Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
31 stycznia 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA poseł jerzy zawisza kłamca lustracyjnym petycja tarnowian

Zawisza - kłamcą lustracyjnym. DLACZEGO ŁAMANA JEST USTAWA LUSTRACYJNA? Petycja Tarnowian do ministra Zbigniewa Ziobro.

Sz.P.
Zbigniew Ziobro
Minister Sprawiedliwości
Posłowie RP
Media
DLACZEGO ŁAMANA JEST USTAWA LUSTRACYJNA ?
Szanowny Panie Ministrze,
  1. Uznany już za kłamcę lustracyjnego przez sąd pierwszej instancji poseł Samoobrony Jerzy Zawisza (teoretycznie parlamentarzysta z Tarnowa, a faktycznie – „spadochroniarz” z Warszawy) złożył apelację 31 maja 2007 w b.Wydz.Lustracyjnym Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
  1. Artykuł 21.b,ust.4 Ustawy lustracyjnej mówi: „Sąd wyznacza termin rozprawy (apelacyjnej, przyp.KK) nie później niż na 30 dzień od dnia przyjęcia apelacji”.
  1. Choć ustawowy termin minął, w dalszym ciągu nie wiadomo, nie tylko kiedy odbędzie się rozprawa apelacyjna, ale nawet w jakim mieście!
  1. Prawo zostało złamane.
Mamy nadzieję, iż przyczyną złamania ustawy lustracyjnej nie jest fakt, że chodzi tu o posła Samoobrony czy też, że pułkownika LWP Zawiszę reprezentuje znany mecenas Piotr Kruszyński (ten sam, który jest adwokatem Edwarda Mazura).
Załączamy kopie naszych wcześniejszych pism, a także podobną petycję przedstawicieli Polonii amerykańskiej, w których zwrócono już uwagę na to, że lustracja staje się powoli fikcją, skoro postępowania sądowe wobec kolejnych kłamców lustracyjnych trwają tak długo, a oni sami są uniewinniani przez sądy wyższych instancji.
Czyżby chciano w ten sposób udowodnić, że w Polsce w ogóle nie było tajnych współpracowników komunistycznych służb specjalnych? Np. sędzia Jarosław Góral – (mimo wcześniejszego wyroku w podobnym przypadku generała LWP Janusza Palusa! ) - wyraził zdane odrębne w tak prostej sprawie, jak ta - pułkownika Zawiszy, który sam przyznał, że:
  1. podpisał zobowiązanie do współpracy,
  2. działał w sposób tajny jako TW „Renata”,
  3. spotykał się ze swoimi oficerami prowadzącymi w tajnych miejscach,
  4. dostarczał im tajnych informacji na temat swych kolegów,
  5. pobierał za to wynagrodzenie!
Prosimy Pana Ministra o nadzór administracyjny nad tą sprawą, jako że nie chcemy, by reprezentował nas dłużej w Sejmie taki człowiek jak pułkownik LWP, Jerzy Zawisza.
Tarnowska Inicjatywa „pozbawic_mandatu_Zawisze”
c/o Krystyna Kawa, ul. Długa 23, 33-100 Tarnów

POLONIA NIE CHCE AGENTÓW KOMUNISTYCZNYCH W SEJMIE RP

Przesłano mailem do poniższych adresatów: c/o : poloniawchicago@yahoo.com

Sz.P. Prof.Lech Kaczyński - Prezydent RP
Sz.P. Zbigniew Ziobro -
Minister Sprawiedliwości
Sz.P. Zbigniew Puszkarski
były Przewodniczący V Wydziału Lustracyjnego Sądu Apelacyjnego Warszawie
Sz.P. Jarosław Góral -
Przewodniczący składu sędziowskiego w procesie płk Jarzego Zawiszy
Sz.P. Andrzej Struzik -
Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie
Sz.P.Wojciech Dziuban -
Rzecznik Prasowy Sądu Apelacyjnego w Krakowie
Sz.P. dr hab. Janusz Kurtyka -
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
Sz.P. Prof. Ryszard Terlecki -
Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie
Posłowie RP
mass media polskie oraz polonijne

Chicago, IL. - Old Orchard Beach, ME - Ann Arbor, MI , 15 kwietnia 2007

Szanowny Panie Prezydencie – Szanowny Panie Ministrze – Szanowni Panowie Sędziowie – Szanowni Panowie Prezesi – Szanowne Panie i Panowie Posłowie – Szanowni Dziennikarze,

My, niżej podpisani działacze polonijni, zaangażowani w przeszłości w działania na rzecz niepodległości Polski, pragniemy podzielić się naszymi uwagami na temat procesu lustracyjnego w naszej ojczyźnie. Już miesiąc temu weszła w życie znowelizowana ustawa lustracyjna, a ponad miesiąc temu sąd lustracyjny za kłamcę uznał pierwszego (i jak na razie jedynego) w tej kadencji Sejmu - posła Jerzego Zawiszę (Samoobrona) z tarnowskiego okręgu wyborczego.

