Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
13 maja 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 22-04-2012

Specjalne systemy emerytalne urzędników i funkcjonariuszy państwowych, górników, rolników czy mundurowych kosztowały 700 mld zł w ciągu 20 lat. 

Rząd ma przyjąć projekty ustaw w sprawie podniesienia wieku emerytalnego oraz emerytur mundurowych. Ponad 80 proc. Polaków jest przeciw - nie chce się poświęcać "w imię finansów publicznych i korzyści budżetowych".

Po raz pierwszy zrobiliśmy to - nie do końca świadomie - w 1999 r., gdy rząd Jerzego Buzka powiązał emerytury z wysokością składek emerytalnych. Ile odłożysz, tyle dostaniesz. Wiele osób wciąż nie rozumie konsekwencji tej zasady. A przez ten ruch emerytury osób objętych reformą będą mniejsze o połowę.

Teraz rząd szykuje drugie "poświęcenie" - podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat.

Nasz system emerytalny po przeprowadzeniu tej operacji będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie. I jednym z najbezpieczniejszych dla finansów publicznych.

Obie operacje są konieczne. Tyle że... niesprawiedliwe.

Ile przez ostatnie 20 lat kosztowały nas specjalne systemy emerytalne? Policzył to dla nas Łukasz Wacławik, specjalista od ubezpieczeń społecznych, adiunkt na Wydziale Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Mundurowi. Logika obecnego systemu emerytalnego dla funkcjonariuszy jest następująca: pracuj krótko, idź szybko na emeryturę, a później łącz emeryturę z pracą.

W ciągu ostatnich 20 lat dopłata z budżetu (czyli z naszych portfeli) do świadczeń funkcjonariuszy wyniosła blisko 200 mld złotych. Planowana przez rząd reforma (wydłużenie stażu pracy z 15 do 25 lat dla nowo wstępujących do zawodu) wiele nie zmieni, bo obecnych mundurowych nie obejmie.

"Zwykły" 30-latek Jan Kowalski ubezpieczony w ZUS będzie musiał pracować do 67. roku życia. Jego rówieśnik, celnik, policjant czy żołnierz, jeśli dziś jest w armii czy policji, nadal będzie mógł przejść na emeryturę w wieku lat 35 (reforma tego nie zmieni).

Rolnicy.

Dopłaty z budżetu państwa przekroczyły ćwierć biliona złotych w ciągu ostatnich 20 lat. Wielu zwolenników KRUS powtarza, że jest to tani system opieki społecznej na wsi, ponieważ jakby nie było to rolnicy tworzą dobra (budżet) w przeciwieństwie do pasożytniczych urzędników państwowych. Tyle że system ubezpieczeń dla rolników konserwuje niewydolną strukturę rolną. Ludzie nie chcą odchodzić z roli, bo mają KRUS. Tymczasem z rolnictwa powinno odejść 750 tys. osób, (tylko gdzie?) bo obecne gospodarstwa nie są w stanie ich utrzymać. Owszem, spadła liczba ubezpieczonych w KRUS o blisko 150 tys. osób. Średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego jest o ponad 13 proc. większa niż w 2002 r. i wynosi 9,5 ha. Ale żeby się utrzymywać z roli, trzeba mieć 30 ha.
Rolnicy mają również pracować do 67. roku życia, ale dla nich podnoszenie wieku emerytalnego zacznie się od 2018 r. Dla pozostałych od 2013 r.

Górnicy .

Przez ostatnie 20 lat budżet dopłacił do ich przywilejów emerytalnych także prawie ćwierć biliona. Oczywiście, górnicy pracują bardzo ciężko, ale dlaczego za ich emerytury mamy płacić wszyscy, a nie np. kopalnie? Dlaczego górnicy - podobnie jak mundurowi, prokuratorzy i sędziowie - nie mają emerytury uzależnionej od odłożonych składek? Dlaczego taką zasadę wprowadzono tylko dla 16 mln Polaków ubezpieczonych w ZUS?

Przecież w 1999 r., planując reformę emerytalną, założono, że wszyscy będziemy w jednym systemie. Policjanci, rolnicy i górnicy też.

- 700 mld zł? Niedobrze mi się robi - mówi Andrzej Arendarski, szef Krajowej Izby Gospodarczej, gdy mówimy mu, ile kosztują przywileje. - Dziwię się, że rządzący tego nie nagłaśniają. Dlaczego w spotach rządowych reklamujących podniesienie wieku emerytalnego nie pada ta kwota? Lepszych argumentów za koniecznością reformy nie ma.

