Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
18 stycznia 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA OCZYŚCIĆ PAŃSTWO Z KORYPCJI INICJATYWA SENATORA CZESŁAWA RYSZKE SPRAWA JANUSZA GÓRZYŃSKIEGO.

Oczyścić Państwo z korupcji - inicjatywa senatora Czesława Ryszka. Interwencja senatora w spawie prześladowania przez władze Janusza Górzyńskiego.

Sprawę Janusza Górzyńskiego przedstawiliśmy w artykule: Inicjatywa przeciwko Niesprawiedliwości - przez stronniczość funkcjonariuszy sądowo - prokuratorskich stracił wszystko - z cyklu jak urzędnicy władz niszczą polskie firmy...
Przypominamy: W 1999 r. Wiesława Górzyńska, małżonka Janusza Górzyńskiego, zawarła umowę udzielenia kredytu bezgotówkowego z bankiem PKO BP Oddział Centrum w Kaliszu na zakup komputera. Sklep nie wywiązał się z umowy, sprzęt nigdy nie został dostarczony, za to bank PKO BP wzywał Wiesławę Górzyńską do spłaty rat kredytu. Doniesiono do prokuratury o popełnieniu przestępstwa, ale Prokuratura Rejonowa w Środzie Wielkopolskiej czterokrotnie umarzała śledztwo w tej sprawie, twierdząc, iż "brak jest danych dostatecznie uzasadniających zaistnienie przestępstwa". Co więcej, doszło do sytuacji odwrotnej, to Janusz Górzyński został oskarżony o oszustwo i w konsekwencji prokuratura wniosła o jego tymczasowe aresztowanie. Janusz Górzyński postanowił nie poddawać się bezzasadnej sankcji aresztu, jako rażąco naruszającej jego dobro. Ukrywa się już prawie 10 rok. W międzyczasie jego firma zbankrutowała. Policja, poszukując go na terenie całego kraju, niedawno włamała się do mieszkań jego matki i siostry zabierając komputery rodzinie.
Został Dziennikarzem AP i przez kilka lat walczył o sprawiedliwość i prawdę. Ostatnio w jego sprawie interweniuje senator Czesław Ryszka.
Obecnie jest ciężko chory.

Oświadczenie złożone przez senatora Czesława Ryszkę

Oświadczenie skierowane do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego RP Zbigniewa Ćwiąkalskiego

Panie Ministrze!

Odpowiedź udzielona w sprawie pana Janusza G. przez prokuratora krajowego Marka Staszaka (BM-III-051-293/2008/PR, BM-I-0700-59/08) jest wysoce niezadowalająca i rozmija się ze stanem faktycznym. Świadczy o tym pismo skierowane do mnie przez panią Krystynę Górzyńską, która bardzo jasno tłumaczy wszelkie zawiłości w tej sprawie. Uprzejmie proszę o zapoznanie się z argumentacją zawartą w tym liście, a w konsekwencji, o ponowne rozpatrzenie tej sprawy. Moim zdaniem oskarżenie Wiesławy i Janusza G. (Ds. 186/05) o to, że wspólne z nieuczciwym dostawcą oszukali bank, mija się z prawdą i kompromituje Prokuraturę Rejonową w Środzie Wielkopolskiej, a także prokuratury wyższych szczebli, łącznie z Prokuraturą Krajową.

Jak sądzę, Janusz G. wraz ze swoją rodziną jest w dziwny sposób szykanowany przez kolejnych funkcjonariuszy z Wielkopolski. Być może chodzi o realizację "upadłości na zlecenie" albo o "dołożenie" osobie ujawniającej nadużycia prokuratorów i sędziów.

Przy okazji pragnę poddać pod wątpliwość projektowany kierunek zmian w prokuraturze. Nie sądzę, aby większa niezależność prokuratorów posłużyła lepszemu funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości, dochodzeniu do prawdy oraz sprawiedliwym rozstrzygnięciom. Nie jest wykluczone, że proponowane zmiany spowodują jeszcze większe poczucie bezkarności u nieuczciwych funkcjonariuszy.

