Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
25 września 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 02-01-2012

10 sposobów na manipulację społeczeństwem wg. amerykańskiego lingwisty Noama Chomskiego

Oto, oparta o prace amerykańskiego lingwisty Noama Chomskiego, lista „10 strategii manipulacji” przez establishment. 
Warto poznać te sposoby manipulacji, aby umieć je „odczytać”, bo obecnie są nagminnie wykorzystywane w Polsce.

 1 – ODWRÓĆ UWAGĘ

Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji. Strategia odwrócenia uwagi jest również niezbędna aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki. „Opinia publiczna odwrócona od realnych problemów społecznych, zniewolona przez nieważne sprawy. Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie, wciąż na roli ze zwierzętami (cyt. tłum. za „Silent Weapons for Quiet Wars”).

2 – STWÓRZ PROBLEMY, PO CZYM ZAPROPONUJ ROZWIĄZANIE

Ta metoda jest również nazywana „problem – reakcja – rozwiązanie”. Tworzy problem, „sytuację”, mającą na celu wywołanie reakcji u odbiorców, którzy będą się domagali podjęcia pewnych kroków zapobiegawczych. Na przykład: pozwól na rozprzestrzenienie się przemocy, lub zaaranżuj krwawe ataki tak, aby społeczeństwo przyjęło zaostrzenie norm prawnych i przepisów za cenę własnej wolności. Lub: wykreuj kryzys ekonomiczny aby usprawiedliwić radykalne cięcia praw społeczeństwa i demontaż świadczeń społecznych.

3 – STOPNIUJ ZMIANY

Akceptacja aż do nieakceptowalnego poziomu. Przesuwaj granicę stopniowo, krok po kroku, przez kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalnie nowe warunki społeczno-ekonomiczne (neoliberalizm) w latach 1980. i 1990.: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność, masowe bezrobocie, poziom płac, brak gwarancji godnego zarobku – zmiany, które wprowadzone naraz wywołałyby rewolucję.

4 – ODWLEKAJ ZMIANY

Kolejny sposób na wywołanie akceptacji niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej jako „bolesnej konieczności” i otrzymanie przyzwolenia społeczeństwa na wprowadzenie jej w życie w przyszłości. Łatwiej zaakceptować przyszłe poświęcenie, niż poddać się mu z miejsca. Do tego społeczeństwo, masy, mają zawsze naiwną tendencję do zakładania, że „wszystko będzie dobrze” i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje społeczeństwu więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także na akceptację tej zmiany w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas.

5 – MÓW DO SPOŁECZEŃSTWA JAK DO MAŁEGO DZIECKA

Większość treści skierowanych do opinii publicznej wykorzystuje sposób wysławiania się, argumentowania czy wręcz tonu protekcjonalnego, jakiego używa się przemawiając do dzieci lub umysłowo chorych. Im bardziej usiłuje się zamglić obraz swojemu rozmówcy, tym chętniej sięga się po taki ton. Dlaczego? „Jeśli będziesz mówić do osoby tak, jakby miała ona 12 lat, to wtedy, z powodu sugestii, osoba ta prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat” (zob. Silent Weapons for Quiet War).

6 – SKUP SIĘ NA EMOCJACH, NIE NA REFLEKSJI

Wykorzystywanie aspektu emocjonalnego to klasyczna technika mająca na celu obejście racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki. Co więcej, użycie mowy nacechowanej emocjonalnie otwiera drzwi do podświadomego zaszczepienia danych idei, pragnień, lęków i niepokojów, impulsów i wywołania określonych zachowań.

7 – UTRZYMAJ SPOŁECZEŃSTWO W IGNORANCJI I PRZECIĘTNOŚCI

Spraw, aby społeczeństwo było niezdolne do zrozumienia technik oraz metod kontroli i zniewolenia. „Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i przeciętna na ile to możliwe, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami była dla niższych klas niezrozumiała (zob. Silent Weapons for Quiet War).

8 – UTWIERDŹ SPOŁECZEŃSTWO W PRZEKONANIU, ŻE DOBRZE JEST BYĆ PRZECIĘTNYM

Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że to „cool” być głupim, wulgarnym i niewykształconym.

9 – ZAMIEŃ BUNT NA POCZUCIE WINY

Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedynymi winnymi swoich niepowodzeń, a to przez niedostatek inteligencji, zdolności, starań. Tak więc, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, jednostka będzie żyła w poczuciu dewaluacji własnej wartości, winy, co prowadzi do depresji, a ta do zahamowania działań. A bez działań nie ma rewolucji!

