Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
13 sierpnia 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 10-07-2012

Zabójstwo dziennikarza Jarosława Ziętary - nowy trop? A co z niewygodnymi faktami?

Cztery lata temu robotnicy na placu budowy przypadkowo odkopali ciało zaginionego dziennikarza Jarosława Ziętary? Śledczy nie wykluczają, że wpadli na nowy trop - informuje gazeta.pl. Ziętara był dziennikarzem śledczym "Gazety Poznańskiej" (wcześniej także "Wprost", "Gazety Wyborczej"). Pisał o aferach gospodarczych. Przed 20 laty zaginął w drodze do pracy. Śledztwo w sprawie jego zabójstwa prowadzi obecnie krakowska prokuratura apelacyjna.

Jarosław Ziętara, PAP/archiwum rodziny J.Ziętary
Jarosław Ziętara, PAP/archiwum rodziny J.Ziętary

Według biegłych odnalezione ciało mężczyzny mogło zostać zakopane właśnie w 1992 roku. - To może być Jarosław Ziętara - mówi w rozmowie z "Gazetą" prokurator Piotr Kosmaty. Śledczy już zlecili wykonanie badań DNA. Prokuratura zasłania się tajemnicą śledztwa i nie chce ujawnić, w jakim mieście doszło do odnalezienia tego ciała.

W 1998 r. poznańska prokuratura uznała, że Ziętara został uprowadzony i zamordowany. Rok później śledztwo umorzono, bo nie udało się odnaleźć ciała. W kwietniu 2011 r. redaktorzy naczelni największych polskich gazet zaapelowali do władz i prokuratury o ujawnienie wszystkich okoliczności zaginięcia Ziętary i śledztwa w tej sprawie.

 

To spowodowało analizę tego śledztwa w Prokuraturze Generalnej. W połowie czerwca 2011 r. śledztwo zostało podjęte na nowo w poznańskiej prokuraturze i przedłużone; decyzją prokuratora generalnego przekazano je do Krakowa.

W toku śledztwa, na początku tego roku, krakowska prokuratura poinformowała o zmianie kwalifikacji prawnej śledztwa z uprowadzenia na zabójstwo. Przemawiały za tym – zdaniem prokuratury – analiza materiału dowodowego, przyjęte na tej podstawie wersje śledcze oraz fakt, że nie ustalono miejsca pobytu zaginionego.

Więcej: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/tajemnicza-smierc-jaroslawa-zietary-odnaleziono-je,1,5184351,wiadomosc.html

 
W październiku 2011 r. krakowska prokuratura otrzymała dokumenty z Agencji Wywiadu, z których wynika, że ówczesny UOP chciał zatrudnić dziennikarza. Były to nowe dowody w sprawie, ponieważ w toku poprzedniego śledztwa w 1994 r. MSW informowało, iż "Jarosław Ziętara nie pozostawał w zainteresowaniu UOP i nie figuruje w ewidencji, jak i materiałach archiwalnych UOP".
http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/460781,sprawa-zietary-specsluzby-klamaly-bezkarnie,id,t.html
 
 
Prokurator Jacek Tylewicz, który jako pierwszy zajmował się sprawą Ziętary, przyznaje, że krążyły wówczas plotki o zamieszanie służb specjalnych w zniknięcie dziennikarza, jednak mierne wyniki śledztwa usprawiedliwia czasem jego rozpoczęcia. Nie ma też żadnych zastrzeżeń do ówczesnych współpracowników oraz policji.
 
Dziennikarze nie przez przypadek mieli podejrzenia, że ich kolega zginął tragicznie. Niedługo przed zniknięciem opisał przekręt w bazach państwowych przedsiębiorstw transportowych. Sprawa przyniosła mu rozgłos, jego publikację przedrukowała "Rzeczpospolita". Ostatni artykuł napisał kilkanaście godzin przed zniknięciem...

Teksty były bardzo odważne. Ziętara kierował swe podejrzenia nie tylko w stronę władz lokalnych, ale również wobec najwyższych urzędników Ministerstwa Transportu, którzy kierowali holdingiem prywatyzującym bazę.

O powiązaniach zniknięcia Ziętary ze sprawą przekształceń własnościowych w śremskim PKS przekonywał również fakt, że wkrótce po jego zniknięciu w tragicznych okolicznościach zginął jego informator. 

Później pojawiła się plotka o jego powiązaniach z Urzędem Ochrony Państwa. Ówczesny komendant wojewódzki policji w wywiadzie radiowym powiedział, że Ziętara żyje, został zwerbowany przez UOP i pracuje za granicą.
 
Prokuratura podchodziła sceptycznie do tych rewelacji. Także do anonimów, a nawet pewnego tajemniczego telefonu. Po sześciu latach od zaginięcia do sąsiadów Jacka zadzwonił informator, który sugerował, że Ziętara nie żyje, a za jego śmiercią stoją oficerowie UOP.
 
