Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
27 października 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 21-11-2011

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu: Polska narusza prawo do swobody wypowiedzi

Dziennikarz Andrzej Marek, skazany przez polski sąd za napisanie tekstu obrażającego urzędnika z Polic, poskarżył się Trybunałowi Praw Człowieka. Ten zasugerował stronom ugodę, której termin mijał wczoraj. Marek zdecydował się na ugodę, ale stanowiska nie zajął polski rząd. Według nieoficjalnych informacji będzie zabiegać w Strasburgu o przedłużenie terminu. Jeśli doszłoby do ugody, Marek dostałby od rządu półtora tysiąca euro zadośćuczynienia.

– Wtedy też sprawa zostanie zakończona. Tradycyjna rozprawa już się nie odbędzie – wyjaśnia dr Ireneusz Kamiński, ekspert prawny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Dodaje, że byłby to prawdziwy przełom w sprawach, które dotyczą ograniczania wolności słowa.

Sugestie trybunału

Cała historia rozpoczęła się w 2002 roku. Wtedy Marek napisał tekst, którym obraził bohatera tekstu – urzędnika z Polic. Sąd skazał dziennikarza na 3 miesiące więzienia w zawieszeniu, jeżeli ten nie przeprosi urzędnika. Andrzej Marek odmówił i poszedł do aresztu. Ukaranie dziennikarza wzbudziło dyskusję na temat wolności słowa i prawa do krytyki oraz wywołało liczne protesty w środowisku dziennikarskim. Sprawa trafiła do Strasburga, a ten 22 września tego roku wysłał do stron pismo, w którym zaproponował zawarcie ugody. Trybunał stwierdził jednocześnie, że według niego Polska naruszyła wolność słowa.

– To dla rządu czytelna sugestia, jak może zakończyć się ta sprawa, gdyby doszło do rozprawy – komentuje dr Kamiński. Zwykle trybunał jest bardzo liberalny i opowiada się po stronie dziennikarzy. By nie rozpatrywać po raz kolejny podobnej sprawy, zaproponował więc stronom skorzystanie z nowej procedury.

– Możliwość zawarcia ugody to bardzo dobry pomysł. Rozwiązywanie konfliktów w ten sposób może się okazać prostsze, szybsze i jednocześnie satysfakcjonujące dla obu stron – komentuje dr Kamiński. Dodaje, że stosowanie tej procedury odciążyłoby także trybunał. Dziś leży tam 160 tys. skarg.

Opinia trybunału znacznie różni się od polskiego orzecznictwa. W naszym kraju sądy surowo karzą dziennikarzy i internautów, którzy zbyt swobodnie wypowiadają się na temat urzędników. Przykładem sprawa Łukasza Kasprowicza, który komentował na blogu działania burmistrz Mosiny. Nie zostawił na niej suchej nitki. Co więcej, nazwał ją „tapirowanym kundlem” i „esbeckim pomiotem”. Sąd Rejonowy w Poznaniu skazał blogera na 10 miesięcy ograniczenia wolności, 300 godzin prac społecznych, grzywnę i zakaz wykonywania zawodu dziennikarza.

– Wydaje mi się, że ta tradycja będzie musiała ulec zmianie – komentuje prof. Marian Filar, specjalista od prawa karnego. Dodaje, że najwyższy czas, by dać mediom w naszym kraju możliwość realnego kontrolowania organów władzy i administracji, co jest ich podstawowym zadaniem.

Granice wolności słowa

Specjaliści zaznaczają, że sugestia trybunału w Strasburgu nie oznacza, że dziennikarze czy internauci w imię wolności słowa mogą napisać wszystko. Teksty powinny być przede wszystkim rzetelne, a informacje sprawdzone. Autor krytycznego tekstu powinien także unikać znieważających i wulgarnych sformułowań, które są przejawem jedynie złośliwości, nie odgrywają natomiast informacyjnej roli. Innym ograniczeniem są także tajemnice państwowe.
– Pozwolenie dziennikarzom na ujawnianie, że np. nasze państwo kupiło od innego rakietę, byłoby oczywiście przesadą – dodaje Filar.

TYMCZASEM 
za pisanie o przestępstwach komornika wadowickiego Artura Urbanowicza red. Zdzisław Raczkowski został przez niego oskarżony z art.212kk - czyli zniesławił komornika??? :-)
Jak pisząc prawdę można kogoś zniesławiać czy pomawiać? 
Wezwanie na dzień 22 listopada 2011r godz.14.40 sala 212 w Sądzie Rejonowym w Wadowicach ul. Żwirki i Wigury  9.

ZAPRASZAMY MEDIA I ZAINTERESOWANYCH - MY TAM BĘDZIEMY. 

Zobacz tekst:  Zawiadomienie o przestępstwie wprowadzenia w błąd organów władzy sądowniczej przez wadowickiego komornika sądowego Artura Urbanowicza. któremu już wcześniej zostały przedstawione zarzuty w artykułach: Krajowa Rada Komornicza - prezes Andrzej Kulągowski i dyr. Iwona Karpiuk Suchecka olewają zawiadomienie o przestępstwach komornika wadowickiego Artura Urbanowicza - gdzie udokumentowano fakty skali przekrętów komornika i brak reakcji Krajowej Rady Komorniczej na zawiadomienie o oszustwach wierzycieli i dłużników przez  komornika. Tymczasem Urząd Skarbowy ściga i karze obywateli za groszowe pomyłki w rozliczeniu podatku, a w sędziowie robią sprawę gówniarzowi za usiłowanie ukradzenia złotówki z wózka zakupowego... cyrk w tekście: Oszustwa i przestępstwa Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Wadowicach – Artura Urbanowicza – nagłośniono fakt, zawiadomienia Okręgowej Prokuratury w Krakowie. 
Dlaczego prokuratura nie ściga funkcjonariusza którego etyka jest jak szambo? Czy dlatego, że to szambo wycieka właśnie z sądów i prokuratur? 

