Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
26 października 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA KOMERCIJALIZACJA SZPITALI Wycie zdrowego pacjenta! - by przestrzec Polaków przed kolejną grabieżą majątku narodowego: komercjalizacja szpitali.

Elektryzuje nas ostatnio dyskusja na temat reformy ochrony zdrowia. Rządząca Platforma Obywatelska ma ponoć panaceum na ten problem w postaci słowa cudu komercjalizacja.

Czy się to komuś podoba czy nie, jest to etap przejściowy do prywatyzacji i nie ma żadnych gwarancji (ani constans interpretacji konstytucyjnej, jak w wielu wypadkach), żeby do tego nie doszło. Jak słyszę głosy prostych ludzi, albo nieprzypadkowych, że wolą prywatne szpitale, bo o własność prywatną się dba, a o państwowe nie to ogarnia mnie uczucie politowania. Pewnie, że będzie się dbało, ale o ?własny kapitał i o stołki, a nie o cudze zdrowie. Powiem więcej, będą się modlić przyszli ?prywaciarze, żeby ?chorego mięsa było jak najwięcej, bo o ich dochodach decydować będzie kto da więcej. Komercjalizacja, jak sama nazwa wskazuje, jest oparta na komercji. Tak jak niegdyś sklepy komercyjne Pewex, Baltona dostępne były tylko dla zamożnych, tak dziś proponuje się wzrost bezrobocia i furtkę dla nowych cinkciarzy.

Platforma Obywatelska bierze odpowiedzialność za tą reformę obiecuje jeden z ich, sory - kłamczuchów. Niestety, trzeba nazywać rzeczy po imieniu. Jaką odpowiedzialność się pytam? Wyborczą? Zmienicie szyld i wejdą do koryta te same świnie. Taką weźmiecie odpowiedzialność, jaką wzięli ci libertyńscy lichwiarze za obecny światowy kryzys gospodarczo- finansowy. Ilu spekulantów, ilu ekonomistów, ilu Balcerowiczo- Sorosów poszło do więzienia? Żaden! Przywódcy G7 dofinansują upadające banki z pieniędzy tych, których wciąż okradają, biednych ciułaczy. Stale wspiera się bogatych kosztem biednych podatników. Pobudujcie sobie prywatne kliniki za swoje pieniądze.

I tak będzie z tą Waszą odpowiedzialnością. Jak mi premier Donald Tusk obieca, że rzuci się z Pałacu Kultury w razie niepowodzenia reformy ochrony zdrowia, to zaryzykuję i dam mu kredyt zaufania. Ale jak znam tego dowcipnisia to pewnie skoczy z Pałacu Kultury za parę lat, ale na lotni lub na bungee. Pamiętacie powszechne świadectwa udziałowe? Podajcie mi choć jeden przykład kto odpowiedział od czasów II wojny światowej za niezrealizowanie obietnic lepszego życia i za wirtualne pierestrojki? Co stoi na przeszkodzie, żeby już teraz dyrektorzy szpitali odpowiadali za źle funkcjonujące placówki, na przykład dożywotnim zakazem pełnienia funkcji managerskich?

Co stoi na przeszkodzie, żeby zwolnił zbyteczną nadadministrację i liczył skrupulatnie każdą złotówkę? Taki kit, że szpitale lepiej będą zarządzane przez samorządy to możecie wciskać tym, którzy wierzą jeszcze w demokrację. Samorządy to nic innego jak przypadkowe bandy łasych na synekurki hien lokalnych, często nie mających pojęcia o tym, co uchwalają. I proszę mi tu nie mówić, że to ludzie ich wybierają, bo ja wiem na czym polega metoda dHondta i kreowanie sondaży partyjnych. Sam byłem radnym. A poza tym, szpitale należą do samorządów, samorządów wojewódzkich. A kto dzierży władzę w większości samorządów jak nie kliki partyjne Platformy Obywatelskiej?

Dlaczego nie sprywatyzujecie ZGL-i? Bo i tak na nich łapę trzymacie i mikrokomunę uprawiacie. Wam ta ?reforma potrzebna jest do kolejnych koryt, do skoku na kasę chorych. Czy w radach nadzorczych przyszłych spółek będą zasiadać ludzie niezależni? NIE! Tak jak nie zasiadają już dziś w wielu spółkach komunalnych. Ja mam uprawnienia członka rad nadzorczych spółek skarbu państwa i rejestr dyplomu leży u ministra, ale mnie nikt nigdzie nie powoła, bo nie należę do żadnego układu. I dobrze, bo by taki szpital zbankrutował. Tylko nie dlatego, że się na tym nie znam czy nie jestem lekarzem, ale właśnie dlatego, że nie interesowałby mnie w pierwszej kolejności zysk szpitala tylko ilość wyleczonych ludzi.

Skutki prywatyzacji służby zdrowia już dziś odczuwamy. Akurat zacząłem chodzić do dentysty... albo stomatologa to lepiej brzmi. Oczywiście chodzę do takiego, który ma umowę z NFZ (ups... była Kasa Chorych kto odpowiedział?). Jednego zęba musiałem wyrwać, bo leczenie kanałowe byłoby kosztowne, zresztą nawet prześwietlić go nie można już za darmo. Drugiego zaplombowałem srebrną plombą, biała niestety też jest płatna. Dobrze, że się nie uśmiecham, bo to jest przedni ząb. Nie uśmiecham się nie dlatego, że jestem smutas, tylko nie bardzo ostatnio mam powody do śmiechu w tym kraju. I tak będzie z restrukturyzacją szpitali, pomału, pomału daj kurze grzędę, ona powie: wyżej siędę.

Nieprzypadkiem zatytułowałem ten monolog wyciem, a nie głosem zdrowego pacjenta. Bo to jest wycie zdrowego na ciele i umyśle (jeszcze) neutralnego pacjenta, które mam nadzieję dotrze do wystarczającej liczby uszu, by przestrzec Polaków przed kolejną grabieżą majątku narodowego i przed żerowaniem hochsztapleró w na krzywdzie ludzkiej. Spaliła Was Sawicka. Jakbyście robili to w interesie pacjentów i naprawdę prowadzili politykę państwa obywatelskiego to zgodzilibyście się na ogólnonarodowe referendum. Sondaże nie dają Wam legitymacji do tego zabiegu. I jeszcze jedno. Zanim dokonacie tego skoku stulecia godnego Arabskich terrorystów, to najpierw uporajcie się z prostym problemem załatwienia dwóch pilotów i dwóch samolotów rządowych.

Grzegorz Niedźwiecki - socjolog

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.