Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA BOGDAN GOCZYŃSKI TABU - KORUPCJA W SĄDZIE I PROKURATURZE

Goczyński - Długie ręce nietykalnych. Temat tabu IV RP.

Ostatnio Janusz Kaczmarek, były minister MSWiA nazwał IV RP państwem totalitarnym. Chyba wiedział co mówi, bo sam był aktywną częścią owego totalitarnego systemu. W czerwcu tego roku publikowany został raport Transparency International na temat korupcji w polskim sądownictwie. Dla czytelników Afer Prawa informacje tam zawarte były jedynie potwierdzeniem tego, co już wiedzieli. W koncesjonowanej prasie otwarte pisanie o korupcji sądowej byłoby szokiem.

Do tej pory moje artykuły na temat dyskryminacji ojców ukazywały się równolegle w Aferach Prawa i gazecie wydawanej przez jednego z obecnych jeszcze koalicjantów. Artykuł, który przedstawiam poniżej przekroczył jednak granicę tolerancji. Zabrakło na niego miejsca. Można pluć na partnerów koalicyjnych, nawet na hierarchię kościelną, ale korupcja wśród nietykalnych to temat zabroniony.

Korupcja w sądownictwie – przełamywanie tabu

Na początku czerwca organizacja monitorująca korupcję - Transparency International, opublikowała raport na temat korupcji w sądownictwie. Ocena polskiego wymiaru sprawiedliwości nie zaskoczyła mnie. Pisałem na ten temat wielokrotnie na łamach Gońca. Zdziwiony byłem jedynie faktem napisania o tym w sposób otwarty przez uznaną organizację. „Błąd” naprawiły dominujące media, starannie przemilczając publikację. Sprawa jest tak poważna, że powinna znaleźć się na czołówkach gazet i wzbudzić ożywioną dyskusję. Tak się jednak nie stało a o raporcie wiedział jedynie dość wąski krąg zainteresowanych osób, które docierają do nieocenzurowanych informacji przez Internet.

Z raportu dowiadujemy się o powszechnej stronniczości sędziów, nagminnej praktyce wybiorczego i tendencyjnego protokołowania rozpraw i posiedzeń sądowych, o dyspozycyjności biegłych wydających „ekspertyzy” zgodnie z oczekiwaniami prokuratury a także o częstym sprzeniewierzaniu się przez adwokatów, interesom klientów.

Raport nie jest kompletny, bo na przykład nie wspomina o regularnym wydawaniu przez sądy postanowień na posiedzeniach niejawnych, bez żadnego uzasadnienia niejawności. Działania takie mają oczywisty charakter korupcyjny i są karygodnym pogwałceniem art. 45 Konstytucji, który stanowi o prawie do jawnego sądu. Nie mówi też o żałośnie niskiej kompetencji i braku odpowiedzialności sędziów ani o częstym zamykaniu w złej wierze, zdrowych ludzi w szpitalach psychiatrycznych. Nie ma też mowy o głównej przyczynie przestępstw sądowych – immunitecie urzędników wymiaru sprawiedliwości. To, że czasem słyszymy w mediach o ukaraniu takiego czy innego prokuratora, (ale już nie sędziego) to wierzchołek korupcyjnej góry lodowej.
W rzeczywistości urzędnicy są bezkarni ze względu na powszechność korupcji i sieć powiązań personalnych. Pokazywanie pojedynczych przypadków nadużyć, to de facto teatr medialny dla pokazania, że rząd walczy z korupcją. W praktyce, taki urzędnik musiał okazać się czarną owcą w swoim środowisku i naruszyć zasady przestępczej solidarności.

Ciekawą rzeczą jest też wspomniany wcześniej problem z etyką wśród adwokatów. Nazywając rzecz po imieniu, jest to sprzedawanie klienta stronie przeciwnej a prze wszystkim dbałość o własną kieszeń. Swojego czasu znany działacz ruchu obrony praw ojca polecił mi adwokata, mówiąc, że ten bierze tylko od jednej strony. Bardzo się rozczarowałem. Ów adwokat nawet specjalnie się nie krył z matactwami przeciwko mnie i współpracy ze stroną przeciwną. Pozwoliłem mu odejść, straciłem jednak dużo czasu i pieniędzy. Teraz prowadzę sprawę sam. Przynajmniej wiem, kto jest moim przeciwnikiem.

