Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

Zawód Związkowiec - Leszek Skonka

Coraz częściej słyszy się , że etatowi działacze związków zawodowych zarabiają, nawet około 10 tysięcy złotych. A nie miało tak być.
Praca w związkach miała mieć charakter społeczny, a funkcje i stanowiska kierownicze, czasowe, a nie stałe i zawodowe. Działalność związkowa miała opierać się na pracy społecznej.

Kilkanaście godzin po zakończeniu sierpniowego strajku na Dolnym Śląsku odbyło się pierwsze posiedzenie Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ we Wrocławiu. Zebraniu przewodził przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, kierowca MZK.
W skład Prezydium Komitetu Założycielskiego weszli: Jerzy Piórkowski - przewodniczący, Zbigniew Kopystyński i Bogdan Żebrowski -wiceprzewodniczący, Czesław Stawicki - sekretarz, Tomasz Surowiec - skarbnik i Leszek Skonka, członek Prezydium d.s organizacji i szkolenia. Władysław Frasyniuk wszedł m. in. w sklad Zarządu Dolnośląskiego.
Nie było żadnych Modzelewskich, Piniorów, Zdrojewskich, Huskowskich ...

Na tym pierwszym zebraniu, kilka godzin po zakończeniu strajku i konstytuujących się władz Dolnośląskiego NSZZ podniosłem sprawę przyszłego wynagrodzenia etatowych członków zarządów Związku.
Ustalono, że wysokość pensji przewodniczących regionów nie powinna przekroczyć półtorej średniej krajowej pensji, a przewodniczącego zarządu szczebla krajowego, dwukrotnej. Uzasadniałem tym, że , pensja nie powinna kusić do pozostawaniu zbyt długo na etacie. Wówczas średnia półtorej pensji wynosiła około 9 tysięcy zł. Byłem pierwszym , któremu taką pensje Zarząd przyznał i wypłacił.
Wszyscy zebrani zgodzili się z moją propozycja, za wyjątkiem Władysława Frasyniuka, który uważał, że te wynagrodzenia są zbyt niskie, bo on jako kierowca autobusowy zarabia ponad 13 tys. Zwróciłem mu uwagę, że ja jako adiunkt zarabiam 4.200. Ponadto, jego uposażenie zasadnicze wynosi około 4 tysięcy, a na zarobki wpływają: praca po godzinach, praca w święta, w wolne dni, dodatek za brak przestojów, awarii, za oszczędność paliwa, zużycia opon, dbałość o sprawność i czystość autobusu, premie regulaminowe, okresowe, uznaniowe ...
W rezultacie ustalono, że członkowie etatowi będą czasowo urlopowani przez zakłady pracy, z zachowaniem wysokości dotychczasowych zarobków, a w przyszłości opłacani wyłącznie ze składek członkowskich, według ustalonych na zebraniu wysokości, a komu to wysokość nie będzie odpowiadała nie musi podejmować pracy związkowej. A ponadto po 2 kadencjach we władzach i opłacanych przez Związek kadencjach, powinni wracać na poprzednie stanowiska, do macierzystych zakładów.

Dopiero po upolitycznieniu Związku i przekształceniu go w partię polityczna pod nazwą Solidarność zrobiono z działaczy związku etatowych pracowników, a stanowiska traktować jako synekury.

Wrocław 18 maja 2009 ,
Leszek Skonka, były działacz przedsierpniowej opozycji, założyciel Wolnych Związków Zawodowych na Dolnym Śląsku, współorganizator sierpniowego strajku we Wrocławiu, członek Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ na Dolnym Śląsku

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.