10 – POZNAJ LUDZI LEPIEJ NIŻ ONI SAMYCH SIEBIE

Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce wygenerował rosnącą przepaść pomiędzy wiedzą dostępną szerokim masom a tą zarezerwowaną dla wąskich elit. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii stosowanej „system” osiągnął zaawansowaną wiedzę na temat istnień ludzkich, zarówno fizyczną jak i psychologiczną. Obecnie system zna lepiej jednostkę niż ona sama siebie. Oznacza to, że w większości przypadków ma on większą kontrolę nad jednostkami, niż jednostki nad sobą.

Autor: Noam Chomsky

Nadesłał: dr Marek Mariusz Tytko, UJ, marek.mariusz.tytko@uj.edu.pl

Polecamy sprawy tematyczne poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~krshiva88022
16-06-2016 / 14:57
Packers and Movers Noida Charges @ www.movers5th.in/packers-and-movers-noida/ Packers and Movers Chennai Charges @ www.movers5th.in/packers-and-movers-chennai/ Packers and Movers Navi Mumbai Charges @ www.movers5th.in/packers-and-movers-navimumbai/ Packers and Movers Thane Charges @ www.movers5th.in/packers-and-movers-thane/ Packers and Movers Ghaziabad Charges @ www.movers5th.in/packers-and-movers-ghaziabad/ Packers and Movers Faridabad Charges @ www.movers5th.in/packers-and-movers-faridabad/
~asdf
04-09-2015 / 01:30
jak to mówią historia lubi się powtarzać a ludziom którym wydaje się ze nic się nigdy nie zmieniło i z pewnością ten artykuł ich nie dotyczy gratuluję ograniczonego spojrzenia na otaczający świat. ile to już ustaw w ten sposób przeszło? ile przetargów przekręcono? wyskakują nam wiadomości o wyrodnych matkach, upałach i ogórkach gdzie w międzyczasie dalej kolejne dobra są rozgrabywane.
~Wolf
03-09-2015 / 09:19
"nowe warunki społeczno-ekonomiczne (neoliberalizm) w latach 1980. i 1990"... Co to za lewacki bełkot ? Ogladałem filmiki z bredzeniem Chomskiego, który jako przyszość ludzkości widzi komunizm. Potem poczytałem sobie komentarze. Kilku jego studentów zaproponowało mu wyjazd do Korei Północnej.
~Adji
28-01-2015 / 01:38
Essays like this are so important to brdnneoiag people's horizons. eyyvifxt.com [url=bybfbj.com]bybfbj[/url] [link=uozlog.com]uozlog[/link]
~Cornelia
27-01-2015 / 02:05
Boy that rellay" rel="nofollow">hvzgalj.com">rellay helps me the heck out.
~Audrey
25-01-2015 / 17:38
~Tess
04-01-2015 / 17:22
This is way more helpful than anntyihg else I've looked at. dzjtblziaw.com [url=rsxsrnx.com]rsxsrnx[/url] [link=iixxqtgvcq.com]iixxqtgvcq[/link]
~Bodeha
10-02-2012 / 10:32
Fascynujące jest to ze dwa komentarze które otwarcie krytykując te tekst , jednocześnie potwierdzają go w 100% rewelacja:)
~igła
21-01-2012 / 12:17
majuszm- truizm...tak jak sobie idziesz do lekarza i narzekasz na ból brzucha...on stwierdza "musiał Pan cos zjeść bo to zatrucie" Wtedy Ty przypominasz sobie , że zjadłeś przeterminowany batonik... ale o to lekarza nakazał Ci pomyślenie o przyczynie choroby... peace!
~majuszm
12-01-2012 / 12:45
Ultra błazeński pseudonaukowy tekst składający się z banałów i truizmów. Nie ma tu ani nic odkrywczego ani nic zaskakującego... no może poza pominięciem faktu, że każdy z podpunktów można równie łatwo dopasować do każdego właściwie możliwego modelu ustroju i znaleźć analogie w działaniu ok 90% rządów państw na świecie. Najlepsze przy tym wszystkim, że to "posługiwanie się mediami", to już tak oklepany temat, że już nawet dzieci rozumieją, że w TV mówi się o tym o czym ludzie chcą słuchać, tak samo w innych mass mediach. Nikt nikomu nie broni dostępu do nauki i pogłębiania wiedzy. Jeśli ludzie sami z siebie nie chcą czegoś wiedzieć, to ich broszka. Może nie powinienem być aż tak stronniczy, ale jak się czyta takie bzdety to człowiekowi ręce opadają, a kiedy do tego widzę, że artykuł zbiera laury popularności, to zaczynam się obawiać, że niektórzy chyba nie do końca pojmują, że media niezależne nie istnieją i zawsze jesteśmy ustawieni po jakiejś stronie.