opublikowano: 26-10-2010
za Nowym Kurierem Iławskim
Pięć lat temu rozpoczęcie lustracji sędziów, prokuratorów i adwokatów oznaczało próbę odbudowy zaufania społeczeństwa do wymiaru sprawiedliwości. Wyrzuceni z branży mieli zostać ci, którzy współpracowali z organami bezpieczeństwa PRL. Środowisko prawników poszło na „pierwszy ogień” dlatego, że – w przeciwieństwie do polityków – nigdy nie podlegało i nadal nie podlega ocenie wyborców.
Oświadczeniem lustracyjnym adwokata Andrzeja Krygiera z Iławy, w którym zaświadczał swoją czystość, już na początku 2001 roku zainteresował się Rzecznik Interesu Publicznego w Warszawie. Zarzucił Krygierowi podanie nieprawdy i skierował w tej sprawie akt oskarżenia do sądu. Sąd Lustracyjny w Warszawie (pierwsza instancja) 25 kwietnia 2002 roku uznał, iż Andrzej Krygier zataił fakt swojej współpracy ze służbami bezpieczeństwa PRL.
Krygier walczył dalej, odwoływał się. Niespełna rok później, w marcu 2003 roku, orzeczenie o kłamstwie lustracyjnym podtrzymał w mocy stołeczny Sąd Apelacyjny (II instancja). Wreszcie 6 października 2003 roku Sąd Najwyższy uznał kasację wniesioną przez Krygiera za „oczywiście bezzasadną”.
– Już od momentu podtrzymania werdyktu w drugiej instancji, a więc od 5 marca 2003 roku, Andrzej Krygier nie powinien wykonywać zawodu adwokata – powiedział nam Jerzy Lesiński, dyrektor biura Rzecznika Interesu Publicznego w Warszawie. – W małych środowiskach trudniej jest jednak przezwyciężyć stare przyzwyczajenia.
Nie wiadomo, dlaczego Okręgowa Rada Adwokacka w Olsztynie zwlekała aż do 30 kwietnia tego roku (ponad rok!) z wykreśleniem Krygiera z listy adwokatów.
Dziekan rady, mecenas Andrzej Kozielski (również z Iławy), pomimo naszych kilku prób skontaktowania się nie znalazł czasu, by z nami na ten temat porozmawiać.
Główny zainteresowany, już były mecenas Andrzej Krygier, uparcie przekonuje, że z zawodu odchodzi... z własnej woli.
Andrzej Krygier bez rezultatu bronił skazanego Jarosława M., burmistrza Iławy. Sam także nie zdołał się obronić i stracił prawo wykonywania zawodu. Dlaczego jednak Okręgowa Rada Adwokacka w Olsztynie zwlekała ponad rok z wykreśleniem Krygiera z listy adwokatów? Nie wiadomo, bo dziekan rady Andrzej Kozielski nie znalazł czasu na rozmawę.
JAROSŁAW SYNOWIEC
Nie jest to jedyny przykład składania fałszywych oświadczeń
przez adwokata.
Podobnie jak Andrzej Krygier z Iławy, poświadczenia nieprawdy dopuścili się
adwokaci z Rzeszowa Grzegorz Baran i Jerzy
Kawalec. Żaden nie poniósł konsekwencji karnych. Cóż, prawnicy już
dawno załatwili sobie brak odpowiedzialności za wszelkie przekręty. Widocznie
nie dorośli do odpowiedzialności...
Oczekuje na dalsze informacje o nieuczciwych prawnikach.
tym samym dochodzimy do setna sprawy, czyli "Raportu o stanie sądownictwa polskiego", ale to tylko dla osób myślących, a więc nie dla prawników.
www.aferyprawa.com
- Niezależne Wydawnictwo Internetowe "AFERY KORUPCJA
BEZPRAWIE" Ogólnopolskiego Ruchu Praw Obywatelskich i Walki z
Korupcją. prowadzi: (-) ZDZISŁAW RACZKOWSKI. Dziękuję za przysłane opinie i informacje. |
![]() |
WSZYSTKICH SĘDZIÓW INFORMUJĘ ŻE
PROWADZENIE STRON PUBLICYSTYCZNYCH
JEST W ZGODZIE z Art. 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz
pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie
prasy są zakazane.
ponadto
Art. 31.3
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i
praw.
zdzichu
Komentowanie nie jest już możliwe.