Jak wynika z naszych rozmów z członkami rządu - gabinet Donalda Tuska liczy, że zmiany w systemie emerytalnym np. dla górników... wymusi samo społeczeństwo. Złe, że oni mają przywileje, a reszta nie. - Politycy myślą krótkoterminowo. A krótkoterminowo reforma zysków nie przyniesie - przekonuje Jeremi Mordasewicz, który reprezentuje PKPP Lewiatan w Komisji Trójstronnej.

Dziś za 250 tys. mundurowych, sędziów i prokuratorów nikt nie płaci składek emerytalnych. Gdyby zostali włączeni do ZUS, musiałoby to robić MSW i MON. Owszem, w perspektywie najbliższych dekad (do roku 2050) przyniosłoby to nawet 320 mld zł oszczędności. Ale pieniądze na składki trzeba by było znaleźć już teraz. Za kadencji Donalda Tuska budżet by więc nie skorzystał, a wręcz stracił.

Gdyby władza odebrała przywileje nielicznym, zyskałaby głosy większości. Chyba więc opłaca się robić reformę? - pytamy.

- Podręczniki lobbingu mówią wyraźnie, że jeżeli damy milionom ludzi po złotówce, a tysiącom odbierzemy po tysiąc złotych, to stracimy elektorat wśród tych nielicznych, a większość może nas nie poprzeć, bo nie zauważy korzyści - mówi Mordasewicz.

Leszek Kostrzewski, Piotr Miączyński

Więcej:

Rząd nasz wiele obiecywał - nie zrobił nic dla Rodaków – stworzył jedynie zieloną wyspę, ale dla kapitału zagranicznego, dla kolesiów i oszustów.  Ułatwić życie biznesowi – przyśpieszy rozwój gospodarczy 
ZUS nie może ścigać osób które tylko zadeklarowały prowadzenie działalności gospodarczej.
OSZUSTWO WYDŁUŻENIA WIEKU EMERYTALNEGO Dr Daniel Alain Korona
ZUS okrada firmy. Widmo sowieckiego naczelnego prokuratora Andrieja Wyszyńskiego krąży po gmachu Sądu Najwyższego.
Państwo prawa albo gdzie ZUS ma obowiązujące przepisy?
Piotrków Trybunalski - ZUS PRZESTĘPCA - SKARGA NA PRZEWLEKŁOŚĆ POSTĘPOWANIA SSO Magdaleny Marczyńskiej
ZUS O/ Tomaszów Mazowiecki nakazuje zbadać psychiatrycznie zmarłego... wymysł niekompetentnych pseudo-specjalistów typu Dariusz Ścierwicki i Agnieszka Rajska

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane jest przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres:
afery@poczta.fm
- Polska

aferyprawa@gmail.com

Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.
  

