Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
13 maja 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 11-09-2012

Moralność sędziego... w sprawie wojskowego sędziego ppłk Mariusza Lewińskiego.

To postępowanie było szczególne. Wniosek o wyłączenie sędziego i jego uzasadnienie nie pozostawia wątpliwości, co do sądownictwa wojskowego w Polsce. I dowodzi, że słowa o mafii w wymiarze sprawiedliwości są co najmniej solidnie uzasadnione. 

Chodzi o sprawę ppłk Mariusza Lewińskiego, sędziego w stanie spoczynku, który ujawnił niewiarygodny i wymykający się opisowi system powiązań sędziów i prokuratorów wojskowych, liczne wyroki, które zapadały niezgodnie z prawem, w końcu korupcję.

Wieloletnie zmagania z palestrą prawniczą spod logo Wojska Polskiego skończyły się dla Mariusza Lewińskiego utratą wszystkiego, co stanowiło o jego życiu – pracy, środków do życia, opinii, w końcu godności. Nie obyło się również bez porysowanej karoserii.

I bez walki sędziego Lewińskiego, trudno się było oprzeć wrażeniu, że mamy do czynienia z mafią, definiowaną w polskim prawie jako grupa przestępcza o charakterze zbrojnym.

Takiej zresztą treści doniesienie do prokuratury trafiło. Potem podobne pismo z lekkim uśmieszkiem na ustach oglądali pracownicy Kancelarii Prezydenta RP. Sam Bronisław Komorowski, którego związki z wątpliwej moralności wojskowymi i byłymi wojskowymi spod logo WSI są wszystkim doskonale jasne też sprawę tuszuje.

Marek Wala, sędzia, który jest bohaterem tego postępowania prowadził w sprawie ppłk Lewińskiego spektakl jednego aktora łamiąc wszystkie zasady polskiego systemu prawnego.

Oto był obrońcą Mariusza Lewińskiego – ale z powodów, których nigdy oficjalnie nie ujawnił, z obrony zrezygnował. Był za to świadkiem oskarżenia przeciwko Mariuszowi Lewińskiemu w sprawach, o których pisaliśmy wielokrotnie. Celem tych oskarżeń było i wciąż jest pozbawienie go immunitetu sędziowskiego i uciszenie (być może na zawsze; Mariusz Lewiński złożył w NE deklarację o nie popełnieniu samobójstwa) w areszcie. Dzisiaj go sądzi.

- Dlaczego? - zapytacie się. - Czy sędzia nie powinien się z takiej sprawy wyłączyć?

Oczywiście, że powinien. Ale Marek Wala jest gwarantem, że odwalone przez prokuraturę doniesienie o popełnieniu przestępstw w wojskowych sądach i prokuraturach nie będzie miało ciągu dalszego. Obejrzyjcie dwuczęściową relację z tego postępowania uważnie. Tym razem kamera przeszkadzała wyłącznie pani prokurator... 

O posiedzenie sądu, które sfilmowaliśmy najlepiej oddaje to, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami sal sądowych. Lęk przed kamerą, przeinaczanie protokołów i ruganie stron – to chleb powszedni polskich sądów. Czas na zmiany. 

Kolejna sprawa sądowa ppłk. Mariusza Lewińskiego, sędziego wojskowego w stanie spoczynku odbywała się w związku... zaskarżeniem decyzji prokuratorów, którzy boją się ujawnienia dowodów w sprawie istnienia grupy przestępczej o charakterze zbrojnym w strukturach prokuratury wojskowej. I sądów wojskowych. 

Postępowanie było trochę poważnym posiedzeniem sądu, trochę dyskusją z blogerami, trochę farsą przy której trudno mówić o powadze sądu. Kończy się na dyskusji o tym, czy sędzia przewodniczący jest członkiem grupy przestępczej, czy nie. I na pokornej prośbie sędziego o odtworzenie nagrania – w związku z problemem z treścią protokołu sądowego. 

Początek był poważny – tradycyjnie sąd próbował wyłączyć naszą kamerę. Na wniosek śmiertelnie poważnego prokuratora wojskowego. 

- Czego się boi prokurator? – pytał Mariusz Lewiński. - Nie rozumiem w jaki sposób nagranie postępowania mogłyby zakłócić porządek posiedzenia sądu. Zgodnie z obowiązującą Konstytucją sądy procedują w sposób jawny. Opinia publiczna ma zaś prawo poznać, co dzieje się za grubym murem prokuratury wojskowej. A dzieją się tam rzeczy strszne, niebywałe, które w sposób bardzo częsty są sprzeczne z obwowiązującym prawem. Dowód, że tak się dzieje już przedstwiłem. Dzisiaj chciałbym przedstawić kolejne.

