Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
26 października 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 08-11-2014

Wzrasta ilość skarg na błędy lekarskie - trudno znaleźć biegłego który wystawi negatywną opinię "koledze po fachu"...
  
Biegły lekarz, który ma wydać opinię na temat tego, jak leczy pacjentów inny lekarz, ma problem -  musi ocenić kolegę po fachu.
Zmierzył się z nim Janusz Hołysz, okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej Lubelskiej Izby Lekarskiej.
- To małe środowisko i po prostu nikt nie chce się podjąć sporządzenia opinii - przyznał.

Chodziło o ocenę zabiegu u pacjenta ze skrzywieniem przegrody nosowej. Mężczyzna twierdzi, że lekarz się pomylił i zoperował mu nie tę przegrodę. Poskarżył się w Lubelskiej Izbie Lekarskiej, że prawą przegrodą prawie nie oddycha, a lewa będzie wymagała uzupełnienia podczas operacji plastycznej.

Janusz Hołysz, okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej przy Lubelskiej Izbie Lekarskiej, nie znalazł w swoim mieście specjalisty, który zdecydowałaby się na wydanie merytorycznej oceny przeprowadzonego zabiegu. Próbował wśród lekarzy w Kielcach i Rzeszowie, ale też bez skutku.

Szukał i nie znalazł
Elżbieta Chmielowiec, okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej w Świętokrzyskiej Izbie Lekarskiej, mówi nam, że w mniejszych ośrodkach barierą są zawodowe i towarzyskie relacje w środowisku lekarzy.

- Często posiłkujemy się opiniami lekarzy z ośrodków uniwersyteckich lub z innych miast. Wynika to też z tego, że opinia specjalisty o tej samej wiedzy i doświadczeniu na temat swego kolegi może być zakwestionowana w dalszym postępowaniu.

Rozwiązaniem problemu bezstronności mają być listy lekarzy, których środowisko uznaje za biegłych w określonych dziedzinach medycyny. Sporządzenie list zlecił w tym roku izbom lekarskim naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej dr Grzegorz Wrona.

- Jeśli widzę, że mogą być trudności z uzyskaniem opinii od naszych lekarzy, to zwracam się z prośbą do biegłego z listy w innym województwie - opowiada Elżbieta Chmielowiec.

Dodaje, że opłaca się ich z budżetów okręgowych izb lekarskich wg stawek podanych w Dzienniku Ustaw. - Jeśli sprawa jest skomplikowana, wymaga żmudnych analiz, wtedy stosujemy maksymalne stawki. Nie mam sygnałów, że lekarze skarżą się na honoraria - wyjaśnia.

Listy bezstronnych
Pieniądze nie są więc problemem. Blokadą może być brak specjalistów w określonych dziedzinach i niechęć do oceniania innych lekarzy, często znajomych. Wyznaczając ekspertów z list wojewódzkich można ominąć te rafy.

Naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej  w sprawie pacjenta ze skrzywionym nosem (o wskazanie biegłego z innego okręgu zwrócił się do niego Janusz Hołysz z Lublina) uznał, że nie ma uprawnień do wskazywania ekspertów.

W Dzienniku Wschodnim Grzegorz Wrona podkreślił, że działania takie należą do kompetencji rzecznika okręgowego, który prowadzi daną sprawę.

- W tym jednak przypadku lubelski rzecznik rzeczywiście stanął przed barierą - przyznał Wrona i dodał, że jest duży problem z powoływaniem biegłych. - W takich sytuacjach niestety pozostaje cierpliwa korespondencja. Nikogo nie możemy zmusić.

Pacjent cierpliwości nie ma. W sądzie będzie się domagał odszkodowania (na pokrycie kosztów leczenia i ewentualnych korekt plastycznych w związku z popełnionym błędem) i zadośćuczynienia; w każdym przypadku po ponad 70 tys. zł. Jednakże i tu potrzebni będą biegli, tym razem biegli sądowi.

Za: http://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Kto-wyda-opinie-Biegli-odmawiaja-rzecznikowi-odpowiedzialnosci-zawodowej,146073,2.html

Tematy  w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY  PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA" 
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm  - Polska
aferyprawa@gmail.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje. 

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Suman
02-03-2016 / 06:00
~Lora
27-02-2016 / 07:25
~Ciekawe
08-11-2014 / 20:11
żydowskiego pochodzenia lekarze są , znęcaja się w ten sposób nad Polakami i doprowadzają ich do kalectwa "Z pełną wiedzą i premedytacją działają na szkodę pacjenta. Z jednej strony mają pomóc, z drugiej zaszkodzić." - kwestia w nawiasie - w prywatnym wywiadzie udzielonym przez Bogdana Goczyńskiego (żydowskie pochodzenie).