Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

Brak odpowiedzialności za błędy, niekompetencja lekarzy czy przemoc poszkodowanych pacjentów? - po co lekarzom ich rzecznik?

Wobec informacji o planach powołania Rzeczników Lekarzy przez Izby Lekarskie, dla przeciwdziałania agresywnym publikacjom mediów i pacjentów np:

Lekarze bezradni wobec przemocy ze strony pacjentów

Lekarze będą bronić się przed pacjentami

zwracam uwagę, iż:
1. W ostatnich latach nastąpił wzrost poziomu agresji życia publicznego. Ten proces nie dotyczy tylko lekarzy, lecz wielu zawodów i dziedzin życia społecznego jak choćby prawo, administracja czy polityka. Wykonywanie zawodu zaufania publicznego, skutkuje szerokim obserwowaniem i komentowaniem działań, a w konsekwencji zmniejsza to prywatność osób wykonujących ten zawód i naraża je na ataki.
Trudno wymagać by prywatność lekarza była tak chroniona jak przeciętnego obywatela i bardziej niż prywatność publicysty, radnego czy ministra. Publikowane zarzuty czasem są zasadne a czasem nie. Wzrost agresji jest zazwyczaj wynikiem niezadowolenia społecznego. Mimo tego niezadowolenia, apelować należy o umiar i zachowanie cywilizowanych form.

2. Izby Lekarskie działając w oparciu o ustawę o Izbach Lekarskich, zostały powołane na podstawie art. 17 par. 1 Konstytucji : "W drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony." Aby sprawować "pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony", powołano sądy lekarskie, dając korporacji prawo orzekania i rozstrzygania o konfliktach pomiędzy lekarzami, a resztą społeczeństwa w sprawach dotyczących leczenia. Już sama koncepcja powołania Rzeczników Lekarza, przez Izby Lekarskie, dla bronienia lekarzy, nawet przed zbyt agresywnymi zarzutami, podważa bezstronność korporacji, jako uprawnionej do rozstrzygania konfliktów w sprawach o błędy lekarskie.


Jeśli środowisko lekarskie uzna, iż taka instytucja jak Rzecznik Lekarza jest rzeczywiście potrzebna i jej powstanie da więcej pożytku niż szkód, apeluję o inne jej umiejscowienie. Nie przy Izbach a np. przy Związku Zawodowym Lekarzy czy przy jakimś stowarzyszeniu.

dr Adam Sandauer
honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Primum Non Nocere

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.