lider PO, Donald Tusk. [w opracowaniu]

Donald Tusk (urodzony 22 kwietnia 1957 w Gdańsku) - polski polityk, dziennikarz.
W 1980 r. ukończył studia historyczne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Współtwórca Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Gdańsku. 
Był jednym z założycieli i przewodniczącym Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Po połączeniu się KLD z Unią Demokratyczną zostaje wiceprzewodniczącym nowopowstałej partii - Unii Wolności. Poseł na Sejm I i IV kadencji oraz wicemarszałek Senatu III kadencji. 19 stycznia 2001 r. zakłada Platformę Obywatelską, której obecnie jest przewodniczącym. Od 19 października 2001 jest wicemarszałkiem Sejmu.
Jest żonaty (z Małgorzatą), ma dwójkę dzieci: Michała (1982) oraz Katarzynę (1987).

Donald Tusk wyznał w "Przekroju" (nr 4/2004), że jest politykiem szczęśliwym, bo czuje, że idzie dla niego dobra passa. Dla niego i dla jego ugrupowania. Szczęście Tuska wspierają bowiem sondaże, które pokazują, że Platforma Obywatelska cały czas pnie się w górę (sondaż CBOS z 9-12 stycznia daje jej 29 proc. poparcia, o 3 punkty więcej niż w grudniu). Choć w wielu sprawach Donald Tusk jest ignorantem (w Kongresie Liberalno-Demokratycznym od myślenia był Janusz Lewandowski, a Jan Krzysztof Bielecki od wydawania poleceń), to taką prostą prawdę doskonale rozumie. 
Po sromotnej porażce w wyborach w 1993 r. liberałów przygarnęła partia Geremka i Mazowieckiego - z jednej strony w nadziei, że kilku młodych im się przyda, z drugiej w przekonaniu, że łatwo ich zdominować. Geremek się pomylił
Na lidera powstałej z tego mariażu Unii Wolności zamiast planowanego Mazowieckiego głosami Tuskowych liberałów wybrano Leszka Balcerowicza. I to był początek klęski środowiska unijnego. Balcerowicz promował członków dawnego KLD. Kampanię wyborczą do parlamentu w 1997 r. robił liberał Paweł Piskorski. W roku 2001, gdy Unia była w przedśmiertnym dygocie, Tusk odszedł dobijając konającego i założył Platformę Obywatelską. 
Tusk zmiennym jest. Zmienia nie tylko zdanie o kolegach (sprzeciwiał się kandydaturze Olechowskiego na prezydenta wysuwanej przez Unię Wolności, by potem razem z nim wykończyć UWoli), ale i poglądy. Jako przewodniczący Kongresu Liberałów głosił prawo do aborcji, nie miał nic przeciwko homoseksualistom, wołał za karą śmierci, zdecydowany był odrzucać konkordat. Przewodniczącemu Platformie Tuskowi zrobiło się na odwrót: aborcja - nie, konkordat - tak.

AKTUALNOŚCI

Słynna inicjatywa PO to 4xtak - Czy chcesz likwidacji Senatu, zmniejszenia liczby posłów o połowę, jednomandatowych okręgów wyborczych i zniesienia immunitetu poselskiego? 
Czy faktycznie dojdzie do zmniejszenia o dziesiątki milionów utrzymanie rządu przez podatników?
Czy wniosek zniesienia odpraw i immunitetu posłom zakończy ich arogancję i  jazdy po pijanemu?
Jasne, że nieetyczne jest też żeby posłowie na koszt pracujących i płacących obywateli obywateli korzystali z darmowych przejazdów samolotami, komunikacją miejska, korzystali z hoteli najlepszej klasy, kiedy znaczny procent społeczeństwa żyje poniżej minimum socjalnego. Tylko czy to nie przedwyborcza obiecanka?


Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt zmian ustawy o samorządzie gminnym i innych ustaw, przewidujący m.in. zawieszenie wykonywania mandatu wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, którzy czasowo nie mają możliwości wykonywania swych obowiązków.
PO chce, aby zawieszenie mandatu następowało w przypadku m.in. tymczasowego aresztowania wójta, burmistrza czy prezydenta miasta oraz odbywania kary pozbawienia wolności do 3 miesięcy za przestępstwo nieumyślne.

Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt zmian w ustawie o samorządzie gminnym, ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz innych ustaw, których celem jest możliwość zawieszania wykonywania mandatu wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, który czasowo nie ma możliwości wypełniania swoich obowiązków. 
Założenia projektu 
Zawieszenie wykonywania mandatu tych osób miałoby następować w przypadku: 
• tymczasowego aresztowania, 
• odbywania kary pozbawienia wolności wymierzonej za przestępstwo nieumyślne na okres krótszy niż 3 miesiące, 
• odbywania kary aresztu,
• niezdolności do pracy z powodu choroby wymagającej hospitalizacji powyżej 30 dni,
• faktycznego niewykonywania zadań i kompetencji, trwającego dłużej niż 30 dni.

Instytucja zawieszenia wykonywani mandatu funkcjonowałaby obok obowiązującej instytucji wygaśnięcia mandatu (tzn. odnoszącej się do sytuacji, gdy przeszkoda w wykonywaniu mandatu ma charakter trwały). 
Poza tym PO chce zmian w ustawie o referendum lokalnym. Wnioskodawcy proponują, aby referendum w sprawie odwołania wójta, burmistrza, prezydenta miasta albo rady gminy było ważne również wtedy, gdy wzięło w nim udział nie mniej niż 3/5 wyborców, którzy wzięli wcześniej udział w wyborach. Jeśli więc np. w wyborach bezpośrednich wójta frekwencja wyniosła 40 proc., to referendum w sprawie odwołania tego wójta będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 24 proc. wyborców (czyli 3/5 z 40 proc.).
Obecnie referendum w sprawie odwołania wójta, burmistrza czy prezydenta miasta jest ważne tylko w przypadku, gdy wzięło w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania.
Jak powiedział „GP” poseł Waldy Dzikowski (PO), osiągnięcie 30-proc. progu frekwencji praktycznie uniemożliwia w dużych i średnich miastach odwołanie burmistrza czy prezydenta miasta.
Za: Gazeta Prawna Aneta Mościcka

wypowiedzi:
Małgorzata Słomkowska — Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej, wicemarszałek Sejmu.
M.S. — Gdy pan marszałek słyszał, że pojawienie się nowej partii SD spowoduje spadek w sondażach Socjaldemokracji i SLD, tak zastanawiał się, czy również zostanie wymieniona Platforma. No, tu Życie Warszawy Platformy nie wymienia. 
D.T. — Wydaje się... ja nie będę obiektywny, ponieważ dotyczy to także przyszłości całej polskiej polityki, a więc i Platformy, ale wydaje się, że to jest dość trafna diagnoza. Dzisiaj Unia Wolności i pewna część SLD — symbolizowana przez premiera Belkę czy wicepremiera Hausnera — jakby zagospodarowuje tę część polskiej lewicy, która pozostaje bezdomna po katastrofie politycznej Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Dlatego z całą pewnością ta inicjatywa Władysława Frasyniuka i Jerzego Hausnera będzie atrakcyjna dla części Sojuszu Lewicy Demokratycznej i jego wyborców, chociaż — moim zdaniem, o czym mało kto mówi — może także wpłynąć trochę dezorientująco na klasycznych, tych tradycyjnych wyborców Unii Wolności. 
M.S. — No to dlaczego Prawo i Sprawiedliwość mówi, że jeżeli będą wybory wcześniej, to rozpocznie impeachment, czyli próbę odwołania prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego? 
D.T. — Mnie martwi taka próba właśnie radykalizowania tej politycznej debaty i uważam, że będąc bardzo krytyczny co do wielu zachowań i decyzji prezydenta Kwaśniewskiego, że dzisiaj próba wrzucenia kolejnego takiego radykalnego pomysłu, jakim jest próba obalenia prezydenta Kwaśniewskiego na kilka miesięcy przed końcem kadencji, wydaje mi się trochę dziecinna. 
M.S. — Panie marszałku, ale chyba mądra partia nie powinna popierać głupot prawicy? 
D.T. — 86% Polaków popiera ten pogląd, że rząd Marka Belki powinien odejść. I to nie dlatego, że ma jakieś ideologiczne zacietrzewienie czy radykalizm. I dla Platformy Obywatelskiej od samego początku było jasne, że rząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej będzie dla Polski kłopotem. I ta teza nie jest nic gorsza tylko dlatego, że tę tezę wspierają także radykalni czy niemądrzy politycy prawicy. 
M.S. — Panie marszałku, a ile procent badanych popiera ten Sejm? 
D.T. — I z całą pewnością ten Sejm także powinien się rozwiązać, o czym mówię od wielu, wielu miesięcy, właśnie dlatego, że prestiż tego Sejmu jest żaden. 
M.S. — I na koniec: porządek w Platformie, powróciła Hanna Gronkiewicz-Waltz z Londynu, nowa szefowa stołecznej Platformy Obywatelskiej. No, była w Londynie wicedyrektorem wykonawczym Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, wcześniej prezesem Narodowego Banku Polskiego. I już zapowiada weryfikację członków Platformy Obywatelskiej pod kątem „ich obecności w różnych niejasnych sprawach”. To będzie tylko weryfikacja członków warszawskiej Platformy, czy ona się poszerzy na wszystkich? 
D.T. — Nie ma specjalnej potrzeby, bo tak naprawdę Platforma jeśli miała kłopot nie tylko z wizerunkiem, ale także ze zdarzeniami opisywanymi przez prasę, to był problem warszawskiej Platformy, stołecznej. I bardzo się cieszę, że pani Zyta Gilowska jako, tak sądzę, przyszły lider listy do Parlamentu w Warszawie, i pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, która wzięła na siebie ten trud budowania Platformy w Warszawie właściwie od nowa, że te dwie panie gwarantują, i to od pierwszej godziny swoich działań tutaj, w Warszawie, że będzie to naprawdę inna Platforma. I zresztą każdy, kto wie, jakie były problemy w Warszawie, i każdy, kto zna panie: Gilowską i Gronkiewicz-Waltz, widzi wyraźnie zupełnie nową jakość. 

