Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
30 stycznia 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 03-03-2012

ZUS nie może ścigać osób które tylko zadeklarowały prowadzenie działalności gospodarczej.

Do Redakcji AP wiele osób zwraca się o pomoc, jak uniknąć wyłudzania przez ZUS składek od nieprowadzonej działalności. Niektórym za chęć otwarcia własnej firmy ZUS narobił koszty składkowe przekraczające 100tys.zł.  Źle prowadzone Państwo pod przywództwem Platformy szuka u obywateli kasę na nagrody i premie dla swych pasożytniczyć urzędników - wiadomo, urzędnik państwowy nie wypracowuje dóbr, za to je zachłannie i niesamowicie pochłania nie licząc się z faktem, że nie zabija się "kury znoszącej złote jajka". Jednak ta podstawowa wiedza często nie jest rozumiana przez władze... W końcu Tusk, czy Komorowski to tylko historycy, a więc osoby niekompetentne do sprawowania tak odpowiedzialnych funkcji państwowych. CZAS NA ZMIANY JUŻ NADSZEDŁ.

Być może, sytuacja osób poszkodowanych przez szantaż i próby wyłudzenia nienależnej kasy niedługo zmieni się w związku z wyrokiem Marcina Kołodzieja.

Urzędnicy domagają się od mieszkańca Biadacza 27 tysięcy złotych - podaje Nowa Trybuna Opolska.

Taką kwotę z odsetkami naliczył Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Strzelcach Opolskich Marcinowi Kołodziejowi, niedoszłemu przedsiębiorcy z podstrzeleckiego Biadacza.
Zdaniem urzędników, pan Marcin nie opłacał składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, obowiązkowe dla wszystkich prowadzących działalność gospodarczą.

Tyle że Marcin Kołodziej nigdy nie miał własnej firmy, a jedynie chciał takową otworzyć. Sprawa zaczęła się w 2004 roku, zanim pojawiły się przepisy mówiące o tym, że firmę można zarejestrować w "jednym okienku”. Mieszkaniec Biadacza przyjechał do strzeleckiego ratusza po zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Wówczas dokument niezbędny, żeby firmę otworzyć.

- To miało być jednoosobowe przedsiębiorstwo - tłumaczy dziś. - Chciałem oferować usługi finansowe, ubezpieczenia i zajmować się sprzedażą nieruchomości. Ale - jak to w życiu bywa - plany mi się pokrzyżowały, musiałem wyjechać do Warszawy. Tam dostałem pracę na etacie i przestałem myśleć o własnej firmie.

Problemy pojawiły się, gdy po 7 latach niedoszły przedsiębiorca zdecydował się uporządkować stare sprawy i usunąć wpis z ewidencji. Wtedy urzędnicy z ZUS-u sobie o nim przypomnieli i uznali, że od 2004 roku uchylał się od płacenia składek.

- To absurd! Przecież żadnej firmy nie prowadziłem. Moje przedsiębiorstwo w ogóle nie powstało, a ja nie zarobiłem w ten sposób ani złotówki - nie kryje irytacji Marcin Kołodziej.
Próbowaliśmy wyjaśnić sprawę w strzeleckiem inspektoracie ZUS-u. Odesłano nas do rzecznika prasowego w Opolu. Radosław Siczewski z opolskiego oddziału ZUS tłumaczy, że "obowiązek ubezpieczeń społecznych powstaje od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności, a ustaje z dniem zaprzestania jej wykonywania”. I dodaje: - Decydujące znaczenie ma faktyczne prowadzenie działalności, a nie tylko posiadanie uprawnień do jej prowadzenia.

Dlaczego strzeleccy urzędnicy ZUS inaczej interpretują przepisy, nie wiadomo. W kwietniu ubiegłego roku wezwali niedoszłego przedsiębiorcę i poinformowali, że dane o jego nieistniejącej firmie muszą być dopisane do systemu komputerowego. Tydzień później dostał pierwsze wezwanie do zapłaty. Urzędnicy uznali, że wystarczyła "gotowość do prowadzenia działalności”, by trzeba było opłacać składki.

