Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
27 stycznia 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA PORADY DLA MEDYKA ŁAPOWNIKA

Porady dla "medyka łapownika" - hit dnia

Porad udziela adwokat Barbara Kondracka. Przygotowuje lekarzy na każdy trudny moment: wejście agentów lub policji, przeszukanie, zatrzymanie, przesłuchanie.
Lekarz dowiaduje się, że w razie rewizji lub zatrzymania nie powinien wpadać w panikę, ale zażądać od funkcjonariuszy nakazu. „Nic nie może się dokonywać »bez kwitu «" - czytamy.

- Niewiedza i infantylizm lekarzy są przerażające. Dlatego opublikowaliśmy ten tekst - wyjaśnia Aleksandra Gielewska, redaktor naczelna "Służby zdrowia". - Pamiętam z czasów stanu wojennego instrukcje, jak zachowywać się w razie przesłuchania przez MO czy SB. Dziś takie rady potrzebne są medykom, bo co miesiąc dochodzi do kilkudziesięciu zatrzymań.

Dalej adwokat pisze:
- Prawdopodobnie podczas całej rewizji będziemy stać czy siedzieć jak sparaliżowani. To błąd! Musimy za wszelką cenę zachować trzeźwość umysłu, zebrać siły (przede wszystkim psychiczne), patrzeć funkcjonariuszom na ręce.
Zobacz powiekszenie
Okładka "Służby zdrowia" z wademekum lekarza Instrukcja "Niezbędnik medyka" to odpowiedź redakcji "Służby zdrowia" na zatrzymanie dr Mirosława Garlickiego oraz częste naloty wszelkich służb na lekarzy. Taki nalot pojawił się też ostatnio w telenoweli "Na dobre i na złe", co tylko zwiększyło zainteresowanie tematem.

"Lekarzu, jeśli zjesz kartę SIM dowodzącą twojej winy - nie martw się, nikt nie postawi ci zarzutów". To jedna z rad, które na wypadek nalotu CBA, ABW, CBŚ lub policji daje periodyk "Służba zdrowia"


Zdaniem Gielewskiej nawet lekarz łapówkarz może być zdziwiony wizytą funkcjonariuszy, bo przez lata korupcja w służbie zdrowia była normą. - Tolerowano ją, a część ekonomistów mówiła wręcz, że pozwala utrzymać równowagę w systemie - tłumaczy Gielewska.
- Tymczasem kolejne rządy, może poza ekipą Buzka, zamiast tworzyć mechanizmy jej eliminowania, poprzestają na hasłach i robią pokazowe procesy i zatrzymania.

- To dwa różne problemy - mówi z kolei Małgorzata Solecka, autorka artykułu w "Służbie zdrowia" i publicystka "Newsweeka". - System trzeba naprawiać, ale korupcja nie jest tematem zastępczym, lecz bardzo konkretnym i powszechnym zjawiskiem. Każdy ma jednak prawo znać swoje prawa.

Z niezbędnika lekarz dowiaduje się, że powinien dbać o zdrowie: robić badania kontrolne i leczyć zęby, bo "Nie znasz dnia ani godziny. W areszcie czy więzieniu zdrowie tylko tracisz". Zatrzymany koniecznie musi zabrać przybory toaletowe i zmianę bielizny, bo w areszcie pierwszą paczkę higieniczną dostanie dopiero po miesiącu.
Poza higieną trzeba zadbać o kwestie prawne.
Niezbędnik radzi, żeby - jak w filmach - nie mówić nic przed kontaktem z adwokatem. Mec. Kondracka: - Służby mają metody manipulowania. Starają się wydobyć jak najwięcej informacji, zanim pojawi się adwokat, który odradzi składanie zeznań.
Lekarz nie powinien ufać nawet „sympatycznemu prokuratorowi”, który proponuje układ.
Czemu? Bo „nie mamy gwarancji, że prokurator dotrzyma słowa, a proponowany nam »układ « jest nieformalny”.

Niezbędnik lekarzom się nie spodobał. Dzwonili z pretensjami do redakcji, że stawia ich w złym świetle.
- Ten tekst sugeruje, że każdy lekarz to łapówkarz, który powinien spać z kosmetyczką przy łóżku, bo może mu do domu wparować CBA - mówi Andrzej Wiśnicki, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Nawet przeciwnicy publikacji zgadzają się jednak, że nagonka na lekarzy jest. Wiśnicki: - Ostentacyjne zakuwanie w kajdanki, pokazywanie tego w telewizji. To pokłosie sprawy Mirosława G., a poza tym - temat zastępczy. Nikt nie myśli o reformie, lepiej pokazać, że lekarze to złodzieje i mordercy.
- Przez lata pacjenci dający koperty poniekąd utrzymywali lekarzy, bo szpitalom brakowało pieniędzy na ich wynagradzanie - mówi Gielewska. - Dziś towarem deficytowym jest opieka szpitalna i specjalistyczna, więc ludzie za wszelką cenę, często z troski o bliską osobę, wciskają lekarzom koperty. Jasne, że lekarz nie powinien ich brać. Ale może wreszcie politycy pomyślą, że coś jest nie tak z systemem? A winnemu sama znajomość praw i tak nie pomoże uciec od odpowiedzialności.

