Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
27 stycznia 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

afery są nie tylko polska specjalnością... tu światowe przykłady większych afer giełdowo-bankowych

OSTATNIO MODNE STAŁO SIĘ FAŁSZOWANIE DANYCH O STANIE FINANSOWYM WIELKICH KORPORACJI.
Podważa to zaufanie do rynków finansowych i hamują wyjście z recesji. Spowodowało to np. wyrównanie się kursów dolara i euro. Prezydent Bush ma zaproponować kary więzienia dla szefów korporacji, którzy świadomie podają nieprawdziwe dane o stanie swych firm. Były dyrektor finansowy WorldComu Scott Sullivani i były kontroler zarządzania David Myers zostali zatrzymani w siedzibie FBI, gdzie stawili się w związku ze wstępną rozprawą sądu na Manhattanie. Sąd postawił im 7 zarzutów związanych z oszustwami księgowymi. Ministerstwo sprawiedliwości USA prowadzi także dochodzenie w sprawie największego giganta medialnego, AOL Time Warner Inc.

sierpień 2002 roku - jeszcze nie koniec afery WorldCom...

W Waszyngtonie ujawniono nowe dane na temat błędów w sprawozdawczości finansowej drugiego pod względem wielkości koncernu telekomunikacyjnego w USA, WorldComu. Z informacji wynika, że suma źle zaksięgowanych dochodów firmy jest o wiele wyższa niż dotychczas sądzono i sięga łącznie 7,1 miliardów dolarów. Okazało się, że rezerwa finansowa firmy została bowiem zaksięgowana jako część przychodu.

lipiec 2002r. Irlandzka grupa bankowa Allied Irish Banks podejrzewa swego specjalistę od handlu walutami Johna Rusnaka o zatajenie strat w wysokości 750 mln dolarów - ujawniono w środę w Dublinie.
IB to największy bank w Irlandii. Równocześnie czołowa irlandzka firma farmaceutyczna Elan stała się obiektem szerzącego się wśród inwestorów niezadowolenia, określanego jako 'enronitis' - podejrzenia, że jej wyniki finansowe mogą być wynikiem 'twórczego' podejścia do księgowości.
Michael Buckley swego czasu kierował operacjami AIB w Polsce, po tym, jak AIB został strategicznym partnerem Wielkopolskiego Banku Kredytowego.
Podejrzenia inwestorów wzbudziła zapowiedź firmy, iż tegoroczne zyski będą o 34 proc. niższe od wcześniejszej prognozy. Po upadku amerykańskiego giganta energetycznego Enronu inwestorzy są wyczuleni na praktyki polegające na przerzucaniu niektórych kosztów na konta niewyszczególniane w głównym sprawozdaniu finansowym. Właśnie praktyka zakładająca użycie tzw. partnerskich spółek, często fikcyjnych, umożliwiła Enronowi ukrywanie strat i sztuczne zawyżanie zysków w dłuższym okresie czasu.

Ryzykanci, nieudacznicy i oszuści - chronologia strat finansowych

Poniżej chronologia innych wielkich strat finansowych poniesionych przez banki i inne instytucje wskutek nieprzemyślanych lub oszukańczych operacji od roku 1990:

LISTOPAD 1990: Michael Milken, szef departamentu tzw. obligacji śmieciowych (junk bonds), czyli papierów o dużym stopniu ryzyka, w amerykańskim domu maklerskim Drexel Burnham Lambert, zostaje skazany na 10 lat więzienia za oszustwa giełdowe na Wall Street. Drexel musiał zapłacić 650 milionów dolarów tytułem grzywny i odszkodowań, nie wytrzymał tych obciążeń i zbankrutował.

KWIECIEŃ 1992: Banki i brokerów indyjskich oskarżono o nielegalną zmowę i wyciągnięcie 1,3 mld dolarów z międzybankowego rynku obligacji w Bombaju.

GRUDZIEŃ 1993: Niemiecka grupa przemysłowa Metallgesselschaft poniosła ogromne straty, spekulując na tzw. instrumentach pochodnych związanych z branżą energetyczną. Aby uchronić Metallgesselschaft przed bankructwem, wierzyciele grupy wyłożyli 2,2 mld dolarów na operację ratunkową.

GRUDZIEŃ 1994: W Kalifornii zbankrutowało hrabstwo Orange, bo straciło przeszło 1,6 mld dolarów w nieudanych inwestycjach portfelowych, opartych w znacznej mierze na instrumentach pochodnych.

LUTY 1995: Bankrutuje najstarszy bank londyńskiego City, Barings Bank, gdyż jego makler w Singapurze, Nick Leeson, prawie nie kontrolowany przez zwierzchników, lekkomyślnie spekulował instrumentami pochodnymi na giełdach Dalekiego Wschodu i naraził pracodawcę na straty sięgające 1,4 mld dolarów. Leeson miał początkowo szczęśliwą rękę i w 1993 roku jego transakcje przyniosły aż 10 procent całego zysku Barings Bank. Zachęcony tym sukcesem postawił aż 27 miliardów dolarów na japońskie akcje i obligacje, co okazało się grubym błędem. Gdy lokaty zaczęły przynosić straty, Leeson ukrywał je na tajnym koncie, łamiąc przepisy bankowe. Sąd w Singapurze skazał go za to na 6 i pół roku więzienia. To, co zostało po Barings Bank, kupił holenderski bank ING.

WRZESIEŃ 1995: Daiwa Bank, piąty na liście największych banków japońskich, traci 1,1 mld dolarów na samowolnym handlu obligacjami, prowadzonym przez jednego z menedżerów w USA. Władze amerykańskie kazały bankowi wycofać się z USA, sam menedżer dostał cztery lata więzienia za ukrywanie strat.

CZERWIEC 1996: Japoński koncern Sumitomo Corp., handlujący miedzią, ogłasza, że w ciągu 10 lat stracił około 2,6 mld dolarów na operacjach prowadzonych bez upoważnienia przez jego głównego maklera miedziowego, Yasuo Hamanakę. Hamanaka powędrował potem do więzienia na osiem lat. / podane za http://www.money.pl/ 

tym samym dochodzimy do setna sprawy, czyli  "Raportu o stanie sądownictwa polskiego", ale to tylko dla osób myślących, a więc nie dla prawników.

www.aferyprawa.com - Niezależne Wydawnictwo Internetowe "AFERY KORUPCJA BEZPRAWIE" Ogólnopolskiego Ruchu Praw Obywatelskich i Walki z Korupcją.
prowadzi: (-)  ZDZISŁAW RACZKOWSKI.
Dziękuję za przysłane opinie i informacje. 
    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: Z.Raczkowski@aferyprawa.com 

WSZYSTKICH SĘDZIÓW INFORMUJĘ ŻE PROWADZENIE STRON PUBLICYSTYCZNYCH
JEST W ZGODZIE z  Art. 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.
ponadto Art. 31.3
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Navid
04-01-2015 / 19:30
I see, I supspoe that would have to be the case. jjqndtzj.com [url=hoadsdzkylc.com]hoadsdzkylc[/url] [link=wydczhkrdoe.com]wydczhkrdoe[/link]
~Alwi
24-12-2014 / 02:42
Thanks Richard, this has given us a starting point for some good disusscions" rel="nofollow">uvzyjih.com">disusscions in school. We are seeing more interest in iPads from parents and this has brought up a whole raft of issues around not just e-safety but how to keep both school and personal iPads safe. Most importantly, we have been looking at effective ways to evaluate the imapct of the technology in relation to it being functionally useful for pupils in relation to their learning, communication and interaction.