Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

Poznań - SKANDAL - SĘDZIA Lucyna Słupianek-Zborowska Z WYROKIEM SKAZUJĄCYM w tzw. "aferze testamentowej" ORZEKA!?

Sędzia Lucyna Słupianek-Zborowska orzeka w wydziale rodzinnym i nieletnich Sądu Rejonowego w Poznaniu. Zakłada togę, choć ma na koncie prawomocny wyrok skazujący za udział w głośnej „aferze testamentowej”. W Ministerstwie Sprawiedliwości wiedzą o skandalu kompromitującym Temidę, ale są bezradni.

- Gdy chciałem wprowadzić procedury usprawniające postępowania dyscyplinarne wobec sędziów, spotkałem się z ostrym sprzeciwem. A przecież moje propozycje mogły poprawić wizerunek wymiaru sprawiedliwości, który, jak wiemy z ostatnich badań, jest bardzo zły. I nie dopuściłyby do takich sytuacji jak ta w Poznaniu – mówi portalowi Niezalezna.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości. – Część środowiska sędziowskiego protestowała przeciwko racjonalnym pomysłom tylko dlatego, że ja byłem ich autorem. Coś na zasadzie „na złość mamie odmrożę sobie uszy”.

Kamienica z testamentu

„Afera testamentowa” wybuchła pod koniec 1999 roku. Wówczas mieszkańcy kamienicy przy ulicy Staszica w Poznaniu dowiedzieli się, że ich budynek ma nowego właściciela. Miał on odziedziczyć nieruchomość po przedwojennej właścicielce Melanii Rozmarynowicz, której zresztą majątek stanowiło więcej kamienic. Gdy zaniepokojeni mieszkańcy zaczęli drążyć temat, okazało się, że testament znikł z sądowych akt. Automatycznie pojawiły się wątpliwości, czy ten dokument był autentyczny. Wówczas sprawą zajęła się prokuratura i ówczesny Urząd Ochrony Państwa. Dość szybko odkryto oszustwo. O wyłudzenie majątku znacznej wartości oskarżono między innymi radcę prawnego Mirosława Z., byłego komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu Kazimierza K. oraz Jacka J., który miał być rzekomym spadkobiercą po Melanii Rozmarynowicz. Odkryto również, że w aferę zamieszana jest także sędzia Lucyna Słupianek-Zborowska (prywatnie żona radcy Mirosława Z.), która swego czasu pracowała w Sądzie Rejonowym w Poznaniu w wydziale zajmującym się właśnie spadkami.

Ze względu na obecność wśród podejrzanych poznańskich prawników sprawę przekazano do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim. Śledztwo i późniejsze procesy trwały wiele lat. Część aferzystów została skazana wcześniej, pozostali później. Najdłużej walczył Mirosław Z. Trudno się zresztą dziwić, bo jemu groziła najsurowsza kara za zorganizowanie i kierowanie oszustem. Ostatecznie jednak przegrał sądową batalię. Radca prawny został kilka tygodni temu skazany na 8 lat pozbawienia wolności.

Sędzia z zarzutami

Ze względu na immunitet chroniący sędzię Lucynę Słupianek-Zborowską jej sprawę wyłączono do odrębnego postępowania. Procedura pozbawienia jej parasola ochronnego trwała aż cztery lata. Dopiero w maju 2003 roku Sąd Najwyższy odebrał immunitet, a to umożliwiło prokuraturze postawienie zarzutów. Kobieta została też tymczasowo aresztowano, ale po wpłaceniu kaucji odzyskała wolność. W akcie oskarżenia zarzucono poznańskiej sędzi poświadczenie nieprawdy, niedopełnienie obowiązków, a także przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Z Ministerstwa Sprawiedliwości otrzymaliśmy obszerną informację na temat postępowań z udziałem Lucyny Słupianek-Zborowskiej. Karnych i dyscyplinarnych. Z jej treści wynika, że proces poznańskiej sędzi toczył się przed Sądem Rejonowym w Gorzowie Wielkopolskim. I w listopadzie 2006 roku kobieta została skazana.

Oczywiście, adwokaci oskarżonej zaskarżyli niekorzystne orzeczenie, ale gorzowski Sąd Okręgowy tylko częściowo podzielił ich argumentację. Wprawdzie uniewinnił Lucynę Słupianek-Zborowską od części zarzutów, ale równocześnie ustalił, że od marca 1996 roku do marca 1998 roku jako sędzia Sądu Rejonowego w Poznaniu działając w podobny sposób w krótkich odstępach czasu „trzykrotnie nieumyślnie nie dopełniła obowiązku sędziego”. Za to skazał Słupianek-Zborowską na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok jest już ostateczny i prawomocny.

- Lucyna Słupianek-Zborowska działała na szkodę interesu publicznego i prywatnego wyrządzając istotną szkodę – czytamy w notatce z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Przedawnienie „dyscyplinarki”

Z udziałem Lucyny Słupianek-Zborowskiej toczyło się również postępowanie dyscyplinarne, które miało zdecydować o jej dalszej karierze zawodowej. Dzisiaj już wiemy, że trwało tak niedorzecznie długo, iż zakończyło się przedawnieniem. Pierwsze orzeczenie zapadło w lutym 2002 roku. Wtedy Sąd Dyscyplinarny w Warszawie uznał poznańską sędzię winną i swoim orzeczeniem wydalił ją ze służby sędziowskiej. Oczywiście, Słupianek-Zborowska odwołała się od niekorzystnego wyroku, a Wyższy Sąd Dyscyplinarny ze względu na toczący się proces karny zawiesił całe postępowanie. Jak się okazało: na wiele lat.

