Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
28 stycznia 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

Niesprawiedliwość sprawiedliwości - biegły nie musi być wpisany na listę - pisze prokurator pruszkowski Piotr Romaniuk...

Niekompetencja organów ścigania kosztowała Daniela Duchnowskiego prawie pięć lat sądowej mordęgi. Zniszczone zdrowie, niesprawiedliwe oskarżenia - a wszystko przez niechlujstwo urzędników państwowych, którzy powinni stać na straży praworządności.

Niesprawiedliwość sprawiedliwości - Oskarżam prokuraturę w Pruszkowie, bo tylko przez jej zaniedbanie i brak profesjonalizmu obywatel jest poszkodowany – mówi były wojskowy Daniel Duchnowski, który przez pięć lat starał się dowieść swojej niewinność najpierw przed prokuraturą a później sądem w Pruszkowie.

Początek tej sprawy był całkiem niewinny. Danielowi Duchnowskiemu skradziono dokumenty, o czym natychmiast poinformował najbliższy posterunek policji.

- Około dwóch tygodniu później dowiedziałem się, że na moje dokumentu, dane osobowe, zostały wyłudzone przez oszusta dwa telefony komórkowe, kamera wideo oraz aparat telefoniczny - mówi Daniel Duchnowski.

Sprawa trafiła do prokuratury w Pruszkowie, która na podstawie fatalnej opinii grafologicznej oskarżyła poszkodowanego czyli Daniela Duchnowskiego o kradzież sprzętu elektronicznego.

Jak wielkim partactwem była opinia biegłego powołanego przez prokuraturę, na podstawie której niesłusznie skierowano akt oskarżenia przeciwko Duchnowskiemu, świadczą dwie kolejne ekspertyzy sporządzone na polecenie sądu po trzech latach procesu. Jedna z nich została przygotowana przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji. Druga przez Instytut Ekspertyz Sądowych. Obydwie w kategoryczny sposób wykluczały, by podpisy związane z wyłudzeniem telefonów, aparatu i kamery zostały napisane ręką Daniela Duchnowskiego.

- Staramy się swoje obowiązki wykonywać solidnie sumiennie, stąd też obiektywizm naszych badań. Są pewne zasady wykonywania opinii wynikające z kodeksu kpk. Jedni biegli traktują to sumiennie i wykonują pełne badania łącznie z wykonanie tablic poglądowych, grafiki ilustrującej badania. Inni tego nie robią – stwierdził podinspektor Piotr Rypiński, Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji.

Dziennikarze UWAGI! podjęli próbę kontaktu z biegłym, który przypisał sfałszowanie podpisów Danielowi Duchnowskiemu. Początkowo biegły zgodził się na rozmowę z reporterem, ale zmienił zdanie i odmówił wyjaśnień. Jego opinia mogła doprowadzić do skazania niewinnego człowieka.

- Prokuratura nie wycofała się ze swoich oskarżeń. Na rozprawie pani prokurator zażądała dla mnie 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz pokrycia kosztów sądowych – wspomina Daniel Duchnowski.

Ostatecznie Daniel Duchnowski został uniewinniony. To jednak nie kończy sprawy. Już po wyroku okazało się, że cały proces nie powinien mieć miejsca w takim kształcie. Prokuratura popełniła bowiem błąd i powołała biegłego, który został skreślony z listy biegłych sądowych.

- Na sali sądowej w dalszym ciągu ten biegły występował. Był prezentowany jako biegły sądowy – mówi Andrzej Siedlecki, adwokat Daniela Duchnowskiego.

O wyjaśnienie tego skandalicznego błędu prokuratora, dziennikarze UWAGI! zwrócili się do szefa Prokuratury Rejonowej w Pruszkowie.

- My wiedzy w zakresie nie wpisania tego człowieka na listę w sądzie na kolejną kadencję nie mieliśmy. Dlaczego taki biegły został powołany, nie jestem w stanie powiedzieć, bo nie ja go powoływałem – wyjaśnia prokurator Piotr Romaniuk, Prokuratura Rejonowa w Pruszkowie.

Nikt nie poniesie także konsekwencji za błędy wymiaru sprawiedliwości. Jedyną poszkodowaną osobą jest Daniel Duchnowski. Żal i poczucie krzywdy wzmacnia fakt, że sądy - najpierw okręgowy a potem apelacyjny - odmówiły mu jakiegokolwiek zadośćuczynienia za niesłuszne oskarżenie, błędy prokuratury i biegłego oraz pięć lat niepotrzebnego procesu.

Swoich racji P. Daniel będzie dochodził kolejny raz w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie
w dniu 18.03.2010r s.106 godz. 11

Zapraszamy media i osoby zainteresowane.

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~DearWist
10-03-2017 / 01:15
~Joshuawef
07-03-2017 / 17:19
~Joshuawef
07-03-2017 / 14:28
~Joshuawef
07-03-2017 / 14:04
~Joshuawef
07-03-2017 / 10:01
~Joshuawef
07-03-2017 / 09:49
~Williamfluro
06-03-2017 / 05:16
~Jameswog
01-03-2017 / 07:47
sildenafil use for babies 20mgsildenafilcitrate100mg.bid/ en cuanto tiempo hace efecto el sildenafil masticable sildenafil" rel="nofollow">20mgsildenafilcitrate100mg.bid/">sildenafil dosage solubility of sildenafil in alcohol 20mgsildenafilcitrate100mg.bid/>sildenafil 20 mg tablet food with sildenafil citrate
~jjh6dbvvvao
12-11-2015 / 02:40
Most online stores will guarantee you the buycytoteconline100-200mg.com/#como-se-utiliza-el-medicamento-cytote remain in the body? Is there a way to compare buymisoprostol-cytoteconline.com/#utilice-cytotec-y-no-paso-nada-afe on the grounds that it is economical and powerful Heat up your body with the newest product of buycytoteconlinemisoprostol.com/#venta-de-pastillas-abortivas-cytote by shopping online. Always come here first for buycytotecmisoprostolonline200mg.com/#how-much-cytotec-causes-a-misc . Do not onlinecytotecmisoprostolbuy.com/#precio-cytotec-en-venezuela-aferypr . It’s good for ED too!
~Lotta
18-02-2015 / 21:41
cancer tarceva drugssonline.com pardon last bestdrugustore.com supplements under lower toppharamacy.com orally long term edtriallpacks.com time period