Potwierdzeniem faktu co najmniej tolerowania patologii wymiaru „sprawiedliwości”, przez pochodzące z wyboru władze, jest to, że moje prośby o wywiad z posłami, członkami Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, zostały zbyte milczeniem.

W mediach serwuje się papkę o niezawisłych (w domyśle sprawiedliwych) sądach, a w rzeczywistości mamy do czynienie z feudalną kastą ludzi stojących ponad prawem i stanowiących to prawo głównie z myślą o sobie. Nie bądźmy naiwni, afera Rywina pokazała kulisy tworzenia ustaw. Na pewno nie przygotowują ich posłowie z myślą o dobru ogółu, lecz specjaliści wywodzący się z kręgów, którym owe ustawy mają służyć.

W mediach przedstawia się też wąskie pojęcie korupcji jako łapownictwa. Tymczasem jest to zjawisko dużo bardziej skomplikowane, tak że korupcję praktycznie trudno jest wprost udowodnić. Można się tylko jej domyślać po zachowaniach urzędników. W wymiarze sprawiedliwości jedną z form korupcji jest sztuczne przysparzanie sobie pracy poprzez fikcyjne oskarżenia, lewe zlecenia dla biegłych i odraczanie rozpraw w nieskończoność.

Jednym z typowych ale skutecznych oszustw sądowych jest doprowadzanie do zaocznych „rozpraw”. Robi się to wysyłając zawiadomienie na adres gdzie wiadomo, że delikwent nie przybywa i zawiadomienia nie odbierze. Postanowienie sądu jest wysyłane już po terminie składania zażalenia i w ten sposób staje się prawomocne.

Matactwom sprzyja nadmierne skomplikowanie prawa, które stara się w sposób totalitarny skodyfikować prawie każdą sferę ludzkiej działalności. Paragrafów jest już tyle, że praktycznie można nimi uzasadnić każde, nawet najbardziej bezsensowne postanowienie, zgodnie z zasadą dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie. Jednakże sędziowie, szczególnie w sądach niższej instancji są często tak aroganccy a jednocześnie niekompetentni, że przeciętnie sprawny prawnik potrafiłby ich zapędzić w kozi róg. Charakterystyczni pod tym względem są asesorzy, którzy de facto są jedynie stażystami i nie powinni mieć prawa wydawania postanowień. Zwrócił na to uwagę Trybunał Konstytucyjny orzeczeniem z 30 października 2006r. Przeszło to jednak bez większego echa a asesorzy funkcjonują nadal.

Problem w tym, że sędziowie mają zawsze ostateczny argument. Gdy logika zawodzi zawsze pod ręką jest policja z kajdankami i aresztem. Do niedawna w arsenale środków represyjnych był jeszcze artykuł 203 k.p.k. o obserwacji psychiatrycznej. Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 10 lipca tego roku, stwierdził niekonstytucyjność tego przepisu przy rozmydlonym uzasadnieniu. Media przedstawiły to jeszcze bardziej nieprzekonywująco. Nikt nie chciał nazwać rzeczy po imieniu.

Również prawnicy, przynajmniej ci , których poznałem, bardzo niechętnie przeciwstawiają się sędziom. Dlatego, jeśli ma się ku temu warunki, warto poznać samemu prawo, przynajmniej w podstawowym zakresie i radzić sobie samemu.

Wymiar sprawiedliwości, to w tej chwili biznes, gdzie zużywa się olbrzymie środki finansowe na koszt podatnika i często na jego szkodę. Sytuacja ta jest bardzo szkodliwa dla całości kraju. Bez sprawnego sądownictwa ni ma mowy o efektywnym funkcjonowaniu społeczeństwa i państwa. Utrudniony jest obrót gospodarczy. Prawo własności przestaje funkcjonować, jeśli można kupić sędziego i po „ustawionym”, zaocznym procesie przejąć czyjś majątek. Władze „IV RP” jeśli myślą poważnie o naprawie państwa, powinny gruntownie zreformować wymiar sprawiedliwości tę instytucję na zasadach podobnych do WSI, ale w znacznie większym zakresie.