Załączam: skierowany do mnie list Krystyny Górzyńskiej, odpowiedź Banku PKO SA, odpowiedź ministerstwa na moje oświadczenie Inne dokumenty zostały przesłane w poprzednim oświadczeniu.

Z poważaniem
Czesław Ryszka

Z faktów, jak zastały potraktowani osoby poszkodowane przez funkcjonariuszy i urzędników władzy podczas ostatniej manifestacji w dniu 06.05.2008r przed ministerstwem w Warszawie, jasno wynika że skorumpowani urzędnicy "czują się pewnie" i że minister Ćwiąkalski "to ich człowiek" zamieszamy w najróżniejsze afery.
O jego niektórych mataczeniach wspomnieliśmy a artykule: Ćwiąkalski Zbigniew - sprawiedliwy czy fałszywy Minister Sprawiedliwości PO - wpadki i przekręty Ćwiąkalskiego.

Centralne Biuro Antykorumcyjne w zamiarze Ziobry miało być batem na aferzystów których jest sporo nie tylko w partii Leppera ale i w PO. Dlatego nowy rząd jak tylko przejął władzę to zaczął działać nad jego likwidacją, a przynajmniej nad obniżenia rangi temu urzędowi. Cóż, faktem jest, że tylko mataczący sędzia nie pozwala nagrywać posiedzenia stronie, podobnie aferzyści z PO nie chcą biura CBA - co przedstawia senator Czesław Ryszka.

Widziane z Senatu "OCZYŚCIĆ PAŃSTWO Z KORUPCJI"

W programie ostatniego posiedzenia Senatu (7-8 maja) było m.in. sprawozdanie z działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego za 2007 rok. Dodam od razu: CBA kierowane przez Mariusza Kamińskiego ma całkiem pokaźne osiągnięcia. Zapewne dlatego nie udało się Julii Piterze ani go odwołać, ani oskarżyć o „przestępcze” praktyki – o czym rzekomo donosił tajny raport pani minister. Mimo ataków, szef CBA ostał się na swoim urzędzie, ale nie cieszy się specjalnymi względami premiera: przypomnę, że w budżecie na obecny rok odebrano CBA sporo pieniędzy, a ostatnio utrudnia się funkcjonariuszom CBA pozyskiwanie informacji z rządowych urzędów. Musi też dziwić fakt, że tak niewiele mówi się i pisze obecnie o CBA w mediach. Czyżby korupcja przestała już być w naszym kraju urzędniczą plagą? A może premier nie życzy sobie, aby media nagłaśniały walkę z korupcją?

Dość przypomnieć, że na koniec roku 2007 było zatrudnionych w CBA około sześciuset funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Dla porównania: Centralne Biuro Śledcze (CBŚ) liczy dwa tysiące funkcjonariuszy zajmujących się tylko pracą operacyjno-śledczą. I nie jest to samodzielna instytucja, tak naprawdę jest to integralna część stutysięcznej formacji, jaką jest Policja. Natomiast Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) - to sześć tysięcy funkcjonariuszy, czyli dziesięciokrotnie więcej niż ma CBA.

Podaję te liczby, aby wskazać na kilka osiągnięć CBA w walce z korupcją na wszystkich szczeblach władzy. Przykłady z ostatnich dni: pod Koszalinem został zatrzymany leśnik, który od miejscowego właściciela tartaku od lat wymuszał miesiąc w miesiąc haracz za legalny zakup drewna. Leśnik decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Pod Lublinem lokalny przedsiębiorca, ale ustosunkowany politycznie, chciał łapówkami wymusić na samorządowcach decyzję o oddaniu mu w użytkowanie wieczyste rezydencji Potockich. Przedsiębiorca został już decyzją sądu tymczasowo aresztowany. W innej sprawie do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie ustawiania przez gminnych urzędników z Oleśnicy przetargów na zakup atrakcyjnych gruntów. CBA ustaliło, że informacje o części przetargów na nieruchomości ukrywano w specjalnej zakładce na oficjalnej stronie internetowej gminy, dostępnej tylko dla wtajemniczonych w proceder. Wcześniej na gorącym uczynku przyjęcia korzyści majątkowej zatrzymano dyrektorów Centralnego Ośrodka Sportu. CBA ustaliło, że kierownictwo COS planowało nielegalne interesy na szeroką skalę przy okazji organizacji Euro 2012. Ponadto CBA rozbiło 10-osobową grupę, którą tworzyli głównie byli policjanci, zajmujący się windykacją długów. Podejrzani powołując się na wpływy w organach ścigania, oferowali pośrednictwo w uzyskaniu korzystnych rozstrzygnięć w toczących się postępowaniach, m.in. zwalniania z aresztu czy odzyskiwania samochodów zabezpieczonych przez organy ścigania. Za swoje usługi żądali do kilkuset tysięcy zł.

