Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY KORUPCJA BEZPRAWIE APLIKACJE PRAWNICZE

Aplikacje prawnicze - bardziej niż kiepskie wyniki egzaminów w Rzeszowie - tylko niedouczeni?

O tym, że absolwenci studiów prawniczych prezentują mierny poziom wykształcenia wynikający często z faktu koneksji rodzinnych  wielokrotnie było poruszane na stronach wydawnictwa. 
I mamy pierwsze dowody "genetycznego uwstecznienia" w  tej branży. 
Wskutek wprowadzonej niedawno przez PiS ustawy o zawodach prawniczych, zniesiono ograniczenia ilościowe, czyli limity kandydatów. Tak więc żeby dostać się na aplikacje prawnicze wystarczyło prawidłowo odpowiedzieć na 190 z 250 pytań testowych. Każdy mógł startować, ale co ciekawe, o aplikacje starało się dużo mniej studentów prawa niż w poprzednich latach. A miała być odwrotna sytuacja - na aplikacje prawnicze miało dostać się więcej chętnych niż w latach ubiegłych - kolejna paranoja prawnicza? 
Wystarczyło tylko zaliczyć test. Niestety, okazał się on za trudny dla większości absolwentów. 

I tak w Rzeszowie nikt nie dostał się na aplikację notarialną, radcowską zdało zaledwie 6 z 85 kandydatów, a na aplikację adwokacką zgłosiło się mniej chętnych niż w latach ubiegłych -  tylko 61 osób  - a w ubiegłym roku starało się ok. 100. Z tego zdało 44 osoby - co i tak jest dużym sukcesem, ponieważ ten kierunek preferują właśnie ci bez rodzinnych koneksji.  
Test miał za zadanie spowodować wzrost liczby aplikantów i odsunąć od okręgowych rad podejrzenia o stronniczości w przyjmowaniu kandydatów. Okazało się jednak coś całkiem innego - bez koneksji rodzinnej dzieci prawników nie są w stanie nic zaliczyć :-)

Niedoszli prawnicy tłumaczą się trudnością tekstów - jasne, komu chce się uczyć? Dlatego potem mamy tylu niedouczonych sędziów adwokatów i przygłupich prokuratorów. 
Testy zresztą opracowywała komisja złożona z członków Naczelnej Rady Radców Prawnych i jednego przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości na podstawie wytycznych nowej ustawy o zawodach prawniczych.
Trudno też mniejsza ilość startujących kandydatów zwalić na opłaty, które trzeba uiścić za egzamin, a póĽniej 3,5-letnią praktykę - te staniały i  nie stanowiły w tym roku bariery. 
Sama rada stwierdziła, że nie mieli przypadków rezygnacji z aplikacji z powodów finansowych. Jeszcze do niedawna w Rzeszowie za samo przystąpienie do egzaminu na aplikację adwokacką trzeba była zapłacić od tysiąca do dwóch tysięcy złotych. W tym roku cena została ustalona odgórnie przez Naczelną Radę Adwokacką i wynosiła 849 zł. W gestii okręgowej rady adwokackiej w Rzeszowie nadal jest ustalenie odpłatności za praktyki. Nie może ona jednak być wyższa niż 5 tys. zł rocznie. Na Podkarpaciu opłata na razie wynosi ponad 2 tys. zł rocznie.

ALE MAMY I KOLEJNE DOWODY MATACZENIA

Aktualnie Rzeszowska Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo dotyczące "podejrzenia ujawnienia osobom nieuprawnionym testów egzaminacyjnych na aplikację radcowską" -  w Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu.
W Poznaniu i w Katowicach testy na aplikacje zdało 42% tych, którzy przystąpili do egzaminu. Za to  we Wrocławiu zadało aż 75% przyszłych radców. W pozostałych okręgach wyniki były znacznie niższe - jednocyfrowe, a w jednym nie zdał nikt.
W tym roku egzaminy na aplikacje - adwokacką, radcowską i notarialną - odbywały się w całym kraju jednego dnia, na podstawie jednakowych w skali kraju testów i po raz ostatni przeprowadziły je organy samorządu zawodowego. Od następnego roku mają przeprowadzać je komisje powołane przez Ministra Sprawiedliwości, celem uniknięcia przecieków i mataczenia.

Przeprowadzenie konkursów na aplikacje prawnicze umożliwiła uchwalona po wielomiesięcznych sporach nowelizacja ustawy o adwokaturze, która weszła w życie we wrześniu. Nie można było ich przeprowadzać od ubiegłego roku, gdy Trybunał Konstytucyjny uznał, że regulaminy korporacji prawniczych, w których były opisane zasady konkursów, nie wystarczą, by je przeprowadzać. Takie przepisy powinny bowiem - według Trybunału - znajdować się w ustawie, a nie w regulaminach. 

Podobne tematy znajdziesz w dziale:  ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia

Artykuły interwencyjne:
Pozew o odszkodowanie za przewlekłość postępowania sądowego - z cyklu "patologie systemy sądownictwa"
BYSTRZANOWASKI JANUSZ - oszustwo adwokata z Tarnowa - spacjalista w okradaniu staruszków?
Pozew o odszkodowanie za przewlekłość postępowania sądowego
TARNÓW - Jak ukryć fałszerstwa w księgach wieczystych? - tylko NIEKOMPETENCJA SĘDZIÓW?
Z cyklu "patologia systemu sądownictwa" - KOLEJNY DOWÓD NIEETYKI SĘDZIÓW KROŚNIEŃSKICH: niby etycznego należącego do śmiesznej kliki wzajemnej adoracji IUSTITIA? przewodniczącego wydz. karnego ARKADIUSZA TROJANOWSKIEGO
Na przejściu dla pieszych pierwszeństwo ma samochód!!! - takie rewelacje prawa w ruchu drogowym "ustanowili" sędziowie z Sanoka ...
KIM JEST RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH PROF. ANDRZEJ ZOLL? CZY INSTYTUCJA RZECZNIKA MA KORUPCYJNY CHARAKTER?
i wiele innych w kolejnych działach wydawnictwa:  SˇDY   PROKURATURA  ADWOKATURA
 POLITYKA  PRAWO  INTERWENCJE - sprawy czytelników

 Zapraszamy wszystkich sędziów, prokuratorów, adwokatów, polityków i resztę urzędniczego "badziewia" zamieszanego we wszelkie oszustwa do ogólnopolskiej "czarnej listy Raczkowskiego"... 
miłego towarzystwa wzajemnej  adoracji ...
tym samym dochodzimy do setna sprawy, czyli "Raportu o stanie sądownictwa polskiego"

Niezależne Czasopismo Internetowe 
"AFERY - KORUPCJA - BEZPRAWIE" 
Ogólnopolskiego Ruchu Praw Obywatelskich 
i Walki z Korupcją.
prowadzi: (-)  ZDZISŁAW RACZKOWSKI
Dziękuję za przysłane teksty opinie i informacje. 
www.aferyprawa.com  

    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: Z.Raczkowski@aferyprawa.com 

WSZYSTKICH SĘDZIÓW INFORMUJĘ ŻE PROWADZENIE STRON PUBLICYSTYCZNYCH
JEST W ZGODZIE z  Art. 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.
ponadto Art. 31.3
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądĽ dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
 

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.