. www.healthcentereddentistrynw.com www.future-of-health-now.com www.northfloridahomehealthcare.com www.healthyhipchick.com www.healthsourceofftwaynenw.com www.womenshealth7.com www.stepsforhealthyliving.com www.momandfitness.com www.christinesfitnesssecrets.com www.corefitnesspersonaltrainers.com www.healthfirstfinancial.info www.healthytreasures.info www.health20api.info www.healthypond.info www.high-blood-pressure-health-foods.com www.vergofitness.com www.ehealthattorney.info www.fitnessworkoutsale.info www.healthfreedomlaw.info www.healththroughindulgence.info www.medical-group.info
~waldizstuttgartu
18-03-2016 / 22:06
zaglandlem na chwilu tu do was tow.z pytankiem ,kogo juz zapuszkowal wasz ukochany ziobro niech zgadne,cimoszke,kwacha i milera,balcerowicza,co jest do cholery jasnej jeszcze nie a to mi afera
~Boguslaw
02-03-2016 / 05:05
Prośba Bogusława Biedrzyńskiego do Krajowej Rady Sądownictwa o podjęcie działań dyscyplinarnych wobec sędziego Daniela Strzeleckiego. Dotyczy: skargi na Sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze (d. Sędzia Sądu Rejonowego w Bolesławcu). barwybezprawia.pl/2016/02/28/prosba-boguslawa-biedrzynskiego-do-kraj
~Mietek
01-03-2016 / 12:05
Ludzie ludzie, przypomnijcie sobie zamieszki w Legionowie. Atak był na komendę Policji: www.fakt.pl/warszawa/zamieszki-w-legionowie-starcia-policji-z-ludzmi
~waldizestuttgartu
10-02-2016 / 22:03
Roberciku biedaku,a tych ktorym ussmani wyrywali paznokcie w ,,tajnym osrodku na Mazurach,,to tez lawe mieli,wyslalem do tego tfu ministera obecnego dwa zawiadomienia o popelnieniu przestepstwa przez tfu urzednikow tfu sadu rej w Gizycku,pierwszy Wojgienica oszust i zlodziej 2k238/93,drugi Zielinski tez zlodziej i oszust 2k500/11 mijaja tygodnie i co no zgadza sie g......................no,bawcie sie bo tylko to wam zostalo wszystko inne rozkradliscie