Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
17 października 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 07-05-2012

Przekręt na CO2 trwa - zapłacą Spółki nawozowe a tak naprawdę to rolnicy, w 2013 r. zakup pozwoleń na emisję CO2 będzie je kosztować ponad 90 mln zł w skali roku.

Dziennik podaje, powołując się na dane ze spółki, że ZA Puławy w latach 2013–2020 będzie zmuszona kupić od 1 do 1,2 mln uprawnień rocznie. Przy założeniu, że ceny pozwoleń będą się wahać w graniach 7 euro za tonę oznacza to wydatek rzędu 32 mln zł rocznie. 

Według przytaczanych przez "Parkiet" analiz DM Trigon, w przypadku Azotów Tarnów i Polic w skali roku te koszty będą wynosić odpowiednio 41 mln zł (blisko 0,5 mld zł zysku netto w grupie w 2011 r.) i 18 mln zł (321 mln zł zysku netto).

Dziennik zwraca uwagę, że większość zakładów w takiej sytuacji zdecydowała się na niezbędne inwestycje, których celem jest zmniejszenie emisji CO2.

Tymczasem

Chiny czy Indie daleko w d... mają unijne opłaty i ograniczenia emisji CO2. Nie zwracają też uwagi na "bankowy kryzys światowy" rozwijając systematycznie swą gospodarkę.

 Chiny z ponad 1,3 mld mieszkańców czy Indie z ponad 1,1 mld mieszkańców będą emitować więcej CO2 niż cała Unia Europejska z nieco ponad 500 mln mieszkańców. Chiny, które są największym emitentem CO2 na świecie, na głowę mieszkańca wyemitowały w 2009 r. 5,13 tony, podczas gdy średnia dla mieszkańców UE wyniosła 7,15 tony CO2.

Chiny mają umocnić się na pozycji największego światowego konsumenta energii: w 2035 r. kraj ten ma zużywa prawie 70 proc. energii więcej niż Stany Zjednoczone (drugi największy konsument), pomimo iż konsumpcja energii na osobę w Chinach będzie wciąż mniejsza niż połowa tego co w Stanach Zjednoczonych. Tempo wzrostu zużycia energii w Indiach, Indonezji, Brazylii i na Bliskim Wschodzie będzie nawet szybsze niż w Chinach.

UE w swej walce o kasę z emisji CO2 poniosła już pierwszą, dość prestiżową porażkę. Komisja Europejska chciała, aby od 1 stycznia 2012 r. wszystkie samoloty cywilne startujące i lądujące na lotniskach w krajach UE, uczestniczyły w europejskim systemie handlu emisjami (ETS) i kupowały część potrzebnych im emisji CO2. Miało to dotyczyć także samolotów linii z poza UE. Co nie dziwi, pomysł ten spotkał się z protestem przewoźników lotniczych z innych części świata, a władze Chin i Indii wręcz zabroniły swoim liniom lotniczym płacić za CO2. Chiny ponadto zagroziły wojną handlową i zaczęły rozważać rezygnację z kupna samolotów Airbus, na czym koncern EADS straciłby nawet 12 mld dol. Przeciwko sposobowi wprowadzenia opłat za CO2 protestowali nawet przewoźnicy europejscy, w tym Lufthansa, Air France i British Airways. W efekcie tego sprzeciwu, komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard przyznała, że KE jest gotowa do negocjacji warunków ws. opłat za CO2 dla samolotów.

Kiedy Rząd PO weźmie przykład z krajów rozwijających się, przestanie okradać obywateli i zacznie dbać o dobro narodu polskiego?

Jak rozkradano majątek narodowy pod hasłem prywatyzacji - tu na przykładzie dużego przedsiębiorstwa ZAPEL w miejscowości Boguchwała koło Rzeszowa. 
Józef Bizoń gromadził dokumenty przez kilka lat, to co przedstawiono w materiale filmowym jest tylko małym fragmentem, który jednak ukazuje szereg nieprawidłowości, o ile nie poważnych przestępstw kryminalnych w przeprowadzeniu prywatyzacji tego zakładu.

 

Więcej:

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~obywatel
07-05-2012 / 15:15
Czyli mafia "pejsatych" nie odpuszcza... smutna rzeczywistość, trzeba wziąć władze w ręce ludzi pracującego, chyba bez kałamachów się nie obędzie, tych świńskich urzędników od żłoba tak łatwo jak we Francji nie da się oderwać...