Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
20 października 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 09-10-2014

Zaprocesowani na śmierć - sprawa Krystyny Chojnackiej

22 maja 2014 roku w efekcie niekorzystnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku odebrała sobie życie Krystyna Chojnacka. Teraz okazuje się, że przy wydawaniu wyroku doszło do szeregu nieprawidłowości i był on orzeczony niezgodnie prawem!

Krystyna Chojnacka od początku lat 90. prowadziła w Kartuzach (woj. pomorskie) firmę Christine, która zajmowała się importem, pakowaniem i sprzedażą kosmetyków. Bardzo szybko, bo już w 1993 roku urząd skarbowy zażądał zapłaty rzekomo zaległej akcyzy. Chodziło o to, że według urzędników fiskusa działalność państwa Chojnackich była produkcją, a nie handlem, więc należała się akcyza, mimo że akcyzę zapłacili oni już w momencie importu kosmetyków. W rezultacie Chojnaccy, kosztem rozwoju firmy, postanowili płacić zaległą i bieżącą akcyzę.

Jednak ponieważ inne firmy, prowadzące dokładnie tę samą działalność, w wyniku innych interpretacji skarbówki akcyzy płacić nie musiały, więc Chojnaccy także postanowili o swoje prawa powalczyć w sądzie. Wtedy w firmie Christina zaczęły się kontrole, przewlekłe i powtarzane procesy sądowe, a spór do dzisiaj nie został zakończony. – Ministerstwo [Finansów – TC] wydało instrukcję, zgodnie z która urzędnicy mają jak najdłużej przeciągać sprawę na niekorzyść podatnika, kierować ją do sądu. Słowem – robić wszystko, by nie zwrócić mu pieniędzy, które wcześniej niesłusznie zabrali – mówi w tygodniku „Uważam Rze” Jarosław Chojnacki, współwłaściciel firmy i mąż Krystyny. Toczący się latami spór z władzami skarbowymi doprowadził małżeństwo niemal do bankructwa. W grę wchodzą 3 mln zł.

Wyrok z naruszeniem prawa

Przez lata przedsiębiorcy wygrywali w sądach kolejne sprawy, a Izba Celna… składała odwołania. Już w 1995 roku przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gdańsku zapadł prawomocny wyrok, w którym sąd stwierdził, że firma nie jest w sposób ustawowy zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego. Rok później w odpowiedzi minister finansów podjął decyzję… kasującą niekorzystne dla niego skutki tego wyroku sądu, jednocześnie zobowiązując Christine do płacenia akcyzy!

„W 2003 roku Trybunał Konstytucyjny uznał to działanie za niekonstytucyjne. Pana podwładny Naczelnik Urzędu Celnego w Słupsku w decyzjach z dnia 14.03.2005 wykasował za jednym razem dwa prawomocne wyroki (…), uznał, że jego ustalenia są wiarygodniejsze niż ustalenia sądów administracyjnych. [W 2013 roku – TC] urzędnicy Izby Celnej nie odwołali się także od wyroku (…), który uznawał, że działanie urzędników przy wydawaniu decyzji było nielegalne, a wydali zupełnie nową decyzję w dniu 24.01.2014 rozpoczynającą cały nasz 21-letni koszmar od nowa”

– napisał Jarosław Chojnacki w liście otwartym do Mateusza Szczurka, ministra finansów. W liście Chojnacki stawia także inne liczne zarzuty organom podatkowym: nielegalne działania, łamanie prawa, usuwanie dowodów z akt sprawy, nietrzymanie się przez urzędników przepisów proceduralnych, ustalanie stanu faktycznego w oparciu o błędny przepis prawa podatkowego, swobodne ocenianie materiału dowodowego przez urzędników izby celnej, co było sprzeczne z dokumentami i decyzjami innych urzędów.

