Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA USTAWA O DZIAŁALNOŚCI KANCELARII KOMORNICZEJ Komornik wreszcie zacznie działać zgodnie z PRAWEM? -  nowa ustawa PiS o działalności kancelarii komorniczych - czy będzie mniej oszustw dokonywanych przez komorników?

Korporacja komornicza uznawana jest za jedną z najbardziej niedostępnych. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w ustawie komorniczej, który zakłada gruntowaną reformę tego najbardziej skorumpowanego zawodu prawniczego. 
Podobnie jak w przypadku korporacji adwokackiej, radcowskiej i notarialnej - planuje się otworzenie drogi do tego zawodu większej liczbie osób, co bez wątpienia wpłynie na lepszą jakość tych urzędniczych usług. 

Dzisiaj niejednokrotnie komornik kasuje firmy za parę groszy, pomimo że jej majątek jest niejednokrotnie milionowy.
Sprzedaje swoim koleżkom np. telewizor kolorowy, czy nawet nieruchomość za symboliczny 1zł, ponieważ jest ponad prawem - podobnie jak sędzia czy prokurator i ma dowolność na głupotę typu 2+2=6 . 
TEJ SKORUMPOWANEJ KLIKI DO TEJ PORY NIE DAŁO SIĘ RUSZYĆ, PONIEWAŻ NIEJEDNOKROTNIE SĘDZIOWIE MAJĄ UDZIAŁ W TYCH PRZEKRĘTACH.
Jednak za korupcję tych urzędników państwowych i na ich wynagrodzenie płaci całe uczciwie pracujące polskie społeczeństwo płacąc podatki od swych dochodów - czyli pracy. Dowodem bez wątpienia jest  sędzi  Maria Olszewska w Brzozowie, która od lat ukrywa przekręty komornika Lesława Pankiewicza. Czy komornik w zamian coś tam jej odpala a resztę  przepisuje na swoją rodzinę i wspólników przestępstwa? 
Przypuszczalnie tak działa w dalszym ciągu większość  komorników w całej Polsce.
 
Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości chce to zmienić. 
W przygotowanym projekcie nowelizacji ustawy o komornikach proponuje likwidację zasady – jeden rewir dla jednego komornika, która skutecznie blokowała dopływ nowych osób do tej profesji - a wiec konkurencję, i tym samym szerzył korupcję w tym zawodzie. Cena za te lichwiarskie usługi musi stanieć. 
Na tym skorzystają najpierw wierzyciele, którzy będą mogli swobodnie wybierać urzędnika który zajmie się egzekucją ich wierzytelności, ale też i dłużnicy, którzy nie będą tak bezczelnie okradani z resztek majątków. 
Kiedy jeszcze zmieni się PRAWO, którym oszustom i aferzystom zapewnia bezkarność, a karze emerytów? 

Projekt nowelizacji ustawy o zawodzie komornika ma trafić do Sejmu już w kwietniu. Jeżeli wejdzie w życie to będzie to kolejna korporacja po adwokatach, radcach prawnych i notariuszach, która zostanie otwarta dla wszystkich prawników, a nie tylko tych "rodzinnie dziedziczących" - tym samym konkurencyjna i ograniczona zostanie możliwość oszustw i przekrętów w tym zawodzie.. 

Mają też zmienić się zasady naboru do tego zawodu. 
Komornikami będą mogli zostawać wyłącznie absolwenci prawa, którzy podobnie jak w innych korporacjach prawniczych, będą musieli zdać egzamin na tą aplikację.
Teraz w Polsce działa zaledwie 600 komorników. Jeden przypada na około 70 tys. mieszkańców. Tak mała liczba komorników nie jest w stanie sprawnie obsłużyć całego rynku. 

