Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
5 lutego 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 25-07-2011

Nowa ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych podkomisji pani Staroń wprowadzone nowe uregulowania prawne sprawią, że spółdzielcy zaczną tracić nawet obecny stan posiadania.
 
Nastąpiła szybka zmiana porządku dziennego i JUTRO w Komisji Infrastruktury będą głosować nad nową ustawą


http://orka.sejm.gov.pl/PlanyKom.nsf/KomPlan?Openview&RestrictToCategory=INFPokrótce przypomnę
Nowa ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych podkomisji pani Staroń nie gwarantuje choćby jednego uwłaszczenia spółdzielcy, co więcej wprowadzone tam nowe uregulowania prawne sprawią, że spółdzielcy zaczną tracić nawet obecny stan posiadania

Do tej pory prawo chroniło członka spółdzielni posiadającego własnościowe prawo do lokalu. Mieszkanie stanowi najważniejsze dobro członka spółdzielni i jego rodziny - stanowi podstawę ich bytu.
To członek spółdzielni w całości sfinansował wybudowanie własnego mieszkania. To, że nie jest w pełni jego właścicielem, to zasługa ustawodawców, którzy doprowadził do sytuacji, w której spółdzielnia choć nie poniosła żadnych nakładów z własnych środków, stała się właścicielem budynków mieszkalnych i towarzyszącej infrastruktury sfinansowanych przez członków spółdzielni.

Do dnia dzisiejszego art. 17 z indeksem 18 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi że w przypadku likwidacji czy upadłości spółdzielni spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w odrębną własność

Art. 17 z indeksem 18.

1. Jeżeli w toku likwidacji, postępowania upadłościowego albo postępowania egzekucyjnego z nieruchomości spółdzielni, nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokalu lub we własność domu jednorodzinnego

W projekcie nowej ustawy wprowadzono DODATKOWY przepis art. 32 ust. 3 stanowiący, że w przypadku likwidacji albo upadłości spółdzielni przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność może mieć miejsce TYLKO po zaspokojeniu wszystkich roszczeń wierzycieli spółdzielni co sankcjonuje bezprawne przejęcie majątku członków spółdzielni przez spółdzielnię..

Artykuł nowego prawa dopuszcza sprzedaż gruntu z budynkami oraz członkami posiadającymi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Niewątpliwie w chwili tego zbycia ich spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przestanie istnieć i staną się oni najemcami bez żadnych praw u  nowego właściciela.Art. 32 projektu nowej ustawy

3. Jeżeli w toku likwidacji albo postępowania upadłościowego nie nastąpiło zbycie prawa do gruntu wraz z budynkiem albo udziałem we współwłasności budynku, z dniem wykreślenia spółdzielni z rejestru po zakończeniu jej likwidacji albo postępowania upadłościowego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokalu lub we własność domu jednorodzinnego.

Co więcej tak ustanowione prawo stworzy nowe możliwości zadłużania spółdzielni bowiem zwiększy niesamowicie jej zdolność kredytową . Zaciągnięte kilkudziesięciomilionowe kredyty będą mieć pokrycie. Gwarancją i zabezpieczeniem ich spłaty będzie ustawowa możliwość zajęcia i sprzedaży mieszkań o statusie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. .

W ten sposób nastąpi obejście przepisu art. 19 paragraf 3 ustawy Prawo spółdzielcze

Art. 19. .
§ 3. Członek spółdzielni nie odpowiada wobec wierzycieli spółdzielni za jej zobowiązania.

Nowa ustawa przewiduje taki epilog w przypadku likwidacji lub upadłości spółdzielni dla posiadających spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu Art. 21 ustęp 4 projektu nowej ustawy cytuję :

„4. Zakończenie likwidacji spółdzielni albo postępowania upadłościowego NIE MOŻE NASTAPIĆ PRZED ZBYCIEM prawa do gruntu wraz z budynkiem albo udziałem we współwłasności budynku, w którym zostały ustanowione albo miały być ustanowione spółdzielcze lokatorskie prawa do lokali mieszkalnych.”