21 maja 2014 roku zapadł wyrok oddalający skargę przedsiębiorców na decyzję dyrektora Izby Celnej w Gdyni z 24 stycznia 2014 roku odnośnie zmiany i uchylenia decyzji ostatecznej. W sytuacji, gdy małżeństwo spodziewało się pozytywnego dla siebie finału, sąd postanowił… zbadać ją ponownie (po raz siedemnasty!). Następnego dnia Krystyna Chojnacka, zażywając tabletki, po raz kolejny targnęła się na swoje życie, tym razem niestety skutecznie. Chojnacki jest pewien, że żona popełniła samobójstwo z bezsilności w walce z bezdusznymi urzędnikami i to urzędnicy są bezpośrednio odpowiedzialni za tę tragedię. Sama Krystyna w liście pożegnalnym napisała:

„Nie mam siły walczyć z urzędnikami, którzy za wszelką cenę chronią swoje stanowiska nie narażając się Ministerstwu Finansów, stosując praktyki urągające zasadom obiektywizmu, zaufania i sprawiedliwości”.

Jednak okazuje się, że tamten wyrok z maja został orzeczony z naruszeniem prawa. W skardze do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie pełnomocnik Jarosława Chojnackiego wymienia wiele nieprawidłowości: między innymi, że w rozpoznaniu tej sprawy uczestniczyli sędziowie podlegający wyłączeniu z mowy ustawy, że dyrektor Izby Celnej w Gdyni nie zastosował się do wskazań zawartych w prawomocnym wyroku WSA w Gdańsku, pisze tez o nieprawidłowej ocenie zgromadzonego materiału dowodowego oraz o sprzeczność istotnych ustaleń decyzji ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym.

„Postępowanie sądowoadministracyjne, w którym zapadł przedmiotowy wyrok jest dotknięte kwalifikowaną wadą nieważności, albowiem w składzie sądu orzekającego zasiadali sędziowie wyłączeni od orzekania z mocy ustawy, tj. sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska (sędzia sprawozdawca) i sędzia NSA Elżbieta Rischka (przewodniczący składu orzekającego)”

– napisał w skardze radca prawny Sławomir Surdy. A udział w składzie orzekającym sędziego wyłączonego z mocy ustawy skutkuje nieważnością postępowania sądowoadministracyjnego. – Okazało się, że zgodzie z artykułem 18 § 1 pkt 6a Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi sędziowie, którzy do tej pory orzekali w danej sprawie, z mocy ustawy nie mogą orzekać w tej samej sprawie. W rozprawie, która miała miejsce dzień przed śmiercią pani Chojnackiej dwóch sędziów nie było w związku z tym uprawnionych do orzekania, ponieważ wcześniej orzekali.

Dlatego ten wyrok jest nieważny – komentuje w rozmowie z „Najwyższym Czasem!” Łukasz Gojke ze Stowarzyszenia Niepokonani, którego biznes też zniszczyli urzędnicy. Czyli prawdopodobnie można było uniknąć tej śmierci, gdyby tylko urzędnicy (jeśli już nie chcieli działać w dobrej woli) działali zgodnie z prawem!

Konieczna rewizja nadzwyczajna

– Przez wszystkie te lata pisałem do kolejnych ministrów i rzeczników praw obywatelskich, którzy zawsze odpowiadali mi frazesami. Ale dość tego, zwłaszcza że nigdy nie chcieliśmy z żoną załatwić tylko swojej sprawy. Wykazywaliśmy konkretne nieprawidłowości, których było bardzo dużo i które wszędzie mogą poważnie zaszkodzić polskim przedsiębiorcom – mówi Chojnacki rozmowie z „Uważam Rze”.

Gojke nie jest w stanie przewidzieć, jak dalej potoczy się ta sytuacja. – Nie umiem tego powiedzieć. Nie wiem. Te sprawy urzędnicze toczą się, urzędnicy robią wszystko, żeby udowodnić, że są nieomylni – mówi. – Pani Chojnacka boksowała się 21 lat, aż skończyła tak, jak skończyła.

Ze swoich pieniędzy wspomagała budżet wyimaginowaną akcyzą, której de facto w tym czasie nie było – żadna inna firma kosmetyczna jej nie płaciła. A teraz państwo twierdzi, że wszystko było w porządku – dodaje.

