Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA POLSAT TVM RADIO MARYJA - CZYLI JAK MEDIA PRZEKŁAMUJĄ

TVN jest dla PO tym, czym Radio Maryja dla LPR

Pora raz na zawsze, skończyć z mitem niezależnych mediów prywatnych. Styl uprawiania sztuki medialnej, przez prywatne stacje w Polsce jest równie stronniczy i niesprawiedliwy co Telewizji Publicznej tyle, że w drugą stronę.

Upadek komunizmu z Polsce pozostawił ogromną niechęć do wszystkiego co publiczne i należące do państwa. Na czele z telewizją publiczną. Naturalnym mechanizmem przemian ustrojowych, było pojawienie się mediów prywatnych.

W latach 90-tych powstały dwie główne telewizje prywatne. Polsat pierwsza ogólnopolska telewizja prywatna, powstała 5 grudnia 1992 roku. W 1997 roku pojawił się TVN wchodzący w skład koncernu medialnego ITI.

W oczach wszystkich Polaków, wizja telewizji innej niż publiczna od razu została wyidealizowana. TVP podlega skarbowi państwa. Wspomagana przez abonament telewizja, jest pod nadzorem rządu. To właśnie rada ministrów sponsoruje wszystko co się w niej dzieje.

Oczywistym jest wiec to, że rząd chce mieć wpływ na swoja własność. Sprawia to sytuacje w której kolejne rządy zmieniają ustawę medialną wymieniają członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji czy bezpośrednio zarząd TVP.

Tak jak Telewizja Publiczna za czasów prezesury Roberta Kwiatkowskiego robiła propagandę SLD, tak za czasów Jarosława Kaczyńskiego stała się narzędziem propagandy PiS.

Mechanizm działania mediów prywatnych, niestety nie odbiega od prawideł działających w TVP. Media prywatne należą do prywatnych spółek. Zamiast rządu mamy tu na przykład ITI zarządzający TVN. Jak każda inna spółka ITI ma własne interesy.

Spółka tego typu działająca w wielu sektorach gospodarki jest zależna od opcji rządzącej. TVN nie pokazuje wydarzeń w obiektywnym oku. To samo dotyczy należącego do Zbigniewa Solorza Polsatu.

Posłużę się prostym przykładem, który jest jedynie czubkiem góry lodowej. Panowie Solorz i Walter czyli właściciele największych telewizji prywatnych, za swoje dochody muszą płacić najwyższe stawki podatkowe przewidziane w polskich prawie.

Pojawia się wiec pomysł Platformy o wprowadzeniu podatku liniowego. Czyli takiej samej wysokości stopy podatkowej niezależnie od dochodów. Pytam wiec retorycznie czyj interes w takiej sytuacji oni poprą. Milionów ludzi zarabiających grosze na państwowych posadach i płacących ciężkie podatki. Czy swój i swojej grupy biznesowej, dający im olbrzymie korzyści?

Pomysły Platformy pozwalają zyskać najbogatszym ludziom olbrzymie pieniądze. Miedzy innymi ludziom posiadającym własne telewizje. W których mogą ‘sprzedać’ każda sprawę i wypromować każdą partię.

To tylko jeden z wielu przykładów pokazujących, czysty brak interesowności w działaniach ‘niezależnych’ mediów prywatnych.

Nie jestem obrońcą Prawa i Sprawiedliwości ani rządu Jarosława Kaczyńskiego. Ale sposób pokazywania partii w obydwu tych mediach szczególnie w TVN, delikatnie mówiąc pozostawia wiele do życzenia. Zdając sobie oczywiście sprawę z jego błędów i złych posunięć styl w jaki TVN ucina jego wypowiedzi i przytacza nieprzychylne komentarze jest skandaliczny.

Ale co w tym dziwnego skoro PiS od zawsze upomina się o interesy wszystkich grup społecznych. Nie folgując a nawet tęcz przeciwnie, utrudniając politykę biznesową ogromnym prywatnym koncernom.