Nowe publikacje o tematyce aferalnej i korupcyjnej WYDAWNICTWA AFERY PRAWA
 KANDYDACI NA PREZYDENTURĘ W POLSCE NA 2005r. w stałym opracowaniu i uzupełnianiu...
prof? ANDRZEJ ZOLL - Czyj to rzecznik? - na pewno nie polskich praw i interesów - prawda i mity o rzeczniku 
CO BĘDZIE Z TĄ POLSKĄ POD ŻYDOWSKĄ WŁADZĄ?  PISMO DO KOFI ANANA SEKRETARZA GENERALNEGO ORGANIZACJI NARODÓW ZJEDNOCZONYCH (ONZ) - SKARGA KOMITETU NARODOWEGO POLSKI
Dla kogo elitarne stowarzyszenie "ORDYNACKA"???
KIM NAPRAWDĘ JEST PREZYDENT R.P.???? 
KWAŚNIEWSKI, CZY MOŻE STOLZMAN??? -  UKRYWANE FAKTY Z ŻYCIA KWAŚNIEWSKIEGO - tylko przekręty w SLD?
"CZY JOLANTA KWAŚNIEWSKA  MA SZANSE  ZOSTAĆ PREZYDENTEM RZECZPOSPOLITEJ???"
czy fundacje "piorą pieniądze?" , zostały tylko wspomnienia J. Kwaśniewskiej
"Bóg Honor Ojczyzna" - krzyż narodu polskiego? - Judaizm, czyli "Jak rozpoznać Żyda".
TAJNE - JAWNE TAJEMNICE PAŃSTWOWE?
Raport o działalności pułkownika Władimira Ałganowa z KGB w sprawach: Aleksandra Kwaśniewskiego, Józefa Oleksego, Leszka Millera, Włodzimierza Cimoszewicza,  Wiesława Kaczmarka, Jana Kulczyka.
TYLKO ŻEBRZĄCE "PRUSKIE POWIERNICTWO" ??? , czy kolejny “Drang nach Osten"???
witryna OBYWATELSKIE NIEPOSŁUSZEŃSTWO  i dodatkowo:

 WIELKIE BRANIE  ,    fakty o korupcji  , KORUPCJA ,  korupcja - uzasadnienie "wpadki parlamentarzystów", 
Kto może zostać politykiemco kryje przywilej immunitetu? odszkodowania - Sąd Najwyższy,
dowCIPY spod §... i wiele innych... 

tym samym dochodzimy do setna sprawy, czyli  "Raportu o stanie sądownictwa polskiego", ale to tylko dla osób myślących, a więc nie dla prawników... jasne, że terror rodzi terror, tak więc z uwagi na typowo stalinowskie prześladowanie  mojej osoby i prowadzonej działalności publicystycznej, moim celem jest obnażenie impotencji organów władzy...

POLECANE WITRYNY PATRIOTÓW POLSKICH http://www.polonica.net I http://www.ojczyzna.pl 

WWW.AFERY.PRX.PL - NIEZALEŻNE WYDAWNICTWO PROWADZONE PRZEZ ZDZISŁAWA RACZKOWSKIEGO.
Dziękuję za przysłane opinie i informacje. 
    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@prx.pl

WSZYSTKICH SĘDZIÓW INFORMUJĘ ŻE PROWADZENIE STRON PUBLICYSTYCZNYCH
JEST W ZGODZIE z  Art. 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.
ponadto Art. 31.3
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.