Bogdan Goczyński
lipiec 2007

Kolejne strony dokumentują stale uzupełniane cykle nieodpowiedzialnego zachowania się funkcjonariuszy władzy i urzędników państwowych:
Sędziowie - oszuści. W tym dziale przedstawiamy medialne dowody łamania prawa przez sędziów - czyli oszustwa "boskich sędziów". Udowodnione naruszania procedury sądowej, zastraszania świadków, stosowania pozaproceduralnych nacisków na poszkodowanych i inne ich nieetyczne zachowania. Czas spuścić ich "z nieba na ziemię" :-)
Prokuratorzy - czyli tzw. "odpady prawnicze", śmiecie, najczęściej nieetyczni i nie dokształceni funkcjonariusze władzy. Aktualizacja na rok 2007.
Prokuratorzy do zwolnienia od razu - ARCHIWUM - 2006r
SKORUMPOWANI SĘDZIOWIE I PROKURATORZY - czyli nie tylko pijackie wpadki
"boskiej władzy" , którzy w końcu spadli na ziemię...:-)

Adwokaci - czyli mecenasi chałtury prawniczej, a tak naprawdę to jedyni usługodawcy którzy nie ponoszą odpowiedzialności za odstawiane fuszerki typowi pasożyci społeczeństwa
Oszustwa polityków - przekręty i wpadki znanych "mniej lub więcej" polityków, czyli urzędników państwowych oszukujących i pasożytujących na narodzie - stale uzupełniany cykl: POLITYKA WłADZA PIENIąDZ
Policyjne afery 2007 - handel tajnymi informacjami ze śledztw, narkotykami, wymuszenia policyjne, pijani policjanci, policjanci terroryzujący własną rodzinę i świadków... - słowem "psie przękręty".
oszustwa komornicze - pasożytów społeczeństwa, często typowych chamów i nieuków, którzy oszukują właścicieli firm, poszkodowanych i wierzycieli oraz w dupie mają obowiązujące PRAWO
Urzędnicy państwowi i ich matactwa 2007 - dokumentujemy tu oszustwa urzędników państwowych takich jak: polityk, wójt, starosta, burmistrz, prezydent, rzecznik - wszelkich kombinatorów na których utrzymanie pracujące całe społeczeństwo, a którzy swoje publiczne stanowisko wykorzystują dla swojej prywaty i zysku.
UDOKUMENTOWANE FAKTY POMYŁEK LEKARSKICH
Psychiatryczne przekręty pseudo-biegłych udających lekarzy - aktualny stale uzupełniany cykl przedstawiający typowych schizofreników, decydujących o zdrowiu i majątkach ludzi, którzy bez wiedzy za to za kasę wydają opinie niezgodne z prawdą i nie mające nic z fachowością...
Aferzyści - czyli wszelkiej maści kombinatorzy grający rolę biznesmenów, politycy mający dojście do tajnych informacji i wiedzy
Media manipulują, osądzają i są sądzone - wpadki sądowe, wyroki skazujące na dziennikarzy za nierzetelność, pomówienie, wprowadzenie w błąd społeczeństwa.
Poseł to ma klawe życie :-)
Dziennikarz - to zawód podwyższonego ryzyka.
Krytyka wyroków sądowych nie jest godzeniem w niezawisłość sędziowską. Nadmiar prawa prowadzi do patologii w zarządzaniu państwem - Profesor Bronisław Ziemianin
Strasburg - wyroki Trybunału - ukarana Polska i polskie sądy za wydane wyroki naruszające prawo - efekty skorumpowania polskich sędziów.

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
Stowarzyszenia Ochrony Praw Obywatelskich
Zespół redakcyjny: Zdzisław Raczkowski, Witold Ligezowski, Małgorzata Madziar, Krzysztof Maciąg, Zygfryd Wilk, Bogdan Goczyński, Zygmunt Jan Prusiński oraz wielu sympatyków SOPO

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Aliyu
23-12-2014 / 14:17
I never thought I would find such an everyday topic so engirallhnt!" rel="nofollow">qcvlofbo.com">engirallhnt!
~Lal
19-12-2014 / 23:06
Infamrotion is power and now I'm a !@#$ing dictator.