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~miki
05-05-2012 / 23:35
RODACY - "CHMARA ŚCIERWA" o której **jakel** jest pod państwową ochroną. Zachodzi pytanie - kogo właściciel Pensjonatu "ORZEŁ" Donald T U S K - czyli chłoptyś od kopania piłki wzywa do powrotu do POLSKI i po CO ?! Donald T U S K Gra w HUJA z 40 mln OBYWATELI. Na razie kombinuje ze swoją N A Z I S T O W S K Ą F E R A J N Ą OPANOWANĄ EPIDEMIĄ SYFILISU SCHIZOFRENII PARANOIDALNEJ jak zlikwidować świadków swojej NAZISTOWSKIEJ ZBRODNI - proste. Emerytury dostaną E M E R Y C I jak zdechną. Dowód : zgon mężczyzny to wiek ok. 65 LAT. Być może kobiety dożyją. No cóż L A R W Y żywią się TYLKO p a d l i n ą !!! Ś C I E R W O znajduje schronienie np. w Koszalinie przy ulicy Piłsudskiego 62. TO Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej. Tam NIE tylko szkoli się Straż Graniczną. Tam szkoli się nawet agentów A B W od gen. Krzysztofa Bondaryka. Wszyscy wyszkoleni w COSzSG wpadają na łapówkach i I N N Y C H szwindlach ?! CURIOZUM ? Czy to przypadek ? Angole szkoląc swoich kandydatów ***odpowiedników COSzSG i ABW - do łbów pompują : "PIERWSZY RAZ TO PRZYPADEK : DRUGI raz - " to jest tylko - * być może* - Trzeciego razu u angoli już NIE MA. W Polsce po 14 LATACH MORD na gen. Marek Papała - eureka - to pospolita kradzież samochodu i przypadkowa śmierć. MORD Krzysztofa O L E W N I K A ma być zakończony zapłatą RTEKOMPENSATY za poniesione koszta przez Rodzinę. Do M E R I T U M . W Koszalinie, prokuratorskie Ś C I E R W O PPR Liliana C Z U C H R Y TA otrzymało posadkę wykładowcy w C O S z SG jej dewizą jest : „ łapówki Są po to żeby B R A Ć” … „ dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie” … to NIE kto INNY jak ŚCIERWO Czuchryta robiła interesy z „młotkarzami” na terenie NIEMIEC. To NIE kto inny jak ŚCIERWO Czuchryta była wspólnikiem Tajnej OPERACJI koszalińskiej policji kr. „Janosik” reżyser omc. gen. Jarosław MA R Z E C *** koleś ministra MSW prokuratora Janusz Karczmarek & Komediant Główny Policji prokurator KONDRATOWSKI i I N N I. To NIE kto I N N Y jak ŚCIERWO Czuchryta pomagała okradać z działki NR 48 w Dunowie Matkę Samotnie Wychowującą Dzieci - OFIARĘ PRZEMOCY w Rodzinie której sprawca ponad 30 LETNIEJ Przemocy w Rodzinie posiadał Rodzinę pracującą w Sądzie Rejonowym w Koszalinie. To ŚCIERWO CZUCHRYTA – pomagała zlikwidować Policealną Szkołę Detektywów i Pracowników Ochrony prowadzoną przez legendę koszalińskiej policji. To ŚCIERWO CZUCHRYTA przerabiała OFIARE napadu - sprawca pijany kryminalista i jego psychicznie chora konkubina Elżbieta Bartkowska koleżanka prokuratorów i sedziów wraz pijaną córką Agnieszka KOZIOROWSKA – na sprawcę napadu. Pomagała fałszować protokóły i zniszczyć dowód rzeczowy w sprawie : C O R P U S D E L I C T I. i I N N E Itp. Itd. na kilogramy wyczyny ŚCIERWA CZUCHRYTA i jej kolesi z PR K-lin pod kierunkiem PPR T. BODO, G. Klimowicz pod nadzorem : PPO J. Ożóg & J. Rychliński – patrz Wykaz NAZISTOWSKICH ZBRODNIARZY z IMMUNITETAMI dziczy magistrów prawa zarejestrowany w Council of Europe. Czego może uczyć i szkolić w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej prokuratorskie kurwiszcze ?! pozbawiony zasad etyczno-moralnych i logiki rozumowania degenerat. ZDEMORALIZOWANA L. CZUCHRYTA magistra prawa. Pospolita ludzka kanalia. P R A W D A, H O N O R, W O L N O Ś Ć
~jakel
01-05-2012 / 03:04
Osama Bin Laden to postać literacka stworzona dla celów kombinacji operacyjnej dostosowanej do potrzeb strategicznych USA. Jest powszechnie wiadomym, że tylko obrót daje zyski. Najzyskowniejsze są zbrojenia. Do tego potrzebne SA wojny. USA na wojnach robi kokosowe interesy, tylko TAK mogą osiągać zyski. Całość ukryta jest pod przykrywką biznesu. W Polsce znana jest tylko postać biznesu jako prymitywna postać działalności gospodarczej. Biznes to jedno wielkie oszustwo. Podczas, gdy prymitywna jego postać - działalności gospodarczej NIE może się sprawdzić albowiem bracia POlacy uwierzyli, że pierwszy milion trzeba ukraść a reszta będzie z górki. Rzecz w tym, że za dużo Polaków chce być milionerami - tacy wierni : ułan, szabelka i czołgi. Więc G... z tego będzie i mamy biedę aż skrzypi. Amerykańska społeczność chowana pod kloszem pozbawiona została wewnętrznej spójności, którą posiadały ludy wschodu. Polakom od wieków imponuje „małpowanie” innych aniżeli docenianie własnych wartości. CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE SAMI NIE WIECIE CO POSIADACIE – nie wzięło się SAMO z sufitu. Obowiązki Obywatelskie w PRL-u sprawiły, że braciom Polakom bardziej na fali była amerykanizacja niż twarda dyscyplina. Resztę załatwiła iluzoryczna Wolność, Niepodległość i Demokracja. Czy aby bracia Polacy to osiągnęli ?! Czy może po rewolucji „solidarnościowej pozostał już tylko wyświechtany szyld RP z orłem w koronie ? a tak faktycznie zarządza już inny właściciel. Marionetki uzurpujące dla siebie atrybuty władzy TUSK, Kaczyńscy, Komorowski, Bielecki, Wałęsa, Kwaśniewski i INNI funkcjonują na zasadzie współwłaścicieli Pensjonatu „ORZEŁ”. Czyżby zgodnie z przepowiednią cała nadzieja ulokowana była w chińczykach – czyli żółtej rasie, która ma się zatrzymać tam, gdzie usłyszy polską mowę ?