Przełom w sprawie nastąpił, gdy do poznańskiej redakcji trafił anonim. List wskazywał, że zwłoki mogą być wrzucone do dopływu Warty oraz, że wiedzę o tym mają funkcjonariusze UOP. Podane były nazwiska. Okazało się, że to nazwiska operacyjne, których używają w kontaktach zewnętrznych, aby ukryć swoją tożsamość.
 
http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktualnosci/kraj/1056166-jaroslaw-zietara-dziennikarz-ktoremu-zamknieto-usta.html
 
Policja skupiała się na wątkach pobocznych, a lekceważyła istotne informacje, jak ta że dziennikarz po wyjściu z domu wsiadł do radiowozu.
 
Na szefa specjalnej grupy poszukiwawczej wyznaczono policjanta, o którym już wówczas wiedziano, że współpracuje z przestępcami...
 
http://www.polskatimes.pl/artykul/56978,policja-tylko-pozorowala-dzialania-w-sprawie-zietary,id,t.html
 
http://jarek.sledczy.pl/?page_id=11

Więcej:
Piszmy w sprawie uwięzionego dziennikarza Rafała Gawrońskiego. Pilne!!!
Prześlijmy do więzienia świąteczne życzenia dziennikarzowi Rafałowi Gawrońskiemu
Michał Tabaka - pomówiony z 212kk i opuszczony dziennikarz przez redakcję „Dziennika Zachodniego”, gdzie podziała się lojalność redakcji ?
Goczyński na „wolności”. Dziennikarz AP ujawnia nowe fakty odnośnie funkcjonowania aparatu zamordyzmu.  
udręki Bogdana Goczyńskiego, blogiera i dziennikarza AP
Dziennikarz, bloger, internauta a w zasadzie każdy obywatel może trafić do więzienia za subiektywne odczucie zniesławiania publicznego - kampania społeczna "Wykreślić art. 212 kodeksu karnego".
Zamknięto znanego dziennikarza AP i blogera Bogdana Goczyńskiego
Gdańsk - Pomówienie dziennikarza to tylko pomyłka sądowa...? :-)
GDAŃSK - 26.04. GODZ. 12 PIKIETA POD ARESZTEM W GDAŃSKU ZA ARESZTOWANIE NIEZALEŻNEGO DZIENNIKARZA KLAUDIUSZA WESOŁKA
RZĄDZĄCY 10.KWIETNIA ZACHOWALI SIĘ JAK BARBARZYŃCY, CYNICZNI DRANIE NISZCZYLI I WYRZUCALI GODŁO PAŃSTWOWE, FLAGI I KRZYŻE DO ŚMIECI, POBILI PRZEDSTAWICIELI NARODU I DZIENNIKARZY - CZY POLSKA JUŻ SPRZEDANA PRZEZ RZĄDZĄCYCH ? ! ?
Ręce precz od dziennikarzy - 7 kwietnia 2011 roku o godzinie 11:00 przy budynku Prokuratury Generalnej w Warszawie
Iława 17.03.2011 godz.10 Sąd Rejonowy protestujemy ! ! ! Cenzurowanie w sieci, prześladowanie obywateli R. Lewickiego, R. Gawrońskiego, A. Słonawskiego, W. Kalinowskiego, G. Brauna, D. Wernickiego i dziennikarzy Afer Prawa przez władze to dzisiaj no
Dziennikarz to ryzykowna profesja - Świdnica, ukarać dziennikarza AFER PRAWA? - tylko stronnicze i niekompletne postępowanie SSR Elżbiety Frączak ?
Demonstracja dziennikarzy w obronie wolności słowa 19 stycznia 2011 r. o godz. 18:00 przed URM w Warszawie, Al. Ujazdowskie 1/3
Interwencja dziennikarzy AFER PRAWA - nielogiczny, bezsensowny, czyli bajkowy akt oskarżenia spłodzony przez funkcjonariusza Annę Zielińską-Rybak z Prokuratury Rejonowej w Świdnicy.
Misja społeczna dziennikarzy w dostępie do informacji publicznej
Skazywani za słowa prawdy, szykanowanie dziennikarzy, cenzurowanie tematów - subiektywizm, a nie fachowość panuje w polskich sądach.
Dziennikarze i ich (nie)rzetelność - bojkot TVN, bojkot Wojewódzkiego - świetna piosenka Radka w tym temacie.
W obronie dr Daniela Wincentego z Gdańska oskarżonego z art. 212 § 2 kk za publikacje " Pospolita twarz SB :przypadek TW Berety" dot.   dziennikarza  Jania Fijora
Prokuraturo - ścigaj się sama! Jak już się sama dościgniesz, oskarżysz i ukarzesz, to dopiero ścigaj dziennikarzy!
Michnik i "wybiórcza" contra Sakiewicz Gazeta Polska - zapraszamy na kolejny proces 25.11.2009r. godz.11 sala 622 Warszawa Al. Solidarności 127 - dziennikarzy i publiczność zapraszamy na spektakl sądowy pt. subiektywne odczucia a rzeczywistość...
Interwencja w sprawie podsłuchiwania przez ABW dziennikarza śledczego podjęta w dniu 1 września 2009 r. podjęta przez Fundacje LEX NOSTRUM
