Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA ANNDRZEJ RZEPLIŃSKI ANTONI KAMIŃSKI SKORUMPOWANIE POLITYKÓW ORGANY WŁADZY NIEZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWNYCH KORUPCJA W ORGANACH SPRAWIEDLIWOŚCI - Prawo służy tylko wybranym – twierdzi 87% pracujących Polaków nie biorących udział w podziale łupów - reszta przecież tworzy bezprawie :-)

To że korupcja w Polsce "była jest i będzie" i stale z dobrym skutkiem pasożytuje na organach władzy "w państwie prawa i sprawiedliwości" świadczą wyniki ostatniego sondażu GAZETY PRAWNEJ I MILLWARD BROWN SMG/KRC
Prawo służy tylko wybranym – twierdzi 87% Polaków.

Sondaż na zlecenie Gazety Prawnej, oceniający postrzeganie prawa przez Polaków został przeprowadzony metodą CATI X-Press 30 stycznia 2007 r. przez Millward Brown SMG/KRC na 1003-osobowej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.

Zdaniem respondentów prawo najłagodniej obchodzi się z politykami (88,3 proc.), prawnikami (66,6 proc.), urzędnikami (58,6 proc.) i lekarzami (51 proc.).
Bez wątpienia instytucjami ponad prawem, specjalnie uprzywilejowanymi - czyli "państwem w Państwie" są urzędnicy ZUS, Urzędu Skarbowego, PZU, wszelkich zakładów energetycznych i telekomunikacyjnych. Zwykły obywatel przegrywa też ze spółdzielniami mieszkaniowymi. Trzech na czterech Polaków uważa, że nasze przepisy można łatwo ominąć i prawo w w Polsce nie funkcjonuje prawidłowo.

Co zrobił w ciągu roku panowania minister Z. Ziobro żeby zmienić ten obraz widzenia Polaków?
Na razie niewiele - uniemożliwiają mu to jak tylko mogą korporacje prawnicze, które pazurami pilnują swych przywilejów. Wprawdzie stawia się w roli Dawida walczącego z Goliatem, ale prawda tylko w bajkach wygrywa i bez wątpienia jest to syzyfowa praca na lata. Wszak nikt będący u władzy nie chce dobrowolnie zrezygnować ze swych profitów. Bez wątpienia czynnikami korupcjogennymi urzędników organów władzy jest immunitet jaki posiadają i co się z tym wiąże - brak odpowiedzialności za przekręty.
Istotnym elementem korupcjogennym funkcjonariuszy prokuratury i sądów jest też nie respektowanie precedensowych wyroków sądowych jak to jest w prawie anglosaskim. Dlatego np. system sądownictwa amerykańskiego pokazuje, że wymiar sprawiedliwości ma tak daleko posuniętą niezależność, że może pozwolić sobie na prowadzenie postępowań nawet wobec polityków włącznie z prezydentem. Tam nikt nie jest ponad prawem. Nasze chore prawo ochraniające urzędników władzy wyraźnie cierpi na schizofrenie, co powoduje, że za te same czyny możemy w różnych sądach uzyskać rożne sprzeczne wyroki w zależności chociażby od znajomości, czy możliwości skorumpowania urzędnika sądowego którego chroni immunitet. To samo dotyczy nie respektowania przepisów prawa przez funkcjonariuszy prokuratury.
I tak kółko korupcyjne się zamyka.

Z sondażu przeprowadzonego przez GP wynika też że:
■ Tylko co dziesiąty Polak uważa, że jesteśmy równi wobec prawa
■ Najbardziej uprzywilejowaną grupą wobec prawa są politycy
■ Nieprzestrzeganiu prawa sprzyja brak odpowiedzialności za jego łamanie

Zdaniem profesora Jacka Wodza, socjologa z Uniwersytetu Śląskiego, informacje te pokazują, jak Polacy odbierają stosowanie prawa, dlatego jego zdaniem wynik takiego sondażu musiał być negatywny.
– Jakie odczucie może mieć obywatel na temat równości w egzekwowaniu prawa, jeżeli na przykład informacje, które do niego docierają, pokazują, że posłowie zasiadający w Sejmie mają ważne, a nie wykonane wyroki karne czy cywilne?