W innej sprawie CBA udowodniło sędziemu Sądu Rejonowego w Bielsku Białej wydawanie korzystnych wyroków, za co inkasował od kilku do kilkudziesięciu tysięcy zł. CBA wykryło także przestępstwa korupcyjne wysokich urzędników państwowych popełniane poza granicami kraju. Np. w wyniku prowadzonego w 2007 r. śledztwa został zatrzymany były konsul RP w Malezji, któremu zarzucono wydanie obywatelom państw azjatyckich blisko 200 polskich wiz w zamian za łapówki na kwotę ponad 1,1 mln zł. Inne śledztwa doprowadziły do wykrycia korupcji w służbie zdrowia, w wojsku, w obrocie gospodarczym. M.in. CBA zapobiegło wrogiemu przejęciu majątku produkcyjnego toruńskiej spółki „Metron” o wartości około 30 mln zł.

Generalnie w prowadzonych w ub. roku 284 śledztwach, 169 osobom postawiono 387 zarzutów popełnienia przestępstwa, wobec 59 podejrzanych zastosowano tymczasowe aresztowanie, na poczet przyszłych kar zabezpieczono 13 mln zł. Ponadto ujawniono narkotyki o czarnorynkowej wartości ponad 1 mln zł. CBA w 2007 r. przeprowadziło także 38 postępowań kontrolnych. M.in. kontrolerzy sprawdzili 702 oświadczenia majątkowe osób pełniących funkcje publiczne. W wyniku tych ustaleń, zarzut zatajenia prawdy o posiadanym majątku usłyszał m.in. były poseł na Sejm RP Janusz M.

W minionym roku powstało dziesięć delegatur CBA. Najlepiej zorganizowane delegatury są w Katowicach, Gdańsku i we Wrocławiu, ale dobrze działają również w Białymstoku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Rzeszowie, Szczecinie i w Poznaniu. To mają być jakby frontowe placówki dla przeciętnego Polaka, który na co dzień styka się z drobną korupcją, która uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie jako uczciwemu, przyzwoitemu obywatelowi.

Nie da się zaczarować rzeczywistości: korupcja i przenikanie zorganizowanych grup przestępczych do administracji czy gospodarki to u nas wciąż poważne zagrożenia. Jesteśmy uważani za jeden z najbardziej - po Rumunii - skorumpowanych krajów UE. A przypomnę, że kiedy w ubiegłej kadencji powstawało CBA, wielu twierdziło, że ta służba jest niepotrzebna, zagrozi demokracji, naruszy prawa człowieka. Tymczasem prawdziwe zagrożenia dla demokracji tkwią gdzie indziej, a są nimi właśnie korupcja, korporacjonizm, paraliż wymiaru sprawiedliwości, nadużywanie wolności słowa przez media, nadmiar złego prawa.

Stąd trudno zrozumieć, dlaczego Julia Pitera z PO, która zajmuje się w rządzie D. Tuska walką z korupcją, mówi, że całe CBA jest służbą zdegenerowaną. Cóż, po owocach poznaje się drzewo.

Czesław Ryszka

PLATFORMA OBŁUDY - Władza zdobyta poprzez kłamstwo, jest - ZDRADĄ PRZECIWKO NARODOWI !!

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA, SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.