Dzierżoniowski komornik Wojciech Szlichta to tylko pies próbujący zastraszyć nie tylko dziennikarzy...
Prawo sitwy – z organizatorką protestu przed Ministerstwem Sprawiedliwości - Krystyną Górzyńską rozmawia Bogdan Goczyński, dziennikarz AP.  
Bochnia - niewinny adwokat bocheński Andrzej Kosturek napada na dziennikarza AP w sądzie - z cyklu o patologiach organów władzy.
Media manipulują, osądzają i są sądzone - wpadki sądowe, wyroki skazujące na dziennikarzy za nierzetelność, pomówienie, wprowadzenie w błąd społeczeństwa.
Górzyński Janusz - dziennikarz AP jest ciężko chory... Interpolacja senacka w jego sprawie. 06.05.2008r - Akcja protestacyjna w Warszawie przeciwko bezprawiu w sądach.
AP kolejny raz atakowane przez żydowską Gazetę Wyborczą - czy dziennikarze GW tacy jak Małgorzata Bujara nauczą się rzetelności?
Bochnia - Sąd Rejonowy - napaść na dziennikarza AP przez adwokata Andrzeja Kosturka.
Goczyński - Magia Raczkowskiego? - czyli cudowne odmiany sędziów podczas obecności dziennikarza na posiedzeniu sądowym.
Dziennikarz - to zawód podwyższonego ryzyka. Walcząc o prawdę i dokumentując fakty musi zawsze być po którejś stronie barykady ryzykując niejednokrotnie swoim zdrowiem, stanowiskiem a niejednokrotnie i życiem...
Media manipulują, osądzają i są sądzone - wpadki sądowe, wyroki skazujące na dziennikarzy za nierzetelność, pomówienie, wprowadzenie w błąd społeczeństwa.
M. MADZIAR – „RODZYNKI” POLSKIEGO WYMIARU (NIE)SPRAWIEDLIWOŚCI - z cyklu patologie "władzy"- prześladowanie dziennikarzy czasopisma AFERY PRAWA.
SKAZANI ZA NIEWINNOŚĆ - PRZEŚLADOWANIE DZIENNIKARZY CZASOPISMA AFERY PRAWA PRZEZ SKORUMPOWANYCH PROKURATORÓW ?!?
INTERNET AFERY PRAWA ZAWIADAMIAJĄ O KOLEJNYM NARUSZENIU PRAW DZIENNIKARZA I PROCEDURY SĄDOWEJ PRZEZ PROKURATURĘ W SANOKU. Czas zakończyć prześladowanie dziennikarzy i blogierów publikujących w internecie.
Dziennikarz - to zawód podwyższonego ryzyka. Walcząc o prawdę i dokumentując fakty musi zawsze być po któreś stronie barykady ryzykują swoim zdrowiem, stanowiskiem a niejednokrotnie i życiem...
Helińska - Aldona Helińska - blog poświęcony twórczości sędziego Sądu Rejonowego w Sanoku. Prześladowanie przez skorumpowanych prokuratorów podkarpackich dziennikarza śledczego Zdzisława Raczkowskiego.
Prześladowanie dziennikarzy, brak możliwości wyrażania swoich poglądów. Wskaźnik wolności prasy: Polska w 2006r. na ostatnim miejscu w UE i dopiero 58. pozycja na świecie.
Dziennikarze są stale skazywani za zniesławienie. Trybunał Konstytucyjny udaje że bada, czy przepisy kk. dot. zniesławienia są zgodne z konstytucją RP.
Dziennikarz znów pomówiony - Sobecka Anna - posłanka - zawiadomiła stołeczną prokuraturę, że redaktor naczelny Super Expressu Mariusz Ziomecki znieważył ją. Funkcjonariusz Renata Mazur potwierdziła stawiane mu zarzuty.
11 Minut - 28 Maja 2010 r - Proces dziennikarzy założony przez Jana Kobylańskiego
Pomówienia - stan prawny. Prześladowanie dziennikarza i redaktora Zdzisława Raczkowskiego przez skorumpowanych sędziów i prokuratorów podkarpackich.
BEZ ZNIECZULENIA - ZASTRASZANIE I PRZEŚLADOWANIE REDAKTORA I DZIENNIKARZA CZASOPISMA.
Wolne media? - dobry bajer. Dziennikarz pracujący w gazecie czy telewizji musi być uległy - w końcu za to mu płacą. Ma wolność, ale typową dla psa, czyli jak właściciel ma humor to czasami chwilę sobie pohasa... :-)

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane jest przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres:
afery@poczta.fm
- Polska

aferyprawa@gmail.com

Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Karson
04-01-2015 / 23:27
Aplepantry this is what the esteemed Willis was talkin' 'bout. kuuimov.com [url=dihemsqibb.com]dihemsqibb[/url] [link=mfhphvygou.com]mfhphvygou[/link]
~Luciene
20-12-2014 / 10:56
Your answer shows real inneeligetcl.