Dla wykonywania tego zawodu trzeba mieć szczególne predyspozycje. Dlatego komornicy często bezprawnie zatrudniają ( dla zastraszenia) różnego rodzaju "łysych" lub asesorów, którzy wykonują za nich część pracy. Po odbyciu asesury nieliczni mogą otworzyć własną kancelarię komorniczą. A to dlatego, że Polska podzielona jest na rewiry. W każdym z nich może działać tylko jeden komornik, co daje mu możliwości bezprawnego działania i okradania poszkodowanych. 

Projekt ustawy zakłada, że nie będzie już rewirów komorniczych w dotychczasowej formie, w zamian na jednym obszarze będzie mogło działać nawet kilkunastu komorników, konkurujących ze sobą. 
Wierzyciele i poszkodowani będą mieli prawo wyboru najlepszego z nich.

O liczbie komorników na rynku będzie decydował minister sprawiedliwości, który podejmie taką decyzję w oparciu o m.in. liczbę komorników działających w rewirze, stanu zaległości spraw o egzekucję, liczbę przedsiębiorców działających w obszarze rewiru oraz wielkość oraz liczbę i strukturę ludności w rewirze. 
W razie uznania, iż zachodzi potrzeba zwiększenia liczby komorników w danym rewirze minister będzie mógł zarządzić utworzenie wolnego stanowiska komornika w tym rewirze.

W związku z otwarciem rewirów zmienią się również zasady naboru na aplikację komorniczą oraz asesurę. Kiedy przed 15 laty uchwalano przepisy w tej sprawie, komornikiem mógł zostać praktycznie każdy, bez względu na wykształcenie. Trafiały więc tu osoby z wykształceniem średnim, a nawet zawodowym. Teraz wymogi są wyższe: komornikiem może być jedynie osoba z wykształceniem prawniczym bądź administracyjnym, ale ci, którzy nie spełniają takich wymogów, a uprawnienia uzyskali wcześniej - pozostają w zawodzie. W efekcie dochodzi do paradoksów - u komornika ze średnim wykształceniem może pracować absolwent prawa. Ministerstwo chce zawęzić krąg osób, mogących wykonywać ten zawód wyłącznie do absolwentów prawa.

Dzisiaj klika komornicza ma typowo mafijny charakter - egzamin końcowy przeprowadza samorząd komorniczy - jeden dla całej Polski, a liczba osób przystępujących do egzaminu jest limitowana i typowana wg. znajomości i układów. Wiedza wcale się nie liczy.

W projekcie proponuje się - tak jak w przypadku innych korporacji - wprowadzenie egzaminu wstępnego na aplikację komorniczą. Zarówno egzamin wstępny, jak i dopuszczający do zawodu będą przeprowadzały komisje państwowe przy poszczególnych sądach apelacyjnych.
Projekt otwiera również pozaaplikacyjne drogi dojścia do zawodu. Osoby, które ukończyły aplikację sądową, prokuratorską, adwokacką, radcowską lub notarialną i zdały stosowny egzamin, jak również osoby, które w okresie wcześniejszym, nie dłuższym niż 8 lat, pracowały co najmniej 5 lat na stanowisku referendarza sądowego, ubiegając się o powołanie na stanowisko komornika sądowego zwolnione będą z odbycia aplikacji komorniczej oraz złożenia egzaminu komorniczego.

Zmienią się również zasady odbywania asesury komorniczej, które mają przypominać model asesury sądowej czy prokuratorskiej. Według nowych propozycji, komornikiem sądowym może zostać osoba, która pracowała w charakterze asesora komorniczego przez okres co najmniej 2 lat. Kancelarie komornicze będą miały obowiązek zatrudniania asesora raz na trzy lata.

Projekt zwiększa nadzór ministra sprawiedliwości nad działalnością komorników. Minister będzie mógł odwołać komornika na wniosek prezesa sądu okręgowego lub apelacyjnego, jeżeli komornik rażąco lub uporczywie naruszył przepisy prawa.
Projekt ustawy przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość, zakłada też możliwość pozbawiania uprawnień zawodowych komorników, którzy nie posiadają wyższego wykształcenia.