– Podatki państwo chętnie brało, a jak trzeba by firmę bronić przed cwaniakami, którzy ją bezprawnie wykorzystywały, to państwa nie ma, prokuratura umarza sprawy – mówi „Najwyższemu Czasowi!” przedsiębiorca Bolesław Wojtasik, któremu doszczętnie zniszczono Zakłady Mięsne Bolan w Bydgoszczy i który walczy o sprawiedliwość od 14 lat.

Urzędnicy zniszczyli też firmę Irene Janusza Ratomskiego z Kobylnicy spod Słupska, który był producentem zbiorników do samochodowych instalacji gazowych.

– Został wykończony tylko dlatego, że komuś się coś nie podobało – mówi Gojke. – Chcemy nazywać się zaprocesowani, bo niektórzy – jak Chojnacka – po latach ciągnących się procesów zostali poo prostu zaprocesowani na śmierć. Teraz chcemy wypełnić testament Chojnackiej, żeby nikt więcej nie został zaprocesowany na śmierć – podkreśla Gojke.

Skąd się bierze taka szkodliwa działalność państwa? – To, że państwo w ten sposób działa jest pochodną tego, że urzędnicy, prawnicy i politycy wzajemnie gwarantują sobie bezkarność. Nawet popełniając błędy, czasem bardzo kosztowne, nie przyznają się do nich. Mogą robić wszystko, bo mają zagwarantowaną bezkarność. Czy korporacja radców prawnych czy adwokatów podała kiedyś do sądu sędziego? Nie. Jest cicha zmowa, że jeden drugiemu nie będzie szkodził, żeby tuszować swoją nieudolność czy też celowe działania – uważa Gojke, przedstawiając jednocześnie pomysł na naprawienie sytuacji.

– Na dzień dzisiejszy bardzo pilną potrzebą jest powołanie instytucji rewizji nadzwyczajnej, żeby chronić ludzi, którzy są bezprawnie pokrzywdzeni. Urzędnicy w Polsce są bezkarni. O tych sprawach, które są kontrowersyjne, powinni wypowiadać się ludzie niezależni, by przywrócić prawo i sprawiedliwość, bo opinia społeczeństwa na temat wymiaru sprawiedliwości jest coraz gorsza.

Prawie 70 procent Polaków uważa, że te instytucje źle funkcjonują, że są skorumpowane. A tak przecież nie powinno być. W takiej instytucji powinni zasiąść ludzie, którzy nie są w żaden sposób powiązani z korporacjami prawniczymi. To powinni być emerytowani sędziowie czy prokuratorzy albo pracownicy naukowi – proponuje Gojke.

- - -
* Niniejszy artykuł został opublikowany w nr 32-33 tygodnika “Najwyższy CZAS!” z 2014 r.

Autor: 
Tomasz Cukiernik

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, przygotowuje pracę doktorską, autor książki „Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka”, publicysta,
www.tomaszcukiernik.pl

To jest: Tomasz Cukiernik
Publikacje Autora: 
Ubóstwo napędza emigrację mar-2013 Opinie 1,877
Islandia nie chce lewicy ani Unii mar-2013 Opinie 1,771
Polityka prorodzinna Izraela maj-2013 Opinie 1,222
Wolny rynek wg PO gru-2009 Opinie 1,646
Gwarancje państwa przyczyną kryzysu maj-2009 Opinie 1,239

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane jest przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres:
afery@poczta.fm
- Polska
aferyprawa@gmail.com

Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Veruca
04-01-2015 / 14:38
Superbly ilmunilating data here, thanks! udruzubidw.com [url=rfajflc.com]rfajflc[/url] [link=fgwubz.com]fgwubz[/link]
~Nickky
20-12-2014 / 00:04
Hi! This is form of off topic but I would like some steering from an etaeblishsd blog. Is it arduous to set up your own blog? I am not very techincal but I can determine things out pretty quick. I am desirous about creating my own however I am unsure the place to start. Do you have any tips or options? Thanks
~bonus game
21-10-2014 / 23:37
Internauci brutalnie znęcają się nad adminem pirackiego ofrum DarkWarez i62.tinypic.com/24pxcid.jpg
~Info
20-10-2014 / 21:40
Raczkover ! Dawaj z Goczyńskim najnowszy wywiad bgoczynski.wordpress.com/2014/10/15/rzecznik-psychopatow/ ! Dobrze gadał ostatnio ! Może będziemy na niego patrzeć łaskawszym okiem ale on musi musi się wycofać z pewnych słów - że "Polską rządzą Niemcy i Rosjanie" . Przyznać się za wprowadzenie Polaków w błąd, zrozumiemy ten fakt przez wzgląd na jego pochodzenie i mentalność. "Postać pozytywna" zawsze może wrócić do łask. Ale musi z nami (katolikami) współpracować i jakoś go też wesprzemy. Ale musi być poprawa. Bo bez tego nie ma mowy. Kamasz ? Powiem szczerze, żal mi go już. Postarzał się o 20 lat. On już nawet jak wariat wygląda przez to - przez ten cały stres. Nawet na nos skóra mu opada, na policzkach ma, kiepsko się wyraża, miejscami w mowie zatrzymuje... Goczyński, dam ci dobrą radę. Schowaj się póki możesz - i nie lekceważ tego w żaden sposób. Teraz możesz tego nie przeżyć nawet. Ale najlepiej zrobisz dodatkowo przepraszając. Polacy ci wybaczą. Lepsza prawda będzie dla ciebie.
~Info
19-10-2014 / 22:48
@Ciekawy A proszę cię bardzo: * * * Polonica.net (17.10.2014) - lista żydów i pedofilów w zniewalanej Polsce * * * - NIECH NIE CZUJĄ SIĘ BEZKARNI !!! - Po ściągnięciu i rozpakowaniu należy kliknąć plik o nazwie "index". 4 adresy internetowe: https://www.sendspace.com/file/g5je46 freakshare.com/files/83ahax0o/Polonica.net-2014.10.17.zip.html bitshare.com/files/c4u7dmel/Polonica.net-2014.10.17.zip.html t084b.rapidgator.xup.pl/file/3897a07461997e8e797f080e3d92b6b8/Poloni Kontakt z Polonica.net: (listapolonica@wp.pl)
~Ciekawy
19-10-2014 / 18:17
@KGB Mockba Przecież tam nic nie ma !!! Tam jest tylko pusty katalog.
~szef sadw
18-10-2014 / 16:27
kundle mogą sobie szczekać. Jak tylko chwasty saja się groźne to się je wyrywa. Acha kto wygra z brakami formalno proceduralnymi - Przegrywający traci kasę dostaje komornika i blokuje mu się życiorys na kilkadziesiąt lat. Trafia na czarną listę i zdycha z rodziną bez pracy... Zastanówcie się do kogo startujecie. Acha pamiętajcie o seryjnym " samobójcy"
~gosc
17-10-2014 / 22:29
Rodacy,pouczajacy wpis na tym blogu,dotyczacy nas. zenondziedzic.blog.pl/2012/05/02/obywatel-z-d/
~gosc
17-10-2014 / 19:10
Sami sobie jestesmy winni,bo juz od najmlodszych lat uczyli nas,ze mamy byc mili,ufni,oddani,wyrozumiali,cierpliwi i nie zadawac pytan,tylko lykac jak leci,azby ktos nie poczul sie urazony.Dlatego tez,staralismy sie widziec w innych, nasze "lustrzane odbicie".Ale teraz wiemy z doswiadczenia,ze inni stosuja calkiem inne kryteria... ,jednym slowem brak slow. Teraz wiemy,ze to jest calkowicie inna metalnosc,nie majaca nic wspolnego z kultura zachodnia(lacinska).
~KGB Mockba
17-10-2014 / 18:13
Polonica.net - 17.10.2014 - lista żydów i pedofilów w zniewalanej Polsce: darkwarez.pl/forum/inne/4578671-polonica-net.html