Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
8 grudnia 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA OSZUSTWA W KIELECKICH SĄDACH

Strajk sędziów w Kielcach ciągle trwa?

Strajk sędziów rozszerza się. W mieście Kielce sędziowie podobno gremialnie zwalniają się z pracy, a ci co jeszcze się nie zwolnili obnoszą się z takim zamiarem po gabinetach swoich przełożonych. Tak przynajmniej ci przełożeni mówią. Zwróciliśmy uwagę na ten właśnie staropolski gród – to podobno blisko 1000 wiekowa osada – bo nie tak dawno gościliśmy na naszych łamach jednego z kielczan, który z kieleckimi sądami przyjemność miał już parę razy.
Chodziło o to, że jeden z rektorów Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach zakazał żonie naszego korespondenta zajmowania się nauką, kolejni rektorzy tego nie odwołali, a jeden z nich prof. Adam Massalski zakazu nie uchylił, ale Panią dr Wilczewską z pracy zwolnił. Za co? Za brak aktywności naukowej, która powinna była zakończyć się habilitacją. Normalny człowiek dziwi się w takiej sytuacji i pojąć nie może jak rektor państwowej uczelni może
wyciągać takie konsekwencje w stosunku do osoby, która nie miała nawet prawa zajmować się nauką, nie wspominając nawet o tym, że - jak się później dowiedzieliśmy – praktycznie nie otrzymywała na te badania pieniędzy mimo usilnych starań.
A trzeba tu wspomnieć, że dr Ewa Wilczewska jest biologiem i to bynajmniej nie teoretycznym, któremu wystarcza książka ołówek i kartka papieru, ale jak najbardziej praktycznym, który do badań potrzebuje materiału doświadczalnego i odczynników. Potrzebuje też po materiał ten pojechać i od czasu do czasu skonsultować się z kimś w jej dziedzinie kompetentnym. Normalnie uczelnie starają się pomóc pracownikom w tzw. rozwoju naukowym i finansują zarówno przejazdy jak i koszty pozyskania obiektów badań i odczynników. W Akademii Świętokrzyskiej podobno w stosunku do innych pracowników też tak bywało ale bywało też i tak, że przeznaczone na badania naukowe pieniądze wydawane były – niezgodnie z obowiązującymi przepisami – na dydaktykę.

Pani Wilczewska sądziła, że w sytuacji, gdy zakazano jej – żeby nie było wątpliwości to na piśmie - prowadzenia badań naukowych władze uczelni się od niej domagać przedkładania rezultatów tych badań nie będą. Gdy jednak okazało się że zwolniono ją z pracy za to właśnie, że nie była w stanie wykazać się wymiernymi – habilitacja –
rezultatami tych badań przekonana była, iż niezależny sąd przywróci ją do pracy.
Okazało się jednak, że nie. Sąd uznał, iż wszystko było w porządku. My znamy skądinąd przepis, że niewykonanie polecenia przełożonego może być przyczyną zwolnienia z pracy.
Tak więc Pani Wilczewska zostałaby prawdopodobnie zwolniona również w tym przypadku gdyby habilitację zrobiła, bo byłby to przecież bezpośredni dowód, iż zajmowała się pracą naukową czym naruszyła polecenie swego przełożonego.

No i tu pojawia się kilka pytań.
Pierwsze to oczywiście pytanie o to, czy orzekający w tej sprawie sędzia również zastrajkował. Czy domaga się podniesienia pensji? My bylibyśmy skłonni przyznać mu szczególny dodatek na zakup literatury i korepetycje. Powinien brać lekcje co najmniej z logiki i etyki. Może nie miał tego na studiach?
A może na studiach były wprawdzie takie przedmioty, ale on biedaczyna, pojąć ich nie był w stanie?
A może, nieborak, tak pilnie wkuwał prawo rzymskie, że pracownika uczelni z niewolnikiem, a rektora z jego właścicielem pomylił?
Tak czy owak temu panu sędziemu jakieś korepetycje by się przydały. Może warto by mu ktoś powiedział, że pracujący ciężej od niego ludzie nie zarabiają nawet połowy z tych 4 tysięcy na które on tak narzeka. Może powinien poczytać trochę o roli władzy sądowniczej w trójpodziale władzy. Rozumiemy więc, że pan ten potrzebuje dodatkowych pieniędzy. Jesteśmy więc za tym by mu je dać. A następnie przejrzeć wszystkie sprawy w których orzekał i zobowiązać go do pokrycia kosztów ponoszonych przez ofiary takich jak opisaliśmy wyżej orzeczeń. Pani Wilczewskiej mógłby np. zwrócić utracone zarobki. Jeśli bowiem w innych sprawach orzekał podobnie, to może być tak, że to my wszyscy ponosić będziemy konsekwencje faktu, że nie wziął on korepetycji o których jest mowa odpowiednio wcześnie. Chcielibyśmy mieć nadzieję, że tak zdolnych sędziów wielu nie mamy, a jeśli już byli to w ramach protestu z zawodu odeszli.
Nie podamy tu nazwiska naszego bohatera, bo z punktu widzenia strajku sędziów nie jest ono oczywiście ważne. Chodzi bowiem o to jacy ludzie domagają się dodatkowych pieniędzy. Jeśli kieleckie środowisko sędziowskie uważa, że ten tekst jest dla niego krzywdzący, to może odnieść się do niego i wykazać, że sędzia miał rację tzn., że wydany Pani Wilczewskiej zakaz prowadzenia badań naukowych nie naruszał Konstytucji, oraz, że można legalnie uzyskać habilitację nie prowadząc badań naukowych.
Środowisko może też uznać, że krzywdzące jest dla niego posiadanie w swoich szeregach sędziów orzekających takie wyroki. W takim przypadku powinno oczyścić się samo i pozbyć się takich kolegów.
I wtedy z czystym sumieniem popierać będziemy sędziowskie żądania podwyżki uposażeń.

AP

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Joshuawef
07-03-2017 / 13:56
~Williamfluro
06-03-2017 / 04:40
~Jameswog
01-03-2017 / 16:10
~Jameswog
01-03-2017 / 13:01
~Dillanger
18-02-2015 / 22:13
atherosclerosis multiple bestdrugustore.com look see edtriallpacks.com exercises any obstacle drugssonline.com longer minutes last toppharamacy.com available such
~Channery
04-01-2015 / 16:54
Thanky Thanky for all this good innmioatrof! iptisatt.com [url=qzbzhqz.com]qzbzhqz[/url] [link=ckqtybhi.com]ckqtybhi[/link]
~Ben
24-12-2014 / 05:29
An ineteliglnt" rel="nofollow">xrdekkflxj.com">ineteliglnt answer - no BS - which makes a pleasant change