Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
17 maja 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

Opóźnienia w wypłatach dotacji UE - Rząd musi przyspieszyć wypłatę unijnych dotacji dla przedsiębiorstw i NGO (organizacji pozarzadowych)

Business Centre Club jest zaniepokojony poważnymi opóźnieniami w wypłacie unijnych środków, na co skarży się coraz więcej przedsiębiorców i organizacji pozarządowych (NGO). Dotyczy to szczególnie pieniędzy przyznawanych w ramach Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki" oraz „Innowacyjna Gospodarka”.

Polscy przedsiębiorcy z sukcesem zaczęli pozyskiwać dotacje z Unii Europejskiej. Tym bardziej przykro jest stwierdzić, że przeszkodą nie są dla nich dzisiaj brak wiedzy czy pomysłów jak walczyć o unijne środki, ale opieszałość krajowych urzędników, w tym przypadku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wnioski o płatność miały być rozpatrywane w ciągu 20 dni od momentu ich złożenia. Tymczasem firmy muszą czekać 5, a nawet 7 miesięcy. Najpoważniejszym zagrożeniem jest to, że projekty, na które spółki zawarły umowy o przyznanie dotacji, są już na zaawansowanym etapie realizacji. Wiele firm i pozarządowych organizacji, które korzystają z dotacji unijnych zarządzanych przez podległą MSWiA jednostkę wdrażającą programy europejskie, pilnie potrzebuje środków na bieżącą działalność, np. zapłatę swoim dostawcom. Tymczasem pieniędzy, które im się przecież należą, wciąż nie ma. To psuje rynek, szczególnie dlatego, że unijne pieniądze z Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki” idą przede wszystkim na pomoc na rynku pracy, wsparcie dla przedsiębiorstw oraz oświatę i edukację.

W IV kw. ubiegłego roku MSWiA nie zrealizowało żadnej płatności. Resort twierdzi, że winę za opóźnienia ponoszą sami odbiorcy dotacji, bo składają nieprawidłowe wnioski. Zdajemy sobie sprawę, że ze względu na zmianę systemu wypłat środków unijnych, umowy zawarte z podmiotami gospodarczymi są obecnie aneksowane, a to wydłuża czas jaki upływa od złożenia wniosku do sfinalizowania wypłaty. Nie usprawiedliwia to jednak kilkumiesięcznych opóźnień w wypłacie środków.

– W bardzo realistycznym scenariuszu, od złożenia wniosku do wypłaty środków, nie powinno minąć więcej niż dwa miesiące, z czego weryfikacja wniosku o dofinansowanie powinna trwać ok. jednego miesiąca, a kolejny miesiąc – wypłata należności. Jeżeli faktycznie zatory płatnicze – jak twierdzi MSWiA – wynikają z błędów wnioskodawców, to przecież od tego są urzędnicy, którzy powinni pomóc im jak najszybciej i najskuteczniej załatwić ten problem – twierdzi dr Jerzy Kwieciński, ekspert BCC ds. rozwoju regionalnego.

Liczymy, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, jako centralna instytucja koordynująca wydawanie środków z Unii Europejskiej w Polsce, poprosi MSWiA o dodatkowe wyjaśnienia i przyspieszy wypłatę dotacji.

Emil Muciński, BCC

tel. 0 661 401 756, emil.mucinski@bcc.org.pl

Plac Żelaznej Bramy 10, 00-136 Warszawa,

http://www.bcc.org.pl

Business Centre Club istnieje od 1991 roku. Jest największą w kraju organizacją indywidualnych pracodawców. Zrzesza blisko 2000 przedsiębiorców zatrudniających 600 tysięcy pracowników. Wśród członków BCC znajdują się największe międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe, ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze itd.

Członkami Klubu są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci. BCC koncentruje się na działaniach lobbingowych, których celem jest rozwój polskiej gospodarki, zwiększenie liczby miejsc pracy i pomoc przedsiębiorcom. BCC – Związek Pracodawców jest członkiem Komisji Trójstronnej. Członkowie Klubu reprezentują 249 miast. Koordynatorem wszystkich działań BCC jest prezes Marek Goliszewski.

Więcej: www.bcc.org.pl Kontakty dla prasy: http://www.bcc.org.pl/kontakty_prasowe_bcc.php

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Robinson
05-01-2015 / 07:21
This arcitle is a home run, pure and simple! jwzpnsfb.com [url=zmkfvea.com]zmkfvea[/url] [link=vhztjfrymxz.com]vhztjfrymxz[/link]
~Mohd
25-12-2014 / 09:40
I needed to send you one bit of note to thank you so much again on your gogreous" rel="nofollow">fhbdeosg.com">gogreous knowledge you've documented on this website. It is so unbelievably generous with people like you to allow freely what a lot of people might have sold as an ebook to generate some dough for their own end, specifically seeing that you could have done it in case you considered necessary. The principles additionally served like the good way to fully grasp that the rest have the identical dream like mine to learn more and more with regards to this condition. I am sure there are several more fun moments ahead for individuals who read carefully your blog post.