No cóż trzeba przyznać że w stosunku do posiadających SPÓŁDZIELCZE LOKATORSKIE prawo do lokalu obecna ustawa stanowiła podobnie, choć z Dużym Wyjątkiem.

Po sprzedaży mieszkań o statusie spółdzielczych lokatorskiego prawa do lokalu prawo te przekształcało się w najem na korzystnych warunkach a lokator PODLEGAŁ OCHRONIE ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego ( art. 16 ustęp 1 OBECNIE OBOWIAZUJĄCEJ USTAWY). Chroniło to najemcę przed windowaniem czynszu do astronomicznych wielkości przez nowego właściciela i eksmisją na Bruk Najemcy.

Nowa ustawa LIKWIDUJE ten zapis pozostawia sprzedanych wraz z lokalem zarówno posiadających spółdzielcze lokatorskie i własnościowe prawo do lokalu jak BYDŁO za długi spółdzielni bez żadnej ochrony czy godziwych praw. Będzie to przyczyną wielu tragedii rodzin polskich.

Rewelacyjna i rewolucyjna jak twierdzą twórcy jej projektu ustawa uwłaszczająca? Wszystko wskazuje na to, że jednak wywłaszczająca!

A Pani Staroń I PO TAK CHWALĄ tą ustawę CO więcej ZWIĄZKI SPÓŁDZIELCZE pan Borowicki i Tarasiewicz RÓWNIEŻ ???????????????

To przedsmak tego co czeka spółdzielców w MAKRO skali

http://www.sosnowiec.info.pl/informacje/informacje/sosnowiec/emeryci-na-bruku,1,4,19668


http://lokatorzy.info.pl/myszkow-sprzedani-mieszkancy-na-bruk/


http://www.dailymotion.com/video/xfk816_sprzedani-lokatorzy-na-bruk_news

 
Nikomu  się nie poskarżycie bo wszystko będzie zgodnie z prawem. Po to tworzy się ustawy by naród bezdomnym uczynić???????
To nie jedyne ułomności tej ustawy.


                                                                               Zaremba Andrzej 
 
  

 

Tematy  w dziale dla inteligentnych:  

ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
 SĄDY   PROKURATURA  ADWOKATURA
 POLITYKA  PRAWO  INTERWENCJE - sprawy czytelników  

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Członek spółdzielni
31-07-2011 / 14:39
Jakoś Pan Zaręba nie napisał, że zgodnie z nowa ustawą spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu można będzie przekształcić łatwiej i szybciej w odrębną własność bez udziału notariusza. Teraz też mieszkańcy powinni zadbać o swoje sprawy i dokonać przekształcenia w odrębną własność. Nikt za nich tego nie zrobi. Upadłość spółdzielni może nastąpić w wyniku niegospodarności zarządu i dzięki samym mieszkańcom, jak nie będą wnosić opłat. Pan Zaręba wypisuje swoje teorie i interpretacje chyba po wszystkich forach, ale nie przedstawia wszystkich faktów. Dzięki nowej ustawie będzie łatwiej przekształcić się we wspólnotę i pozbyć prezesów. To rozhisteryzowani prezesi boja sie nowej ustawy.
~anka
31-07-2011 / 10:34
Dobrze ,że są jeszcze w Polsce ludzie których obchodzi los spółdzielców. PO zmienia przepisy tylko po to by ludzi ubezwłasnowolnić i wprowadzić legalne sprzedawanie ludzi z ich dobytkiem , by pozbawić ich praw do mieszkań za które dawno już zapłacili . To woła o pomstę do nieba , to jest nic innego tylko rozbój w biały dzień . Tuskoruska banda to bolszewicki mutant , który trzeba pozbawić władzy zanim będzie za późno.
~mprad
26-07-2011 / 08:24
Panie Andrzeju proszę niepotrzebnie nie straszyć spółdzielców i tak mają cięzkie życie. Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszam na stronę www.sosplock.kylos.pl/sosplock.pl/ gdzie na formu trwa dyskusja na ten temat. A poglądy pana Andrzeja są prezentowane przez Gościa.