Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 21-07-2012

Oszustwa największych banków światowych - libor, czyli świadome manipulacja stopą procentową pożyczek dla maksymalnego zysku bankowców jest ustalana każdego ranka w Londynie przy kawie...

Kolejne śledztwa ujawniają, że monopol władzy sprawowanej w światowej gospodarce przez banki, zainteresowane tylko maksymalizacją zysku, ma o wiele szerszy zasięg, niż nam się wydaje.

Gdyby ktoś nam powiedział, że jedna z najważniejszych stóp procentowych w światowej gospodarce, determinująca cenę kredytu dla banków, jest ustalana na podstawie opinii samych banków o tym, za ile ich zdaniem, są w stanie dostać pożyczkę, uznalibyśmy tę informację za dość dziwną.

Ale tak właśnie jest. Libor, czyli stopa oprocentowania pożyczek udzielanych jednym bankom przez drugie bez zabezpieczenia, jest ustalana każdego ranka w Londynie w ten sposób, że przedstawiciele poszczególnych banków informują British Banking Association (BBA) za ile, ich zdaniem, są w stanie dostać kredyt, a BBA wyciąga z tego średnią. Ot i wszystko.
Rzeźbienie w Liborze

Kłopot w tym, że Libor jest zmienną, która determinuje wartość bardzo wielu produktów finansowych sprzedawanych przez banki. Nie trzeba być profesorem ekonomii, żeby wpaść na pomysł, że banki mogłyby nią manipulować. Jednak jako instytucje zaufania publicznego z pewnością tego nie robią... ?

Jeśli są jeszcze tacy, którzy tak rozumują, czeka ich rozczarowanie. Niestety tak właśnie robiły. Za świadomą manipulację stopą Libor w latach 2005-09 posady właśnie stracili szefowie Barclays. Na razie oni. Bo sprawa jest rozwojowa. Śledztwo obejmuje JPMorgan, Citibank, UBS, Royal Bank of Scotland, Credit Suisse i Deutsche Bank.Wartość kontraktów na rynku finansowym, które są uwarunkowane wysokością Liboru wynosi 360 bln dolarów. Są wśród nich różne rodzaje kredytów np. hipoteczne oraz instrumenty pochodne.

Zdarzały się (dość często) takie dni, że traderzy Barclays chcąc zwiększyć rentowność swoich pozycji wysyłali e-maila do kolegi przekazującego dane BBA, z prośbą o podniesienie lub obniżenie szacunku. Korespondencję tę, utrzymaną w żartobliwym tonie, pełną lekkości i wdzięku można sobie poczytać w internecie.

Podobna stylistyka cechowała rozmowy telefoniczne bankierów skazanych w wyniku innego mniej znanego w Polsce śledztwa. W Stanach Zjednoczonych zapadł właśnie wyrok w sprawie o zbliżonej naturze. Chodzi w niej również o manipulacje stopami procentowymi dla zysku.

Strzyżenie budżetów lokalnych

Gdy władze lokalne pozyskują kapitał z emisji obligacji na przykład na nowy szpital, muszą te środki gdzieś ulokować na czas budowy. Organizują wówczas przetarg dla banków, by wybrać ten, który da im najwyższy procent. Taka procedura ma zapewnić podatnikom najkorzystniejsze gospodarowanie ich pieniędzmi. Tyle tylko, że banki umawiały się między sobą i obniżały stopy procentowe. I tak, przez co najmniej dziesięć ostatnich lat (taki okres obejmuje śledztwo), większość banków z Wall Street - w tym GE Capital, J.P. Morgan Chase, Bank of America, UBS, Lehman Brothers, Bear Stearns, Wachovia - strzygły procenty z pieniędzy samorządów, wyznaczając spośród siebie tego, który miał w danym momencie przetarg "wygrać", tak by wszyscy mieli okazję zarobić sprawiedliwie.

Rynek obligacji komunalnych w Stanach Zjednoczonych jest wart 3,7 bln dolarów. Choć "strzyżenie oprocentowania" należnego władzom lokalnym było zawsze subtelne, rzędu setnych procenta, to skala tego procederu pozbawiła łącznie podatników miliardów dolarów.

Atmosfera wokół banków zagęszcza się

W obu opisywanych przypadkach banki chętnie poszły na ugodę z prokuraturą zobowiązując się do opłacenia kar finansowych i do dalszej współpracy ze śledczymi. Jednocześnie nie jest jasne czy odchodzący w atmosferze skandalu menedżerowie, m.in. szef Barclays Robert E. Diamond, zachowają prawo do wielomilionowych premii i odpraw. Premier David Cameron zapowiedział szerzej zakrojone dochodzenie w sprawie całego sektora bankowego. Dziennikarz śledczy "The Rolling Stone" Matt Taibi porównuje "strzyżenie" publicznych środków przez banki do praktyk mafii w Stanach Zjednoczonych, która w latach 20. i 30. specjalizowała się w ustawianiu publicznych przetargów. I nawet zwykle wyważony "Financial Times" stwierdził w komentarzu redakcyjnym, że bankom nie można dziś ufać.
za: http://wyborcza.biz/biznes/1,101716,12093889,Najwieksze_banki_swiata_zamieszane_w_afere_LIBOR_owa.html 

