Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

Obdzieranie ze skóry i kastracja sędziów na pewno przyniesie efekty i poprawę jakości działania sądownictwa oraz impotentnych organów władzy :-) 

Jest wiele starych, sprawdzonych sposobów na uzdrowienie sądownictwa. Dwa z nich wydają mi się warte zaadaptowania.

Pierwszy wiąże się z wykorzystaniem pozytywnych stron nepotyzmu.
Cyrus Wielki, co opisuje Herodot, dowiedział się o przekupnym sędzi w Babilonie. Ponieważ przykładał wielką wagę do sprawiedliwości , a w tym momencie nie podbijał żadnego kraju, wybrał się incognito na prowadzoną przez owego sędziego rozprawę.
Prawo było wówczas proste, zgodne ze zdrowym rozsądkiem i nie wymagało wykładni całych zespołów mędrców. Inaczej: rozumiał je każdy, nawet nie najbardziej rozgarnięty człowiek.
Cyrusowi, wystarczyło obejrzenie jednej rozprawy, by zrozumieć, że sędzia jest przekupnym łajdakiem. Jako człowiek z gruntu sprawiedliwy , Wielki Król wezwał sędziego do do Suzy i kazał się wytłumaczyć. Sędzia rozpoznał w królu świadka swego przestępstwa, padł na kolana i zaczął błagać o litość.
Cyrus spytał, czy sędzia ma syna. Otrzymawszy odpowiedź twierdzącą, wezwał sędziowską latorośl i kazał jej się przyglądać, obdzieraniu żywcem ojca ze skóry. Po egzekucji, Cyrus kazał skórę nieszczęśnika wyprawić i obić nią sędziowskie krzesło. Na wakujące miejsce powołał syna, radząc: „Sądząc, bacz na czym siedzisz.” Nowy sędzia wkrótce zasłynął przenikliwością i sprawiedliwością wyroków.
Dzięki powszechnemu w kręgach sądowych nepotyzmowi, we współczesnej Polsce, można zastosować metodę Cyrusa. Oczywiście z pewnymi modyfikacjami. Brak samego Cyrusa można zastąpić wizytacjami incognito, którym towarzyszyłoby nagrywanie rozpraw. Wobec braków lokalowych sądów, wiążących się z koniecznością permanentnej zmiany sal rozpraw , a więc i sędziowskich foteli, należałoby zrezygnować z obijania ich skórą. Zamiast tego, można wzbogacić togi o aplikacje, ze stosownego materiału.
Różne abstrakcyjne hasła, kute w kamieniu na na gmachach sądów, w stylu „Sprawiedliwość jest...ble,ble” zastąpić” Bacz, w czym sądzisz ”.Krótko, treściwie i przekonywująco.
Rozwiązanie Cyrusa, wprawdzie jednostkowe, niewątpliwie przyczyniło się do podniesienia jakości sądów w imperium perskim. 

Przed tym samym problemem, tyle że na masową skalę, stanął 400 lat póżniej pierwszy cesarz dynastii Qin, władca, który pierwszy zjednoczył Chiny. Sądy Qin znały tylko dwa wyroki: uniewinnienie albo śmierć. Unifikując system prawny pięciu królestw, które podbił, cesarz zdał sobie sprawę, że nawet najsurowsze wyroki, nie są w stanie zapewnić respektowania praw, jeśli egzekwujący je urzędnicy biorą masowo łapówki. Odwrotnie, skoro życie przestało zależeć od respektowania prawa, a stało się zależne od wysokości łapówek, które zainteresowany był w stanie zapłacić , drakońskie przepisy przestały stanowić spoiwo państwa.
Cesarz będący całe życie zwolennikiem radykalnych rozwiązań, przeprowadził rzeż urzędników. Jak przystało na mędrca, nie zadowolił się tylko usunięciem objawów choroby. Postanowił usunąć jej przyczyny. Za główną, uznał skłonność do budowania rodzinnych fortun. Postanowił więc urzędy powierzać kastratom, siłą rzeczy pozbawionym potomstwa.. Wymiana kadry trwała podobno ćwierć wieku i jak wszystkie przedsięwzięcia cesarza, zakończyła się pełnym sukcesem.
Warto wspomnieć, że w okresie tym, w Chinach wystąpiło, nie zaobserwowane nigdy i nigdzie później, masowe zjawisko dobrowolnego poddawania się tej medycznej procedurze. Gwoli prawdy, należy wyjaśnić, że słowo „dobrowolne” oznacza w kontekście Chin, poddanie się woli rodziny.
Pomysł kastracji wydawał mi się w naszych warunkach co najmniej egzotyczny, jednak wysunięty przed rokiem, przez premiera Tuska pomysł kastrowania pedofili, dowodzi że nie miałem racji. Dlaczego więc nie zastosować go, wobec sędziów. A może nawet szerzej – wobec wszystkich urzędników i polityków. Ich deklarowana przy każdej okazji, gotowość ponoszenia ofiar dla wspólnego dobra, zostałaby wreszcie z sensem spożytkowana.
Nie wątpię, że wielu młodych, wykształconych ludzi z radością wybierze ta ścieżkę kariery. Wiem, że operacja, ze względu na feminizację zawodu sędziego nie będzie tania, jednak sprawiedliwość jest bezcenna.

Stare motto: Sprawiedliwość to swędzenie z zakazem podrapania się...
aktualne: Sprawiedliwość jak ślepa kurwa, odda się każdemu za byle co...

Ewolucja świń? - czyli jakby to miło było, gdyby się świniom nie było :-) 

HUMOR Z SAL SĄDOWYCH


Tematy  w dziale dla inteligentnych:  

ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
 SĄDY   PROKURATURA  ADWOKATURA
 POLITYKA  PRAWO  INTERWENCJE - sprawy czytelników  

"AFERY PRAWA" 
  Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com  redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI 
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm  - Polska
redakcja@aferyprawa.com 
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje. 

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.