Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
25 września 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA OSZUSTWA NA PIRAMIDĘ SYSTEM ARGEŃTYŃSKI USA BERNARD MADOFF

Upadek Ameryki - szef NASDAQ Bernard Madoff oszustem który wyłudził 50 mld $ - to nie mit lecz fakt z Ameryki

FBI zatrzymało Bernarda Madoffa, byłego przewodniczącego rady nadzorczej Nasdaq Stock Market (publikującego indeks firm wysokiej technologii Nasdaq) oraz założyciela Bernard Madoff Investment Securities. Jest podejrzany o stworzenie największej w historii piramidy finansowej i zdefraudowanie 50 miliardów dolarów.

Były przewodniczący rady nadzorczej Nasdaq Stock Market zaliczał się do najbardziej znanych i wpływowych postaci w kręgach nowojorskiej finansjery (fot. PAP/EPA/JASON SZENES) Były przewodniczący rady nadzorczej Nasdaq Stock Market zaliczał się do najbardziej znanych i wpływowych postaci w kręgach nowojorskiej finansjery


Inwestorzy na Wall Street gorączkowo próbują oszacować skutki aresztowania 70-letniego Bernarda Madoffa. Upadek Madoffa może spowodować trudne do przewidzenia konsekwencje dla biznesu i kół finansowych, ale także dla oszczędności zwykłych Amerykanów.

Jeszcze zanim agenci zapukali do drzwi manhattańskiego apartamentu 70-letniego biznesmena, ten wyznał swoim podwładnym, że firma doradztwa inwestycyjnego, którą kierował, była niczym więcej jak gigantyczny szwindel - piramida finansowa. Powiedział, że wszystkie jego przedsięwzięcia były „jednym wielkim kłamstwem” i wstępnie oszacował swój przekręt na 50 miliardów dolarów.

Piramida finansowa polega na spłacaniu wcześniejszych inwestorów pieniędzmi uzyskanymi od tych, którzy wpłacili je później, znęceni obietnicą szybkiego zysku. Funkcjonowanie piramidy uzależnione jest od stałego dopływu dużych ilości kapitału i wcześniej czy później jest ona skazana na załamanie się.
Klientami jego funduszu są inne fundusze, które z kolei mają setki czy nawet tysiące klientów. Mówi się też, że straty poniosą europejskie banki inwestycyjne, których nazw nie podano. Firma Madoffa przynosiła inwestorom regularne zyski rok w rok w okolicach 10 procent. Oficjalnie fundusz kupował akcje i zabezpieczał się opcjami przed ewentualnymi spadkami cen.
Przez lata udawało się ukrywać prawdziwe wyniki podrasowując je wpłatami nowych naiwniaków. Teraz kiedy wszyscy rzucili się do kasy, okazało się, że nic tam nie ma poza paroma kwitami...

Proceder miał trwać latami, a szanowany przez wszystkich biznesmen osobiście podejmował niekorzystne dla klientów decyzje. Nie wykluczone, że w Polsce też są jego "naśladowcy". Kryzys i wielomilionowe straty zapewne niejednemu inwestorowi "otworzą oczy" jak zobaczy "mniej niż zero" na swoim koncie.

Madoff to znany animator rynków, broker i doradca. Jego firma, jedna z największych na nowojorskiej giełdzie, zarządzała miliardami dolarów oszczędności głównie bardzo bogatych Amerykanów, ale także środkami bankowymi. W przeszłości był prezesem Nasdaq Stock Market, a jego firma jest obecnie animatorem 350 spółek na rynku, między innymi tak znanych firm jak Apple, EBay czy Dell.
Za przestępstwo grozi mu do 20 lat więzienia oraz kara finansowa 5 mln dolarów (ciekawa dysproporcja do skali kradzieży w tym drugim przypadku). Po wpłaceniu kaucji 10 mln dolarów został zwolniony i proces zacznie się w styczniu.

Wiadomo, że Madoff nie mógłby działać bez poparcia władzy. Dlatego chętnie wspierał polityków.
W ostatnich latach przekazał co najmniej sto tysięcy dolarów na rzecz senatorów Partii Demokratycznej.
Teraz sprawę badają służby federalne i prokuratura.

Ze względu na ogrom strat sprawa może zakończyć się upadkiem licznych firm i utratą oszczędności życia wielu Amerykanów.
Swego czasu u nas na "system argentyński" naciągał Lech Grobelny który puścił w skarpetkach 11 tys. ludzi, na ponad 2,8 mln USD w niby „Bezpiecznej Kasie Oszczędności”, ale teraz funkcjonują bardziej wyrafinowane metody oszukiwania ludzi.

Ta afera to poważny cios zadany rynkom finansowym. Pamiętajmy, że bieżący kryzys polega też na utracie zaufania do bankierów i funduszy. Skoro oszukuje nawet były szef Nasdaqa, to komu można powierzyć pieniądze?
Przypuszczalnie nie jest to jedyna "piramida" funkcjonująca w tym "amerykańskim gigancie na glinianych nogach"....
Kryzys nabiera rozpędu, a do dna jeszcze daleko. Nawet chwilowe odbicia na giełdach nie odwrócą nieuchronnego biegu zdarzeń.

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.