Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

NIEZALEZNE CZASOPISMO SONDAŻ ETYKA ZAWODOWA Etyka zawodowa- jak osądzamy prace urzędników? Mamy typowe szambo w polityce i w sądach - tak oceniają ankietowani Polacy.  

Naukowcy, pielęgniarki, nauczyciele i dziennikarze - to według CBOS grupy zawodowe najwyżej cenione przez społeczeństwo. Za to w uczciwość i rzetelność polityków wierzy tylko ośmiu Polaków na stu. W etyczne postępowanie sędziów tylko 16% Polaków. Jest to dowodem, że w tych zawodach muszą zajść istotne zmiany. Dowodzą tego artykuły na stronach czasopisma. Łamanie PRAWA i brak odpowiedzialności sędziów od wydawanych wyroków, prywata w sądach, korupcja która opanowała to środowisko - wszystko to powoduje, że w uczciwość sędziowską wierzy tylko co ósmy Polak.  Z ankiety wynika też, że nie powinno się za bardzo wierzyć i adwokatom. Autorytet w społeczeństwie tych urzędników państwowych i całej władzy sięgnął więc już dna.

Najbardziej w ciągu ostatnich pięciu lat poprawiła się opinia o policji i urzędnikach gminnych. Policjanci zyskali w społecznym rankingu zaufania aż 19 proc., a 12 proc. więcej Polaków uważa urzędników za uczciwych i rzetelnych.
Zyskali też w tym rankingu znacznie sprzedawcy sklepów, których za rzetelnych i uczciwych uważa o 10% więcej badanych niż pięć lat temu.
Podobnie, po ostatnich aferach w służbie, ujawnianiu błędów lekarskich i nieetyczne postępowanie sądów i rzeczników dyscyplinarnych, spowodowało, że pielęgniarki są znacznie lepiej oceniane od lekarzy.

Fakt, że naukowcy od lat znajdują się na czele rankingu, nie jest zaskoczeniem. Tak jest na całym świecie. Z reguły są to osoby skromne, poświęcający się dla pracy i nauki. Jest mało afer w tym środowisku a społeczeństwo uważa, że ich praca ułatwia życie i dążą do odkrycia prawdy - w przeciwieństwie do sędziów i polityków. 

Za to interesujący jest też fakt, że tylko co trzeci Polak wierzy księdzu - czy to wynik zaangażowania się tej grupy zawodowej w politykę i działalność gospodarczą np. księdza Rydzyka?

Tradycyjnie wysoko notowani są nauczyciele i dziennikarze. Zawody te pełnią rolę wychowawczą i informacyjną, są traktowane przez społeczeństwo jako autorytety i  "zawody służby społecznej".

I tak trzymać :-)

Podobne tematy znajdziesz w dziale:  ARTYKUŁY - tematy do przemyśleniai wiele innych w kolejnych działach wydawnictwa:  SĄDY   PROKURATURA  ADWOKATURA
 POLITYKA  PRAWO  INTERWENCJE - sprawy czytelników

Niezależne Czasopismo Internetowe 
"AFERY PRAWA"  Ruch Praw Obywatelskich i Walki z Korupcją.
prowadzi: (-)  ZDZISŁAW RACZKOWSKI
Dziękuję za przysłane teksty opinie i informacje. 
www.aferyprawa.com  

    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: Z.Raczkowski@aferyprawa.com 

WSZYSTKICH SĘDZIÓW INFORMUJĘ ŻE PROWADZENIE STRON PUBLICYSTYCZNYCH
JEST W ZGODZIE z  Art. 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.
ponadto Art. 31.3
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
 

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.