Kołodziej odwoływał się od decyzji strzeleckiego ZUS. Bezskutecznie. W końcu wynajął adwokata i oddał sprawę do sądu. Ten przyznał mu rację, uznał, że żadnych składek opłacać nie musiał, a co za tym idzie - nic nie jest winien ZUS-owi. - Mimo orzeczenia sądu jeszcze nie jestem spokojny. Wyrok jest nieprawomocny, co oznacza, że ZUS się może odwołać.

Przypadek Marcina Kołodzieja nie jest odosobniony. Wystarczy zajrzeć do internetu i poczytać wpisy z całego kraju przedstawiające podobne historie. Według forowiczów ZUS, który znalazł się w trudnej sytuacji finansowej, szuka różnych sposobów na łatanie dziury i dlatego nęka nawet firmy trupy.

Dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania w Opolu, zwraca uwagę na jeszcze jeden problem: - Takie niejasności pokazują, w jak trudnym i zawiłym gąszczu przepisów muszą poruszać się przedsiębiorcy, którzy chcą otworzyć swoją firmę lub już prowadzą własną działalność. Bywa, że urzędy potrafią wydawać zupełnie odmienne interpretacje tych samych przepisów.

(www.nto.pl)

Więcej:

OSZUSTWO WYDŁUŻENIA WIEKU EMERYTALNEGO Dr Daniel Alain Korona
ZUS okrada firmy. Widmo sowieckiego naczelnego prokuratora Andrieja Wyszyńskiego krąży po gmachu Sądu Najwyższego.
Państwo prawa albo gdzie ZUS ma obowiązujące przepisy?
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prokuratora Prokuratury Generalnej RP Sławomira Górnickiego w ukrywaniu afery oszustwa klientów przez GETIN BANK SA.
Piotrków Trybunalski - ZUS PRZESTĘPCA - SKARGA NA PRZEWLEKŁOŚĆ POSTĘPOWANIA SSO Magdaleny Marczyńskiej
Klęska Polaków. Największy sukces zaliczył faworyt GW, Ruch Palikota. Polacy nadal stawiają na Politycznych Oszustów jak stado baranów...
Zawiadomienie o przestępstwie prokuratora Prokuratury Okręgowej w Katowicach w osobie Rafała Nagrodzkiego i reszty tej, nie tylko katowickiej sądowo-prokuratorskiej mafii ukrywających oszustwo Getin Banku S.A. i im podobnych
Manifestacja pokrzywdzonych przez ZUS przedsiębiorców pod Sejmem w czwartek 28.07.2011 r.
KĘDZIERZYN KOŹLE I OSZUSTWA KOMORNIKA SĄDOWEGO PIOTRA SZADKOWSKIEGO cz.1 numer na ciągnik... - z cyklu rozliczamy przekręty komornicze.
ZUS O/ Tomaszów Mazowiecki nakazuje zbadać psychiatrycznie zmarłego... wymysł niekompetentnych pseudo-specjalistów typu Dariusz Ścierwicki i Agnieszka Rajska
Takiego państwa nie szanują uczciwi obywatele, oszuści zaś sobie je chwalą... czyli numer "pseudotaksówkarza" Mirosław Naleziński
PRACOWNICY ZUS DOPROWADZILI DO ŚMIERCI MEGO MĘŻA - MANIFESTACJA PRZECIWKO NADUŻYCIOM ZUS!

Polecamy sprawy tematyczne poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~andrzej
13-01-2014 / 14:26
"Decydujące znaczenie ma faktyczne prowadzenie działalności, a nie tylko posiadanie uprawnień do jej prowadzenia" Mam pytanie do Autora, jaka jest różnica między "faktyczne prowadzenie działalności" a "posiadanie uprawnień do jej prowadzenia"
~Tomek
04-03-2012 / 10:15
A mnie panie w ZUSIE w tej samej kwestii tłumaczyły że wiążące jest zarejestrowanie sie w ZUSIE i złożenie DRA. Formalnie obowiązek jest po rejestracji działalności i rozpoczęciu jej zarejestrowanie jej w ZUSIe ale panie tłumaczyły że je wiąże zarejestrowaine się w ZUSIE. Jak widać brak kasy zmusza ZUS do ożynania owieczek i frajerów.