Do tej pory skład - pod przewodnictwem sędziego Jarosława Górala (który jako jedyny wyraził zdanie odrębne w w/w sprawie posła Zawiszy ! ) z V Wydziału Lustracyjnego Sądu Apelacyjnego w Warszawie - nie sporządził uzasadnienia wyroku, choć sprawa jest dość prosta: jako że pułkownik LWP Jerzy Zawisza przyznał, że podpisał zobowiązanie do współpracy z komunistycznymi, wojskowymi służbami specjalnymi, działając jako tajny współpracownik pod pseudonimem „RENATA”, że spotykał się ze swoimi oficerami prowadzącymi i przekazywał im świadomie informacje na temat swych kolegów, czy nie mieli „podejrzanych znajomości” oraz przyjmował za to od oficerów prowadzących pieniądze. Sądowa samoobrona posła była zaś wprost infantylna – starał się przekonać sąd, że brak jego nazwiska na tzw. „liście Wildsteina” miał być dowodem na to, że nie był TW (sic!), a gdy ten quasi argument został odrzucony przez sąd – pułkownik tłumaczył się, że musiał współpracować, gdyż taki dostał rozkaz. W podobnej sprawie były naczelny prokurator wojskowy generał Janusz Palus został uznany za kłamcę lustracyjnego przez sąd lustracyjny także drugiej instancji, choć – jako oficer LWP wyższy od Zawiszy rangą – miał znacznie więcej powodów, by zasłaniać się rozkazem „z góry”.

Do tej pory nie powstał wydział (czy też skład?) lustracyjny przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, do którego mogłaby zostać skierowana ewentualna apelacja pułkownika Zawiszy, gdy otrzyma on w końcu uzasadnienie wyroku sądu pierwszej instancji.

Jeśli trzeba było czekać ponad rok od wyborów parlamentarnych na uznanie posła Zawiszy za kłamcę lustracyjnego przez Rzecznika Interesu Publicznego i sąd pierwszej instancji, jeśli jeszcze nie zostali wyznaczeni w wydziałach karnych sędziowie, którzy mieliby przejąć zadania zlikwidowanych sądów lustracyjnych (choć już dawno temu mówiło się, że w kwietniu przejdą oni szkolenia), jeśli nawet po paru latach sądy lustracyjne miały poważne problemy interpretacyjne (patrz: uznanie Józefa Oleksego za „kłamcę obiektywnego” i nieuznanie go za kłamcę lustracyjnego czy też odrębne zdanie sędziego Górala w sprawie Zawiszy), to nasuwa się pytanie, czy którykolwiek z byłych tajnych współpracowników komunistycznych służb specjalnych poniesie kiedykolwiek, jakiekolwiek konsekwencje – skoro nawet posła-kłamcę – tak trudno pozbawić mandatu?

Jako Polacy zamieszkali w USA, którzy wielokrotnie dawali dowody swego patriotyzmu, oczekujemy od polskiego wymiaru sprawiedliwości sprawnego i sprawiedliwego funkcjonowania, które natychmiast uniemożliwi obecność w polskim parlamencie byłych tajnych współpracowników komunistycznych służb specjalnych, takich jak np. pułkownik Jerzy Zawisza.

Józef Broniszewski – b.członek Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność- działacz polonijny w Chicago
Stefan Buchholz – działacz organizacji “Americans for Independent Poland” w stanie Maine

Zdzisław Gajko – b.działacz NSZZ Solidarność w Gdańsku, członek władz KLUBU MYŚLI POLITYCZNEJ w Chicago

Andrzej Myc – b.działacz Solidarności Walczącej, a w Michigan działacz organizacji „Amerykanie za Niepodległą Polską”
Kazimierz Panek – b. Prezes Stowarzyszenia Samopomocy Nowej Emigracji Polskiej w Ameryce
Krystyna Skoczyłas – dziennikarka Radia Chicago WPNA 1490 AM
Zygmunt Ziomber – b. v-ce Prezes Polskiego Związku Akademików w USA


Petycja Tarnowian do Ministra Sprawiedliwości.

Tarnów, 20 kwietnia 2007

Szanowny Pan Minister Sprawiedliwości
Zbigniew Ziobro
oraz posłowie RP

My, niżej podpisani mieszkańcy Tarnowa, zwracamy się do Pana Ministra oraz posłów o jak najszybsze przeprowadzenie procesu lustracyjnego wobec osób wymienionych w stosownej ustawie. Niepokoi nas fakt, iż nie ukonstytuowały się jeszcze wydziały lustracyjne przy wyznaczonych w Polsce sądach okręgowych i apelacyjnych, nie zostali przeszkoleni sędziowie, a sprawy już rozpoczęte, mogą nie zostać zamknięte w rozsądnym terminie.

Jako tarnowianie oczekujemy zwłaszcza szybkiego zakończenia sprawy pułkownika LWP, Jerzego Zawiszy – posła nie-tarnowskiego, lecz z naszego okręgu wyborczego. Mimo, że został uznany przez Rzecznika Interesu Publicznego (którego trudno posądzić o pochopne formułowanie oskarżeń) oraz sąd pierwszej instancji za kłamcę lustracyjnego, V Wydział Lustracyjny Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie zdążył jeszcze przekazać posłowi Samoobrony uzasadnienia wyroku, a Sąd Apelacyjny w Krakowie, który prawdopodobnie będzie rozpatrywał apelację Zawiszy, nie wyznaczył jeszcze sędziów, którzy przejmą rolę zlikwidowanych sądów lustracyjnych.

Domagamy się jak najszybszego wydania prawomocnego wyroku w tej sprawie, gdyż obecność byłego tajnego współpracownika komunistycznych służb specjalnych w Sejmie RP, który ma nas reprezentować, jest czymś hańbiącym.

Mieszkańcy Tarnowa

I PODOBNE TEMATY w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
Stowarzyszenia Ochrony Praw Obywatelskich
Zespół redakcyjny: Zdzisław Raczkowski, Witold Ligezowski, Małgorzata Madziar, Krzysztof Maciąg, Zygfryd Wilk, Bogdan Goczyński, Zygmunt Jan Prusiński oraz wielu sympatyków SOPO

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.