- Sąd powszechny, skazując sędzię z Poznania, mógł również zastosować dodatkową karę, choćby zakaz zajmowania stanowisk publicznych. Nie skorzystał z tego. Zresztą warto zwrócić uwagę, że sądy bardzo rzadko korzystają z tego prawa – mówi poseł Ryszard Kalisz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości.

Po wyroku skazującym, jaki zapadł przed gorzowskim sądem, we wrześniu 2007 roku wobec sędzi Lucyny Słupianek-Zborowskiej wszczęto kolejne postępowanie dyscyplinarne w związku z popełnionym przewinieniem. Polegającym – jak nas poinformowano w Ministerstwie Sprawiedliwości - „na nieumyślnym niedopełnieniu obowiązków sędziego poprzez zaniechanie badania autentyczności testamentu”. Tym samym sędzia miała wyrządzić wysoką szkodę majątkową dla spadkobierców, a także szkodę niemajątkową „dla działalności sądu poprzez stworzenie przeświadczenia, że przy podejmowaniu decyzji kierowała się obowiązującymi przepisami prawa”. W ten sposób miała naruszyć przepisy artykułu 231 paragraf 3 kodeksu karnego.

W lutym 2008 roku Sąd Dyscyplinarny działający przy Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu uznał ją za winną zarzucanego czynu i wymierzył karę „złożenia sędziego z urzędu”. Obrońcy znowu odwołali się. 10 czerwca ubiegłego roku Sąd Najwyższy uchylił ten wyrok, a całe postępowania umorzył ze względu na przedawnienie karalności.

- Zabrakło kilku miesięcy, aby doprowadzić całą procedurę do końca. Ponieważ minęło 10 lat od popełnienia zarzucanych czynów, odpowiedzialność dyscyplinarna przedawniła się – wyjaśnia sędzia Jarema Sawiński, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Po umorzeniu postępowania dyscyplinarnego Lucyna Słupianek-Zborowska postanowiła wrócić do orzekania. Bez wątpienia skorzystała na tym, że trwało ono tak długo. Czy jednak musiało?

- Ponieważ postępowanie dyscyplinarne ma charakter wewnątrzkorporacyjny, a sądy dyscyplinarne w toku procedowania korzystają z atrybutu niezawisłości, Minister Sprawiedliwości nie dysponuje instrumentami pozwalającymi na ingerowanie ani w szybkość tego postępowania, ani w treść zapadających rozstrzygnięć – przekazano nam w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Obecnie Lucyna Słupianek-Zborowska pracuje w wydziale IV rodzinnym i nieletnich Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto. To dość szczególna sytuacja. W tym wydziale zajmują się między innymi sprawami młodych ludzi, którzy pod wpływem czyjegoś autorytetu mogą wyjść na dobrą drogę. Czy takim autorytetem może być sędzia, która sama jest osobą karaną? To pytanie i wiele innych chcieliśmy zadać Lucynie Słupianek-Zborowskiej. Udało nam się skontaktować z nią telefonicznie. Kategorycznie odmówiła spotkania się z naszym reporterem. Podczas krótkiej wymiany zdań tryskała humorem, ale na każde pytanie odpowiadała tak samo.

- Bez komentarza – powtarzała.

Wiemy jednak, że wkrótce może stracić dobre samopoczucie. Wprawdzie nie można już pozbawić skazanej sędzi prawa do wykonywania zawodu, ale - jak się dowiedzieliśmy - znaleziono inny sposób, aby zniechęcić ją do pracy. Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu skierowało wniosek do Sądu Dyscyplinarnego o przeniesienie jej na inne miejsce służbowe. Nawet poza okręg poznański. Autorzy wniosku prawdopodobnie liczą, że konieczność codziennego dojeżdżania przykładowo do Kalisza skutecznie zniechęci Lucynę Słupianek–Zborowską do zakładania sędziowskiej togi.

- To gorsząca sytuacja dla środowiska sędziowskiego i opinii publicznej. Sprawa z Poznania podważa autorytet trzeciej władzy. Nie da się jednak uniknąć podobnych sytuacji bez reformy sądownictwa – podsumowuje były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Grzegorz Broński, Niezalezna.pl, 03-04-2009

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~elka
16-01-2013 / 18:32
Również w tym samym sądzie sędzia wawrzyniak wydział rodzinny i nieletnich wydał na inwalidę wyrok 520 PLN ,którego jedynym środkiem utrzymania była renta 420 PLN ( renta inwalidzka stała )na córkę ,która była właścicielem domu wartego 300000 PLN i dochodach wielokrotnie przekraczających dochody inwalidy
~elka
16-01-2013 / 18:23
Jak należy wnioskować łódzki sąd przyjmuje sędziów z całej Polski uwikłanych w korupcje .Pani sędzia Buszkiewicz również została przeniesiona do Łódzkiego sądu ,która to wydała wyrok eksmisji na bruk bez prawa do lokalu zastępczego na inwalidę.Trzeba również powiadomić państwo ,iż inwalida miał mieszkanie zadłużone jedynie na 1000 PLN a jednocześnie toczyła się sprawa w tym samym sądzie o oddłużenie mieszkania i skuteczne zajęcie przez komornika przez ,którego to też wykonano egzekucje na bruk inwalidę .Komornik w drastyczny sposób dokonał egzekucje pozbawiając pod nieobecność inwalidy w mieszkaniu pozbawił go osobistych rzeczy ,dokumentów oraz narzędzi pracy