Przemysław Gosiewski (PiS), autor projektu poselskiego, uzasadnia takie rozwiązanie tym, iż wielu komorników nie ma odpowiedniego przygotowania etycznego do wykonywania tego zawodu, co powoduje, że podlega on brutalizacji.

Sam projekt zmian w ustawie komorniczej budzi sprzeciw w klice komorniczej, podobnie jak PiS-owskie projekty zmian dotyczące sędziów, czy adwokatów.
Ta mafia ma spora władzę i pieniądze, tak że nie będzie łatwo pozbawić ją "lewych" dochodów. 

Dlatego nagonka medialna na braci Kaczyńskich trwa nieustannie.

A już całkiem schizofreniczne jest oświadczenie  prezes Krajowej Rady Komorniczej. Iwona Karpiuk-Suchecka pieprzy, że "pojawienie się zbyt dużej liczby komorników na rynku może spowodować, że obecnie działające na rynku kancelarie mogą się nie utrzymać" - przykład szczytu arogancji, a w jej dalszym wywiadzie mamy dosłownie szczyt debilizmu :-)
- Likwidacja rewirów w obecnej formie zburzy porządek prawny. W szczególności chodzi o umożliwienie wyboru komornika w całej Polsce, zbyt wolny przepływ informacji może ograniczyć prawa innych wierzycieli, do zlicytowanej i sprzedanej przez komornika ruchomości na rzecz jednego wierzyciela. Równie niedobrym pomysłem jest przepis nakazujący każdemu komornikowi zatrudnianie raz na trzy lata asesora, gdyż jak rozwiązać sytuację, kiedy komornika nie będzie stać na zatrudnienie asesora. Czy to oznacza, że ma zakończyć działalność?  - hee, nie znam komornika bez kilku chałup, a blondynka z KRK pieprzy o braku dochodów z  lichwiarskiej działalności usług komorniczych?!? 
- może tak na leczenie psychiatryczne? 

PRZEKRĘTY KOMORNIKÓW SĄDOWYCH - postaramy się ten temat poszerzyć Zawiadomienie prokuratury o przestępstwie defraudacji majątku firmy ELSAN przez komornika brzozowskiego Lesława Pankiewicza

i wiele innych w kolejnych działach wydawnictwa: 
 SĄDY   PROKURATURA  ADWOKATURA
 POLITYKA  PRAWO  INTERWENCJE - sprawy czytelników  
 ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia

Niezależne Czasopismo Internetowe 
Redaktor: mgr inż.  ZDZISŁAW RACZKOWSKI
Dziękuję za przysłane teksty opinie i informacje. 
www.aferyprawa.com  

    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: Z.Raczkowski@aferyprawa.com 

WSZYSTKICH SĘDZIÓW INFORMUJĘ ŻE PROWADZENIE STRON PUBLICYSTYCZNYCH
JEST W ZGODZIE z  Art. 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.
ponadto Art. 31.3
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
 

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Ribka
23-12-2014 / 12:28
MarekNajgorsze jest to że kłopoty jak już się pojawiają to nagle i czseam" rel="nofollow">gpfmtimjt.com">czseam dają nam popalić ze zdwojoną siłą. Człowiek pozostawiony samemu sobie bez pomocy gotf3wki nic nie zrobi Pożyczka gotf3wkowa to świetna rzecz i sprawdzi się nawet w najgorszych chwilach. Marek
~Nora
19-12-2014 / 20:13
Najgorsze jest to że kłopoty jak już się pojawiają to nagle i czseam dają nam popalić ze zdwojoną siłą. Człowiek pozostawiony samemu sobie bez pomocy gotf3wki nic nie zrobi Pożyczka gotf3wkowa to świetna rzecz i sprawdzi się nawet w najgorszych chwilach. Marek