WIELKIE ŚWIATOWE AFERY POLITYCZNE ?

30 lat temu gospodarką amerykańską wstrząsnęła  AFERA WATERGATE  Dzisiaj niezależne ugrupowanie prawników amerykańskich Judicial Watch pozwało do sądu wiceprezydenta USA Dicka Cheneya, zarzucając mu oszukańcze manipulacje księgami firmy naftowej Halliburton, którą kierował w latach 1995-2000.Skarżący twierdzą, że za sprawą Dick Cheney (AFP) kreatywnej księgowości, za którą odpowiedzialność ponosi Cheney, wartość firmy sztucznie zawyżono o ok. pół miliarda USD, co wpłynęło na wartość jej akcji. Zdaniem Judicial Watch, było to oszustwo wobec inwestorów. Oprócz Cheneya, prawnicy z Judicial Watch oskarżyli 10 innych członków zarządu Halliburton, a także firmę audytorską Arthur Andersen, tę samą, która odegrała niesławną rolę w kreatywnej księgowości firmy Enron. Efektem afery jest spadek wartości dolara i spadek zaufania do korporacji. Prezydent George W. Bush wezwał do zaostrzenia kar dla szefów wielkich korporacji fałszujących dane finansowe swoich firm i do wprowadzenia innych reform mających temu zapobiec. Użyjemy wszelkich możliwości prawa, by zdemaskować i wykorzenić korupcję. Wzywam do powstania nowej etyki osobistej odpowiedzialności w społeczności biznesu, etyki, która zwiększy zaufanie inwestorów i uczyni pracowników dumnymi ze swoich przedsiębiorstw - powiedział Bush w wystąpieniu na Wall Street.Prezydent zalecił dłuższe kary więzienia dla menedżerów korporacji winnych fałszowania ksiąg finansowych i ogłosił utworzenie specjalnej komisji, która ma ścigać tego rodzaju przestępstwa.
Sam Bush na konferencji prasowej został ponownie zmuszony do odpowiedzi na liczne pytania dotyczące transakcji akcjami sprzed 12 laty, gdy był szefem firmy naftowej Harken Energy w Teksasie.Bush sprzedał wówczas swoje udziały w tej firmie i nie dopełnił formalności, nie wysyłając na czas obowiązkowego raportu na temat transakcji do Komisji Kontroli Giełdy (SEC).Ponieważ akcje firmy potem spadły, komisja wszczęła dochodzenie, by zbadać, czy Bush nie działał na podstawie wewnętrznych informacji. Śledztwo umorzono, ale Demokraci w Kongresie domagają się dziś publicznego ujawnienia wszystkich dokumentów w tej sprawie.

AFERA WATERGATE  30 lat temu, 17 czerwca 1972 roku, nocne włamanie do kwatery Partii Demokratycznej w hotelu w Waszyngtonie zapoczątkowało aferę Watergate (od nazwy hotelu), która doprowadziła do dymisji prezydenta Richarda Nixona.Afera, zakończona jedyną w historii USA rezygnacją prezydenta, ujawniła korupcję i bezprecedensowe nadużycia władzy przez Nixona, który posługiwał się FBI i CIA do kontrolowania swych przeciwników politycznych i tworzył w tym celu nielegalne struktury w Białym Domu, łamiąc konstytucję kraju.
Nixon ogłosił, że podaje się do dymisji 8 sierpnia 1974 roku, kiedy Komisja Wymiaru Sprawiedliwości Izby Reprezentantów uchwaliła, że należy go oskarżyć przed Kongresem o popełnienie trzech przestępstw, zagrożonych zdjęciem ze stanowiska (czyli wszcząć procedurę impeachmentu).O zdymisjonowaniu prezydenta miał zadecydować Senat. Opowiadała się za tym przeważająca większość senatorów. Prezydent stracił poparcie polityczne po tym gdy Sąd Najwyższy nakazał mu ujawnienie taśm z nagraniami rozmów z najbliższymi współpracownikami, w których polecał im nielegalne działania, m.in. sporządzenie "listy wrogów" administracji.W wyniku tych rewelacji, kilkudziesięciu pracowników rządu - w tym szef kancelarii prezydenta, jego radcy prawni i były prokurator generalny - stanęło przed sądem i otrzymało kary wieloletniego więzienia.Sam Nixon do końca życia (zmarł w 1994 r.) utrzymywał, że "formalnie biorąc" nie popełnił żadnego przestępstwa, i tłumaczył się, że nie wiedział o wielu działaniach swoich podwładnych. / PAP/

tym samym dochodzimy do setna sprawy, czyli  "Raportu o stanie sądownictwa polskiego", ale to tylko dla osób myślących, a więc nie dla prawników.

WWW.AFERY.PRX.PL - WITRYNA PRYWATNA PROWADZONA PRZEZ ZDZISŁAWA RACZKOWSKIEGO.
Dziękuję za przysłane opinie i informacje. 
    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@prx.pl

WSZYSTKICH SĘDZIÓW INFORMUJĘ ŻE PROWADZENIE STRON PUBLICYSTYCZNYCH
JEST W ZGODZIE z  Art. 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.
ponadto Art. 31.3
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.