TVN uprawiał i nadal uprawia propagandę PO. Partia ukazywana jest jedynie w dobrym świetle przy zachowaniu wszystkich reguł dobrego PR-u. Język w jakim zwracają się dziennikarze TVN do polityków PO jest łagodny a wręcz pobłażliwy. Politycy reprezentujący pozostałe partie poddawane są ostrej i często nieuzasadnionej krytyce.

No ale jak ma być inaczej skoro partia proponuje oszczędności rządu wielu milionów złotych najbogatszym Polakom. Ludziom zarządzającym 'niezależnymi' mediami prywatnymi.

Polsat oczywiście nie jest wolny od interesów właścicieli. Sprawia wrażenie trochę bardziej przyzwoitego. Mimo to podąża tą samą ścieżką.

Prawda jest taka, że w chwili obecnej obydwie telewizje opozycji praktycznie nie prezentują. LiD-u nie ma w ogóle (jedynie sekundowe wystąpienia) a PiS jest wyśmiewany i lekceważony.

Podsumowując, w Polsce nie ma medium niezależnego. Powtarzam skończmy z mitem niezależnych i obiektywnych mediów prywatnych. To co w tej chwili prezentują TVN i Polsat to nic innego jak zwykła propaganda ubrana w płaszczyk ładnych uśmiechów i znanych prezenterów.

Bronią oni interesów właścicieli a miliony ludzi oglądający ich przekazy biorą to za 'niezależne' komentarze. Nie zdając sobie sprawy z tego co naprawdę słuchają i do czego są przekonywani.

Bo to nie Platforma TVN czy Polsat chcą się zając spawami Polaków ze wszystkich warstw naszego społeczeństwa. Oni pragną jedynie zając się swoimi interesami, wygrywając za pomocą odpowiedniego PR-u i pustych obietnic wyborczych.

Niemoc i brak działań w pierwszych 100 dniach rządów premier usprawiedliwiał zbyt krótkim okresem na pojawienie się obiecanych 'cudów' gospodarczych. Upór i ambicja z jaką PO wprowadza nowa ustawę medialną, umożliwiającą im zwyczajne przejęcie władzy nad Telewizją Publiczną jest nadzwyczajna.

Gdyby chodź w połowie to zaangażowanie dotyczyło niezbędnych ustaw gospodarczych z pewnością , weszły by już w życie niezbędne projekty ustaw dotyczący chociażby tragicznej sytuacji w służbie zdrowia. Ale jak widać PO ma inne priorytety.

W tym miejscu powstaje olbrzymi paradoks. Niewielu w to uwierzy ale największą szanse na stanie się medium niezależnym ma TVP. W Anglii niepodważalną pozycje zajmuje państwowe BBC, wspomagane pieniędzmi z tzw. 'TV licence' czyli czegoś na kształt naszego abonamentu.

BBC jest ostoją obiektywności. Wprowadzona przez parlament odpowiednia ustawa medialna gwarantuje, że telewizja publiczna jest niezależna od zmian w rządzie. Pozostaje na straży interesów wszystkich obywateli, obiektywnie relacjonując wydarzenia w kraju.

W Polsce na obecną chwile jest to oczywiście nie możliwe, ale za kilkanaście może kilkadziesiąt lat możemy mieć nadzieje, że ktoś kolokwialnie mówiąc pójdzie wreszcie po rozum do głowy. Odpowiednia ustawa postawiłaby TVP na starzy niezależności mediów odrywając się od zależności rządowej.

Michał Dzida

Niezależny Serwis Informacyjny
www.iskry.pl - iskry Polskości - po prostu Twój serwis

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
Stowarzyszenia Ochrony Praw Obywatelskich
Zespół redakcyjny: Zdzisław Raczkowski, Witold Ligezowski, Małgorzata Madziar, Emilia Cenacewicz, Zygfryd Wilk, Bogdan Goczyński, Zygmunt Jan Prusiński oraz wielu niejawnych sympatyków AP

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.