Co m.in. powinien zrobić lekarz, gdy do jego drzwi zapuka ABW, CBA, CBŚ lub policja?

- Podczas przeszukania zachować trzeźwość umysłu, zebrać siły i patrzeć funkcjonariuszom na ręce. Nie wolno na krok odstępować panów w mundurach.

- Sprawdzić protokół przeszukania oraz pokwitowanie wymieniające zarekwirowane przedmioty.

- Przed wyjściem wziąć szczoteczkę i pastę do zębów, mydło, dezodorant, chusteczki higieniczne, przynajmniej 3 pary bielizny, klapki pod prysznic. Należy ubrać się w sportowe, wygodne, ciepłe ubranie. Konieczne są leki.

- Wskazać zaradnych członków rodziny, którzy będą mieli jedno zadanie: wynająć adwokata.

- Poprosić o wyprowadzenie bez kajdanek. Przy obietnicy, że wyjdzie się spokojnie, funkcjonariusze mogą się na to zgodzić.

- Nigdy nie rezygnować z adwokata. Brak obrońcy może kosztować nawet kilka lat odsiadki!

- Nie zeznawać bez adwokata także w przypadku przewiezienia do innej miejscowości i wielogodzinnego oczekiwania na prokuratora. Policjanci (dość często!) przewożą zatrzymanego na drugi koniec Polski, co fatalnie wpływa na jego psychikę.

- Ważne! Po usłyszeniu zarzutów bez adwokata nie rozmawiać ani z prokuratorem, ani z mediami.

- Jeśli sąd zgodzi się na odpowiadanie z wolnej stopy, poprosić rodzinę i przyjaciół, aby zebrali pieniądze na kaucję.

Źródło: Gazeta Wyborcza Natalia Waloch, Tomasz Ciechoński 2008-07-16,

Hee, a my od siebie jeszcze dodamy - nie wierz wszystkiemu co adwokat bredzi i czym cię straszy - jego rola to przede wszystkim "oskubanie ciebie z kasy" .

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Amy
25-12-2014 / 09:09
ulikDrogi Zbyszku,Twoje plany doprowadzenia do cic485c5bcy," rel="nofollow">hmxhebnij.com"> pczdoas gdy c5bcona nie chce, nie jest gotowa, itp. sc485 po prostu totalnym brakiem szacunku dla niej jako kobiety i jako czc582owieka. Zastanawiam sic499, jak byc59b sic499 czuc582, gdyby ktoc59b zaplanowac582 wbrew Twojej woli, ze w Twoim organizmie bc499dzie sic499 rozwijac582o Twoje dziecko. Oczywic59bcie cic485c5bca to tylko jedno, powoc582anie na c59bwiat dziecka wymaga wychowania go i ogrmonej odpowiedzialnoc59bci, ale chyba nie muszc499 tc582umaczyc487. Kombinowanie , jakby tu zapc582odnic487 c5bconc499 jest po prostu gwac582tem i moc5bce skutkowac487 depresjc485 poporodowc485 i w konsekwencji nawet rozwodem. Ciekawa jestem, czy w ogc3b3le myc59blac582ec59b nad tym, dlaczego Twoja c5bcona nie chce teraz drugiego dziecka a moc5bce po urodzeniu cc3b3rki niespecjalnie mogc582a liczyc487 na Twoje wsparcie? Moja opinia jest podyktowana c5bcadnymi pobudkami feministycznymi: uwac5bcam, c5bce rc3b3wnie obrzydliwe i egoistyczne jest prowokowanie wpadki przez dziewczyny czy kobiety chcc485ce w ten sposc3b3b zatrzymac487 faceta, czy pragnc485ce dziecka, nie zwac5bcajc485c na jego zdanie. Pozdrawiam
~Jun
20-12-2014 / 22:49
KuleczkaCzec59bc487. Urodzic582am dwoje dzieci i wieecj juc5bc nie planujc499. Moc5bce to zabrzmi c5bale, ale mam 2 partnerc3b3w. Dla jednego z nich nie jestem jedyna. Myc59blac582am o spiralce i nie wiem, czy sic499 zdecydowac487. Bojc499 sic499 zakac5bcec584. Co mi radzicie?