W opinii dr. Janusza Fiszera, partnera w Kancelarii Prawnej White & Case, adiunkta Uniwersytetu Warszawskiego, są takie obszary prawa, gdzie przepisy są nieprecyzyjne, niejasne, często wzajemnie sprzeczne, a przynajmniej niespójne, a ich wykładnia – bardzo różna w zależności od organu dokonującego wykładni albo nawet od regionu kraju.
– Prym wiodą tutaj przepisy podatkowe, tworzone jako rodzaj patchworku, czyli łaty naszywanej na łatę i to w dodatku niezbyt starannie. W konsekwencji są to regulacje często nieczytelne i trudne w stosowaniu – wyjaśnia Fiszer.

Andrzej Rzepliński profesor, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Nie tylko w Polsce mamy do czynienia z ogólnie postępującą inflacją prawa. Przepisy nierzadko regulują te same kwestie w odmienny sposób. Nie sposób więc nad nimi rozsądnie zapanować. Nawet jak ktoś dostrzeże różnice w trakcie ich stanowienia, to i tak wola polityczna w danym momencie decyduje o przyjęciu kontrowersyjnego przepisu. Ciekawym przykładem są interpretacje podatkowe, czasami co urząd to inna. Proszę również zwrócić uwagę na wykonywanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Nawet te często są nierespektowane przez prawodawcę, bo jest to dla niego niewygodne. Przez takie zachowanie ustawodawcy wszyscy się uczą, że nikt nie odpowiada za inflację przepisów prawa, co jest ewidentnym psuciem państwa. Przekonanie 3/4 Polaków mówiące o tym, że łatwo jest ominąć prawo, odpowiada rzeczywistości. Przepisy łatwo ominąć nie tylko petentom, ale również urzędnikom. Zdarza się tak nie tylko w Polsce.

Antoni Kamiński profesor z Instytutu Studiów Politycznych Państwowej Akademii Nauk
Trudno się dziwić, że obywatele mają złe zdanie o stosowaniu polskiego prawa, jeśli nawet sami prawnicy bardzo negatywnie się o tym zjawisku wypowiadają. Pamiętam ekspertyzę wykonaną na zlecenie firmy Ernst & Young, która wykazała, że w trakcie procesu stanowienia prawa bardzo łatwo mogą przebić się różnego rodzaju interesy stronnicze, które wpływają na treść prawa. Skoro więc partykularne interesy niektórych stron pozwalają w sposób dla nich korzystny wpłynąć na treść ustaw, to potwierdza to fakt, że prawo traktuje obywateli nierówno. Zdarza się, że policjanci karający kierowców mandatami negatywnie wypowiadają się o niektórych przepisach stanowiących podstawę mandatu. Widać więc, że odczucia obywateli mniej więcej odpowiadają rzeczywistości.

Artykuły archiwalne - korupcja urzędników w Polsce:
93 procent Polaków uważa, że ich kraj jest skorumpowany - sondaż Rzeczpospolitej
ŁAPÓWKOLAND -
Pięć miliardów dolarów jest wart polski detaliczny rynek łapówkowy
Ogólnopolski Ruch Ochrony Praw Obywatelskich i Walki z Korupcją - Wystąpienie - prezesa Zarządu Głównego Tadeusza Wolnego na Ogólnopolskiej KONFERENCJI anty – korupcyjnej z otwartą dyskusją obywatelską organizowanej w dniu 8.10.2006 r.
Ruch Normalne Państwo - walka z korupcją urzędników państwowych
SPRAWA ROMANA KLUSKI - PREZESA OPTIMUSA
Etyka zawodowa- jak osądzamy prace urzędników? Mamy typowe szambo w polityce i w sądach - tak oceniają ankietowani Polacy.
KORUPCJA - DYWAGACJE DLA NIEUŚWIADOMIONYCH PRZYSZŁYCH BIZNESMENÓW
Jakie jest nastawienie społeczeństwa do korupcji i nadużyć wśród urzędników zajmujących wysokie stanowiska.
KORUPCJA, rzecz w Polsce normalna i oczywista?... nawet Namibia, Białoruś czy Mauritius są mniej skorumpowanymi krajami...