Sędzia Robert Gmyz lakonicznie odmówił naszemu wnioskowi o rejestrację postępowania stwierdzając, że „z zasady takiej zgody nie udziela”. 
- Nie mam parcia na szkło, ale strony często mają przemówienia do kamery nie do sądu – wyjaśnił. I dalej, tradycyjnie, że chodzi o postępowanie przygotowawcze (choć formalnie prokuratura je zamknęła) kończąc szczerze, że przeszkadza mu, że „kamera na niego patrzy”.

- Uczestnikami postępowania są sami profesjonaliści – prokurator, ja jestem sędzią w stanie spoczynku – wyjaśniał ppłk Lewiński. 
- A takie nagranie będzie miało również znaczenie edukacyjne. Żeby ludzie wiedzieli, co może ich spotkać.
 

Obawy Mariusza Lewińskiego są jasne: prokuratura wojskowa jest tworem głęboko patologicznym. „Ta zorganizowana grupa przestępcza o charakterze zbrojnym działa nawet w naczelnej prokuraturze wojskowej”. 
- Złożyłem w ABW dokumenty w tej sprawie. Nie budziły żadnej wątpliwości – mówi Mariusz Lewiński. 
- Sfingowane zarzuty, fałszywi świadkowie, zarzuty przestępstw których nawet nie popełnił.

Kiedy przyszło do dyktowania protokołu, sędziego Lewińskiego spotkało to, co spotyka większość podsądnych w Rzeczpospolitej. Różnica między tym, co mówi strona a tym, co rozumie Sąd.
- Sąd rości sobie prawo do tłumaczenia tego, co ja powiedziałem. Sąd źle zrozumiał moją wypowiedź i dyktuje protokół w oparciu o błędne zrozumienie moich słów – Mariusz Lewiński podsumował próby dyktowania protokołu. 
- Proszę nie robić wariacji na temat tego, co powiedziałem. I proszę, żeby sąd nie protokołował tego co zrozumiał, ale to co ja powiedziałem.
Postępowanie skończyło się wnioskiem o zmianę sędziego.

Proszę wstać. Sąd idzie:

I po przerwie:

 

Post Scriptum

Jak zauważyliście zarzut aktorstwa przed kamerami mógłby dotyczyć przede wszystkim sędziego Roberta Gmyza. Zapracowany, „mam sprawy po 200 tomów akt”, szukający usprawiedliwienia u podsądnych i publiczności  „sytuacja jest taka dynamiczna”, „mogę nie pamiętać”. Ale oddajmy mu, że uważne oko kamery Carcinki (dzielnej, wierzcie mi!) wpłynęło na to, że Sąd starał się być uczciwy.

Dziękuję blogerkom Grażynie Niegowskiej i Kasi – mojemu wieloletniemu przyjacielowi - za obecność na tej i innych sprawach.

 Paweł Pietkun - Gospodarka przede wszystkim. 
Dziennikarz od zawsze, astronom z pasji, bloger z powołania. I zastępca naczelnego Nowego Ekranu

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane jest przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres:
afery@poczta.fm
- Polska
aferyprawa@gmail.com

Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Sandy
04-01-2015 / 21:31
It's wonrudfel to have you on our side, haha! wdtzwuperqh.com [url=rljpwxvnjv.com]rljpwxvnjv[/url] [link=qcjvvyp.com]qcjvvyp[/link]
~Vissi
23-12-2014 / 22:07
wonderful web web page I’ve not all time sometime in yeyeerstar" rel="nofollow">glgaedwtr.com">yeyeerstar began some type of blog, these information individuals provide regarding this internet internet website presents dished technique up everyone significantly. Thank someone meant for the present time-frame & finis
~Kevin
20-12-2014 / 06:15
Widzę, że MZDiT myśli tak jak ja (komentarz pod wpisem o złożonym wnksiou), że wystarczy przestrzeganie obecnego ograniczenia do 50km/h, a już będzie wystarczająco bezpiecznie. Tymczasem samochody na Turystycznej potrafią jechać dwa razy szybciej.
~powód
11-03-2013 / 09:48
jakbym był na swojej sprawie