Więcej o przekrętach bankierów:

Zawiadomienie Wiceprzewodniczącego PE Pana Jacka Protasiewicza o grupie skorumpowanych prokuratorów i przekupnych sędziów będących na służbie u miliardera Leszka Czarneckiego - właściciela Getin Banku SA  Jan Jączek
Pieniądze – Banki – Nędza – Niewola. Prawda ukryta za Globalnym Długiem. Opracował: Roman Kafel
Czy sędziowie Sądu Okręgowego w Białymstoku Leszek Kulik, Krzysztof Kamiński i Dariusz Niezabitowski też byli leczeni viagrą przez W. Kuczyńskiego w klinice leczenia bezpłodności "KRIOBANK" ? 
Wezwanie do przyłączenia się do procesu przeciw Getin Noble Bankowi za łamanie prawa. Jerzy Kahane  
Getin Noble Bank nie opuści cię nawet po śmierci i doprowadzi do bankructwa. 
Zażądał od Banku PKO BP 200 mln zł odszkodowania - Leszek Kopczyński  znany bełchatowski przedsiębiorca twierdzi, że przez bank stracił wszystko...
Polsce zagraża Zamach Stanu – BANKOWY. Polska stacza się PO równi POchyłej w NIEBYT jako kraj niepodległy. Na dowód kopia interesującego artykułu Paula Watsona z USA.
Eurobank zapłacił karę ponad 1,2 mln złotych za bezprawne windykacyjne i zastraszenie konsumentów - upadające (nie)polskie banki to kwestia czasu.
Nie tylko banki w USA mogą zacząć płonąć… plajta CITIBANKU
RUCH OBURZONYCH - Protestujący rozpoczęli swoją walkę przeciwko bankierom, finansistom i politykom w 82 krajach - rozliczymy globalistów.
List otwarty Jana Jączka pokrzywdzonego przez Leszka Czarneckiego, właściciela Getin Banku S.A. do Premiera Donalda Tuska - czy kolejny poszkodowany przez organa władzy ma zacząć głodówkę, czy spalić się pod budynkiem rządowym?
Zawiadomienie o przestępstwie prokuratora Prokuratury Okręgowej w Katowicach w osobie Rafała Nagrodzkiego i reszty tej, nie tylko katowickiej sądowo-prokuratorskiej mafii ukrywających oszustwo Getin Banku S.A. i im podobnych
Jelenia Góra - czyli jak załatwić policjanta "numerem na łom" pozorując włamanie do banku. 
WNIOSEK do Posłów na Sejm RP w sprawie powołania Sejmowej Komisji Śledczej do zbadania afery finansowej wywołanej przez przedstawicieli Getin Banku S.A., na szkodę wielu klientów tego banku
Lichwiarze przejmują Grecję. Bankrutująca Polska grzecznie w kolejce...
PODŁE PAŃSTWO I PODŁY BANKOWY PARASOL !!!
Mafijny trójkąt Bank Śląski - prokuratura - sądy - to przekręt 2009 r.
Uwaga na Lukas bank ... czyli taki, który przehandluje Cię za grosze. Firmy windykacyjne nękają za przeterminowane wyimaginowane długi. Nie wolno dać się zastraszać.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego - to banki będą musiały dowodzić, że klient jest ich dłużnikiem.
Walka o Polskę to walka o polski system bankowy, polski bank centralny i polski pieniądz.
Prawdziwy powód bankructwa Grecji – w taki sposób zbankrutuje Polska
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka - zawiadomienie o oszustwach w Getin Banku S.A.
UPADEK DOlara - WYWIAD Z BYŁYM SZWAJCARSKIM BANKIEREM cz.2 -z cyklu fakty i mity o Ameryce...
Bankructwo Polski - ZEGAR DŁUGU POLSKIEGO - POPRZYJ PETYCJE ZAKAZUJĄCA ZADŁUŻANIE PAŃSTWA POLSKIEGO !!!
WYWIAD Z BYŁYM SZWAJCARSKIM BANKIEREM, czyli  jak dzisiaj tworzy się pieniądze... z cyklu fakty i mity o Ameryce
Komorowski dezinformuje. Błędy rządu PO. Polska zbankrutuje? Minął kolejny polski tydzień... Filip Stankiewicz
UPADEK DOLARA - BĘDZIE AMERO? - WYWIAD Z BYŁYM SZWAJCARSKIM BANKIEREM z cyklu fakty i mity o Ameryce...
Grecka tragedia - czyli totalna kontrola finansowa obywateli.... Tajny plan Unii i bankierów czy dojdzie do zaczipowania ludzi?
Czy BZ WBK zapłaci za grzechy Raiffeisen Banku w związku ze sprzedażą przez Raiffeisen Bank Polska S.A. obligacji spółki SEMAX S.A. w upadłości !?!
Większość bankructw w Polsce jest sfingowana- zaplanowana upadłość i wymyślony kryzys?
Władza monetarna należy do banków Jedno pociągnięcie pióra tworzy lub likwiduje pieniądze - banki kontrolują kredyt narodu, kierują polityką rządów i trzymają w swoim ręku losy ludzi...

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane jest przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres:
afery@poczta.fm
- Polska

aferyprawa@gmail.com

Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.