Więcej:

Dramatyczny apel Jerzego Jachowicza: "Skazano mnie z art.212kk w procesie karnym. Wyrok jest skandalem. Drakońska kara!"
Wygrywamy sprawę o pomówienie z art.212kk - orzeczenie sądu warszawskiego publikujemy dla przykładu i dowodu dla innych sędziów i osób pomawianych przez urzędników.
WYROK SN DOT. ART.212KK (ZNIESŁAWIENIE) Nie stanowią przestępstwa zniesławienia różnego rodzaju wypowiedzi dokonywane w ramach przysługujących jednostce uprawnień
Wniosek o podjęcie przez przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości działań na rzecz usunięcia z Kodeksu Karnego artykułu  212 [zniesławienie]. Zbigniew Kękuś 
WYROK SN DOT. ART.212KK (ZNIESŁAWIENIE) Nie stanowią przestępstwa zniesławienia różnego rodzaju wypowiedzi dokonywane w ramach przysługujących jednostce uprawnień
Więzienie za zniesławienie - tą sprzeczną z przepisami UE decyzją zakończył swą kadencję nawiedzony i "boski", za to "lewacki" prezes Trybunału Konstytucyjnego Marek Henryk Safjan.
Dziennikarze są stale skazywani za zniesławienie. Trybunał Konstytucyjny udaje że bada, czy przepisy kk. dot. zniesławienia są zgodne z konstytucją RP.

Zielona Gora Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa mataczenie- prokuratorów Jana Wojtasika- Anny Huzarskiej i Magdaleny Kapciuch z cyklu patologie i- impotencje organow nie sprawiedliwości

W dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~ester
01-12-2011 / 20:17
kolejna skretyniała imbecylka pisze w uazsadnieniu: pozwany jest agresywnym alkoholikiem. Pod koniec "uzasadnienia" ta łajza pisze: miejsce pobytu małoletniej przy pozwanym. Oblać dziwkę denaturatem i podpalić to mało.
~gosc
23-11-2011 / 18:43
Sędziowie Panie Naleziński z "głową" mają na pewno. Ci co mają najbardziej, zostają prezesami sądów. Muszą się też czymś zasłużyć gronu zwanemu Kolegium i KRS, żeby taką funkcję uzyskać. Na na stanowisko prezesa, "zacieracza śladów" powołuje się osobę na którą ma się haki, podobnie do KRS. Udowodnię !!!! Taką osobę chyba jeszcze dodatkowo szkolą w umiejętnościach matactwa i udawania totalnego niedorozwoja. Również walczę z bezprawiem. Posiadam uzasadnienie "wyroku" sporządzone przez kogoś kto jest już prezesem sadu. Każdy biegły psychiatra, prawy psychiatra uznał by tę osobę za totalnego kretyna albo jeszcze gorzej. P. BB sprzedajny kretynie wnieś o pomówienie. Razem z Niedżwiedziem !!!( Znamy twój życiorys i zasługi przodków dla komuny . !!!) Liczysz na wsparcie komuszych kolesi tatusia, PRL prokuratora ? II Ca 870/99
~MNaleziński
23-11-2011 / 14:38
"Jak pisząc prawdę można kogoś zniesławiać czy pomawiać?" - otóż to! Napisałem wiele artykułów opisujących prawdę (p. Chomuszko mnie zniesławiła, że miałem dwa dod. konta na portalu NK, sfałszowała podpis w komentarzu będąc pewna, że ja to jednocześnie JK i popełniła parę pomniejszych,przewin). Pani upadła na głowę, bo jej coś się przywidziało, sędzia miał coś z głową (święta się zbliżały milowymi kroki), bo przyjął jej dowód (dedukcjny) za fakt i wydał wyrok skaz. o czym mnie nie poinformował. Czyżby nasza inteligencja pracująca schodziła na psy? Od dwóch lat szarpię się z głupawą Temidą i nikt nie wyprostuje wyroku z 18 grudnia 2009 (IC692/09)? W końcu Polska zostanie pozwana na większą kwotę przed Str. i weźmie się za tę sprawę! Może nowy min. Gowin zajmie się gdańska kompromitacją? Przy okazji - sądy nie poprosiły NK o adres emejlowy owego p. JK ani o historię logowań. Panie sędzio Midziak - niech Pan wyśle pismo w tej sprawie do NK - oni czekają na pismo, bo osobie prywatnej tego nie przekażą, ale Panu i owszem. Weź się Pan w końcu za robotę i nie ośmieszaj Pan Temidy i siebie! Proszę poprawić swoją fuchę z grudnia 2009!
~gosc
22-11-2011 / 20:45
Niestety, ale Trybunał w Strasburgu nie jest już żadnym autorytetem. To już tylko skorumpowana instytucja podobna do naszych i powinna być zlikwidowana.
~agent
21-11-2011 / 21:19
Czym tu się podniecać. Zydowski skorumpowany moloch zwany Trybunalem, sam łamiący prawa polskich obywateli, na osłodę "durnym polaczkom " wypierdział , nareszcie jakąś decyzję , odrzucając tysiące innych. To wstyd dla rządzących tym państwem "prawa" żeby obywatel musiał żebrać o sprawiedliwość u ż, przestępców
~faraON
21-11-2011 / 20:21
he he he 1.5 Euro to dobra kwota za 3 miesiące paki i zastraszenie całego kraju na 9 lat art 212 ha ha ha i co nie opłaca się. NO który następny...