Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
25 września 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA ZDZISŁAW RACZKOWSKI

Wyrok w wydaniu którego orzekał sędzia delegowany do wznowienia - rewolucyjne orzeczenie Sądu Najwyższego.

Orzeczenie SN z dnia 17. lipca sędziowie: Jacek Gudowski, Gerard Bieniek i Elżbieta Skowrońska-Bocian stwierdzili, że uprawnienie delegowania do pełnienia obowiązków sędziego w innym sądzie przysługuje wyłącznie ministrowi sprawiedliwości i nie może być przenoszone na inne osoby.
- Miejsce służbowe sędziego - mówił sędzia Gudowski - nie jest elementem stosunku pracy i organizacji sądownictwa, lecz wyznacza zakres władzy sędziego. Decyzja o delegowaniu ingeruje w zakres tej władzy. Dlatego art. 77 prawa o ustroju sądów powszechnych przyznający to uprawnienie ministrowi sprawiedliwości musi być - jako wyjątek od tej zasady - interpretowany ściśle (sygn. III CZP 81/07).

Podkreślamy: delegowanie przysługuje tylko ministrowi osobiście, a jeśli nie ma ministra, to premierowi.

Dla sądów powstał istotny problem, ponieważ średnio w co dziesiątej sprawie sądowej brał udział nieprawidłowo delegowany sędzia - bo przez podsekretarza stanu.

Co to oznacza?
Te sprawy będzie można wznowić, ponieważ wyroki zostały wydane przez niewłaściwie obsadzony skład sędziowski - czyli tak naprawdę w niepełnym - np. dwu, zamiast trzyosobowym składzie.
Wprawdzie sama uchwała SN odnosi się do tej konkretnej sprawy w której została wydana, ponieważ w Polsce nie ma obowiązku "prawa precedensowego" jak choćby w Stanach Zjednoczonych, jednak na uchwały Sądu Najwyższego często powołują się strony procesów, a także same sądy, ponieważ takimi uchwałami sąd dokonuje wykładni obowiązującego prawa.
Tak więc na podstawie tego orzeczenia sądy "z urzędu" będą mogły wznowić te sprawy w których uczestniczył nieprawidłowo delegowany sędzia - chociaż nie liczyłbym na to.
Jednak powołując się na wyrok SN sygn. III CZP 81/07 mamy dowód ewidentnego naruszenie procedury sądowej z uczestnictwem nieprawidłowo delegowanego sędziego, tak więc poszkodowani w sprawach zarówno cywilnych jak i karnych będą mogli z tego powodu wnieść o wznowienia dochodzeń sądowych. Mniejszy problem, jeżeli źle oddelegowany sędzia orzekał w II instancji, wtedy będzie trzeba powtarzać tylko ten etap procesu. Większym problemem będzie, jeżeli orzekał w I instancji, ponieważ wtedy trzeba będzie prowadzić od początku postępowanie, przesłuchiwać świadków itd.

Jak sprawdziła GW w całej Polsce, tylko w dniu wydania orzeczenia przez SN, w sądach okręgowych na delegacjach było 384 sędziów, w sądach apelacyjnych - 44. W warszawskim sądzie okręgowym na 65 delegowanych tylko jeden miał podpis ministra Ziobro. Co ciekawe, w wielu składach orzekających nawet w samym Sądzie Najwyższym zasiadali sędziowie delegowani przez podsekretarza stanu, tak więc jak ktoś się uprze to będzie mógł wznowić te sprawy - ma na to pięć lat od wydania decyzji.

Skutki orzeczenia.
Prawnicy już przewidują, że na skutek tego orzeczenia SN co najmniej kilka tysięcy spraw zostanie wniesionych do ponownego rozpatrzenia.
Bynajmniej nie będzie to takie jednoznaczne, ponieważ w naszych sądach sędziowie mają niezależność - czyli swoistą osobistą dowolność interpretacji prawa. Tak więc w konkretnej sprawie sędzia może podzielić pogląd sędziów SN i stwierdzić nieważność postępowania sądowego, jednak dla osoby "podpadniętej" w sądzie pomimo jasnych wytycznych możemy się spotkać z odmową wznowienia postępowania prawomocnie zakończonego postępowania cywilnego lub karnego.
Czy to jednak nie dowód choroby naszego sądownictwa?

Przyjmując, że połowa ludzi jest niezadowolona z wydanych w swoich sprawach wyroków, zapewne kilka procent z nich postara się skorzystać z tej nowo otwartej furtki umożliwiającej wznowienia zakończonych spraw.
Prawdopodobnie najwięcej wznowień będzie w sprawach rozwodowych i dot. podziału majątku. Ciekawe, co będzie jak z szansy powtórzenia procesu będą chcieli skorzystać gangsterzy skazani przez sędziów źle delegowanych?

Przypominamy też, że cały czas zostaje do rozpatrzenia niekonstytucyjność wyroków wydawanych przez asesorów sądowych, co spowoduje dużo większe zamieszanie w sądach, dlatego sam TK od roku boi wydać w tej sprawie orzeczenie.
Słowem, czeka nas sporo powtórek w naszych cyrkowych sądach.

