Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
18 sierpnia 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

Uszy Wielkiego Brata - czyli wiemy co mówisz i gdzie jesteś...

Od wieków władza szpiegowała własnych obywateli a także inne państwa. Jednak nic w historii nie moze sie rownac z globalnym systemem szpiegowania noszącym kryptonim ECHELON.
Na wstępie była współpraca wywiadów USA i Wielkiej Brytanii w dziedzinie przechwytywania informacji przesyłanych w systemach łączności przeciwnika. Nawiązano ja na początku II wojny światowej. Ratyfikacja umowy noszącej nazwę BRUSA COMINT nastąpiła w maju 1943 r. Później dołączyły odpowiednie agencje wywiadów: kanadyjskiego (CSE), australijskiego (DSD) i nowozelandzkiego (GCSB). Połączyło je tajne porozumienie UKUSA zawarte w 1948 r. Jego treść do dziś pozostaje tajemnica.
Później podjęta została współpraca krajów objętych ECHELONEM z wywiadami: Japonii, Niemiec, Norwegii, Holandii, Turcji i Korei Południowej

Od początku, ze względu na finansowanie, technologie i role polityczna USA, główną role odgrywał wywiad amerykański. Od 1952 r. do dziś ciężar pracy spoczywa na National Security Agency (Agencji Bezpieczeństwa Narodowego). Jest ona największą agencja szpiegowską na świecie. Jej siedziba mieści się w Fort Meade w stanie Maryland. Zajmuje ona powierzchnie 260 hektarów i zatrudnionych jest w niej około 20 000 osób. Drugi co do wielkości udział mają Brytyjczycy - w GCHQ zatrudnionych jest 15 000 pracowników.
Na ECHELON składa się cala siec stacji naziemnych, satelit i statków szpiegowskich. Przechwytują one "hurtem" wszystkie (w rzeczywistości - około 90%) informacje przesyłane poprzez: satelity, mikrofale, telefony komórkowe oraz fiber-optycznie. Są one przetwarzane przez superkomputery NSA operujące w ponad stu językach i tłumaczące tekst na język angielski. Są one zaprogramowane w ten sposób, że reagują na słowa i frazy znajdujące się na liście zwanej "słownikiem ECHELONA".
Przykladowo, mogą to być słowa takie jak: "materiał wybuchowy" czy "zamach". Teksty, w których występują podejrzane słowa są przez komputery "flagowane" do zapisu i dalszej analizy. Następnie analitycy ze stacji podsłuchowych, którzy mają przydzielone zestawy slow kluczowych, dokonują analizy treści przekazów komunikacyjnych i przesyłają do odpowiednich agencji, które złożyły zamrowienie.
Siec największych stacji podsłuchowych stanowią: Morwenstow w Anglii, Yakima (USA), Menwith Hill (Anglia), Shoal Bay (Australia), Leitrim (Kanada), Bad Aibling (Niemcy) i Misawa (Japonia).
Chodzą słuchy, że jedna stacja pracuje w Polsce. Stacje te są rożnej wielkości. Dla przykładu, stacja w Menwith Hill zatrudnia 1 200 osób, z tego dwie trzecie, to Amerykanie.
Praca jest podzielona. I tak, na przykład, Anglicy odpowiadają za obszar Europy, Afryki i cześć europejska Rosji do Uralu.
Informacje pobiera się z rożnego rodzaju satelit, a także na rzecz systemu pracują własne satelity szpiegowskie. Zwykle są one zamaskowane jako satelity meteorologiczne. Sami Amerykanie mają ich dwadzieścia jeden.
Z kolei okręty podwodne służą do podłączania się do podwodnych kabli komunikacyjnych. A już najprościej jest się podłączyć do central w sieciach telefonicznych ("boczne furtki" czy "tylne drzwi"). Nagrane rozmowy telefoniczne przechowuje się przez kilka miesięcy.

Oprócz ECHELONA w różnych okresach czasu działały inne projekty.
Przykładowo, w latach 1945-1975 pracował w Stanach Zjednoczonych system o nazwie SHAMROCK, w ramach którego kopiowano wszystkie informacje telegraficzne wychodzące i przychodzące do USA.
Z kolei, inny projekt o nazwie MINARET zajmował się inwigilacja podejrzanych osób ("watch lists"). W latach 1967-1973 na liście znalazło się 5 925 obcokrajowców oraz 1 690 organizacji i obywateli USA.
ECHELON zawiera duże możliwości śledzenia ludzi. Są w nim programy pozwalające na rozpoznawanie głosu obserwowanych ludzi ("advance voice recognition") oraz ich twarzy.

Dużym ułatwieniem są telefony komórkowe. Co kilkanaście minut wysyłają one informacje o swojej obecności w sieci do najbliższej stacji bazowej (BTS). Użytkownika można zlokalizować w terenie zabudowanym z dokładnością jednego metra. Stosuje się także zdalne załączanie mikrofonu stanowiącego cześć telefonu komórkowego. W ten sposób można podsłuchiwać dźwięki w otoczeniu telefonu nawet wtedy, gdy nie jest on włączony. Od czujnych uszu Wielkiego Brata można się uwolnić wyjmując baterie z komórki
.
ECHELON nie jest nastawiony na cele wojskowe. Skierowany jest na: instytucje rządowe, organizacje, przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne. Przykładowo, w USA inwigiluje się osoby o "niepopularnych" poglądach politycznych.
Działalność NSA i ECHELONA nie jest poddana kontroli parlamentarnej.

Choć stopniowo coraz więcej o nich wiadomo, to jednak nadal obowiązuje ścisła tajemnica. Sama NSA nazywana jest w USA: "No Such Agency", czyli "Nie Ma Takiej Agencji".

Siec wywiadu elektronicznego obejmująca całą planetę jest jak znalazł dla ośrodków aspirujących do przejęcia scentralizowanej władzy na poziomie całego świata.

Tymczasowy


Tematy w dziale dla inteligentnych:

ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Makalah
05-01-2015 / 06:56
And I thought I was the sensible one. Thanks for setting me stitrgha. lhopcdqt.com [url=korblwjckel.com]korblwjckel[/url] [link=slmcqdba.com]slmcqdba[/link]
~Manuel
20-12-2014 / 22:44
oj tym drugim kznomtareem to mnie zawstydzasz*^^* ale dziekuje :***** kochana jestes^^ a aparat to pol biedy, wszystkie te zdjecia robilam swoim idioten kamera marki Halina wiec wiesz:](no po za zdjeciem korytarza, ktore sie wszystkim podoba i ktor bylo robione za pomoca kamery video cyfroewej jednak).a zdjec jeszcze z 3 mam ale ciezko sie je wrzuca na serwer;] ale wciaz probuje, wiec sprawdzaj tak raz dziennie czy nei przybylo^^'a w ogole to jestem chora hehehe nic powaznego, mam to chyba przewlekle z nawrotami w okresach oslabienia:] tak pani doktor powiedziala. i juz do wyjazdu z domu nie wylaze jak to mam nazwala mam sie grzac w domu i tak zamierzam. ksiazka, kompus, herbatka, kocyk i muzyka.a wlasnie dostalam 5 plytek z muzyka celtycka:] w tym nowego carrantouhilla, capercillie, boresha (rzadzacy) i rozne mixy:] miodzio jak to mowi osjanka^^