WIELKIE BRANIE , fakty o korupcji , KORUPCJA , korupcja - uzasadnienie
"wpadki parlamentarzystów",
Kto może zostać politykiem?
co kryje przywilej immunitetu
?

tym samym dochodzimy do setna sprawy RAPORT O STANIE SĄDOWNICTWA POLSKIEGO czyli "SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH ORGANÓW SPRAWIEDLIWOŚCI" ale to tylko dla osób myślących, a więc nie dla prawników... oraz do prześladowania działalności redaktora śledczego Zdzisława Raczkowskiego opisywane w: Aldona Helińska - blog poświęcony twórczości sędziego Sądu Rejonowego w Sanoku. Prześladowanie przez skorumpowanych prokuratorów podkarpackich dziennikarza śledczego Zdzisława Raczkowskiego.

Kolejne strony dokumentujące nieodpowiedzialne zachowania funkcjonariuszy władzy:
Sędziowie - oszuści. W tym dziale przedstawiamy medialne dowody łamania prawa przez sędziów - czyli oszustwa "boskich sędziów". Udowodnione naruszania procedury sądowej, zastraszania świadków, stosowania pozaproceduralnych nacisków na poszkodowanych i inne ich nieetyczne zachowania. Czas spuścić ich "z nieba na ziemię" :-)
Prokuratorzy - czyli tzw. "odpady prawnicze", śmiecie, najczęściej nieetyczni i nie dokształceni funkcjonariusze władzy. Aktualizacja na rok 2007.
Prokuratorzy do zwolnienia od razu - ARCHIWUM - 2006r
SKORUMPOWANI SĘDZIOWIE I PROKURATORZY - czyli nie tylko pijackie wpadki
"boskiej władzy" , którzy w końcu spadli na ziemię...:-)

Oszustwa polityków - przekręty i wpadki znanych "mniej lub więcej" polityków, czyli urzędników państwowych oszukujących i pasożytujących na narodzie - stale uzupełniany cykl: POLITYKA WłADZA PIENIąDZ
Policyjne afery 2007 - handel tajnymi informacjami ze śledztw, narkotykami, wymuszenia policyjne, pijani policjanci, policjanci terroryzujący własną rodzinę i świadków... - słowem "psie przękręty".
oszustwa komornicze - pasożytów społeczeństwa, często typowych chamów i nieuków, którzy oszukują właścicieli firm, poszkodowanych i wierzycieli oraz w dupie mają obowiązujące PRAWO
Urzędnicy państwowi i ich matactwa 2007 - dokumentujemy tu oszustwa urzędników państwowych takich jak: polityk, wójt, starosta, burmistrz, prezydent, rzecznik - wszelkich kombinatorów na których utrzymanie pracujące całe społeczeństwo, a którzy swoje publiczne stanowisko wykorzystują dla swojej prywaty i zysku.
UDOKUMENTOWANE FAKTY POMYŁEK LEKARSKICH

Krytyka wyroków sądowych nie jest godzeniem w niezawisłość sędziowską. Nadmiar prawa prowadzi do patologii w zarządzaniu państwem - Profesor Bronisław Ziemianin

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

A dla odreagowania sympatyczne linki dla poszkodowanych przez schorowane organy sprawiedliwości :-))
10 przykazań dla młodych adeptów prawa, czyli jak działa głupota prawników + modlitwa...
"walczący z wilkami, szeryf z Bieszczad czyli z impotentnymi organami (nie)sprawiedliwości?" takie sobie dywagacje Z. Raczkowskiego
Wilk Zygfryd - CZARNA BIESZCZADZKA RZECZYWISTOŚĆ...

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
Stowarzyszenia Ochrony Praw Obywatelskich
Zespół redakcyjny: Zdzisław Raczkowski, Witold Ligezowski, Małgorzata Madziar, Zygfryd Wilk, Bogdan Goczyński, Zygmunt Jan Prusiński i sympatycy SOPO

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.