ZR

Kolejne strony dokumentują stale uzupełniane cykle nieodpowiedzialnego zachowania się funkcjonariuszy władzy i urzędników państwowych:
Sędziowie - oszuści. W tym dziale przedstawiamy medialne dowody łamania prawa przez sędziów - czyli oszustwa "boskich sędziów". Udowodnione naruszania procedury sądowej, zastraszania świadków, stosowania pozaproceduralnych nacisków na poszkodowanych i inne ich nieetyczne zachowania. Czas spuścić ich "z nieba na ziemię" :-)
Prokuratorzy - czyli tzw. "odpady prawnicze", śmiecie, najczęściej nieetyczni i nie dokształceni funkcjonariusze władzy. Aktualizacja na rok 2007.
Prokuratorzy do zwolnienia od razu - ARCHIWUM - 2006r
SKORUMPOWANI SĘDZIOWIE I PROKURATORZY - czyli nie tylko pijackie wpadki
"boskiej władzy" , którzy w końcu spadli na ziemię...:-)

Adwokaci - czyli mecenasi chałtury prawniczej, a tak naprawdę to jedyni usługodawcy którzy nie ponoszą odpowiedzialności za odstawiane fuszerki typowi pasożyci społeczeństwa
Oszustwa polityków - przekręty i wpadki znanych "mniej lub więcej" polityków, czyli urzędników państwowych oszukujących i pasożytujących na narodzie - stale uzupełniany cykl: POLITYKA WŁADZA PIENIĄDZ
Policyjne afery 2007 - handel tajnymi informacjami ze śledztw, narkotykami, wymuszenia policyjne, pijani policjanci, policjanci terroryzujący własną rodzinę i świadków... - słowem "psie przękręty".
oszustwa komornicze - pasożytów społeczeństwa, często typowych chamów i nieuków, którzy oszukują właścicieli firm, poszkodowanych i wierzycieli oraz w dupie mają obowiązujące PRAWO
Urzędnicy państwowi i ich matactwa 2007 - dokumentujemy tu oszustwa urzędników państwowych takich jak: polityk, wójt, starosta, burmistrz, prezydent, rzecznik - wszelkich kombinatorów na których utrzymanie pracujące całe społeczeństwo, a którzy swoje publiczne stanowisko wykorzystują dla swojej prywaty i zysku.
UDOKUMENTOWANE FAKTY POMYŁEK LEKARSKICH
Psychiatryczne przekręty pseudo-biegłych udających lekarzy - aktualny stale uzupełniany cykl przedstawiający typowych schizofreników, decydujących o zdrowiu i majątkach ludzi, którzy bez wiedzy za to za kasę wydają opinie niezgodne z prawdą i nie mające nic z fachowością...
Aferzyści - czyli wszelkiej maści kombinatorzy grający rolę biznesmenów, politycy mający dojście do tajnych informacji i wiedzy
Media manipulują, osądzają i są sądzone - wpadki sądowe, wyroki skazujące na dziennikarzy za nierzetelność, pomówienie, wprowadzenie w błąd społeczeństwa.
Poseł to ma klawe życie :-)

Krytyka wyroków sądowych nie jest godzeniem w niezawisłość sędziowską. Nadmiar prawa prowadzi do patologii w zarządzaniu państwem - Profesor Bronisław Ziemianin
Strasburg - wyroki Trybunału - ukarana Polska i polskie sądy za wydane wyroki naruszające prawo - efekty skorumpowania polskich sędziów.

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

A dla odreagowania sympatyczne linki dla poszkodowanych przez schorowane organy sprawiedliwości :-))
10 przykazań dla młodych adeptów prawa, czyli jak działa głupota prawników + modlitwa...
"walczący z wilkami, szeryf z Bieszczad czyli z impotentnymi organami (nie)sprawiedliwości?" takie sobie dywagacje Z. Raczkowskiego
Wilk Zygfryd - CZARNA BIESZCZADZKA RZECZYWISTOŚĆ...

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
Stowarzyszenia Ochrony Praw Obywatelskich
Zespół redakcyjny: Zdzisław Raczkowski, Witold Ligezowski, Małgorzata Madziar, Krzysztof Maciąg, Zygfryd Wilk, Bogdan Goczyński, Zygmunt Jan Prusiński oraz wielu sympatyków SOPO

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Pytanie
26-08-2012 / 16:14
Sprawa z powodztwa cywilnego była rozpatrywana w sadzie Apelacyjnym. W składzie trzech sędziów znalazł sie delegowany sedzia z sadu Okregowego. Zostało wydane postanowienie na szkodę powoda w roku 2003. Z treści artykułu o sedziach delegowanych wynika, ze w moim przypadku mozna byłoby wnieść o anulowanie krzywdzacego postanowienia... jak mozna sprawdzic,czy delegacja tego sędziego była wystawiona zgodnie z prawem...sad moze sie zaprzec i nie posłać..