Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 27-07-2014

Na co ZUS trwoni zrabowane nam pieniądze?

obliczyc

Sauna w biurze dyrektora, nowe siedziby za setki milionów złotych, przetargi na przestarzały sprzęt, systemy informatyczne za miliardy złotych, wybór najdroższych ofert. Takie rzeczy tylko w ZUS.

Sauna w biurze dyrektora

O świnoujskim inspektoracie ZUS zrobiło się głośno w 2011 roku, gdy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego odkryła w biurze dyrektora ZUS... saunę. Za niepozornymi drzwiami kryło się wejście do urządzenia wartego 20 tys. zł. Oficjalnie jednak nie była to sauna, a... szafa biurowa.

Od firmy montującej saunę, ZUS zażądał aby faktura oficjalnie dotyczyła montażu szafy. Przedsiębiorcy zagrożono bowiem, iż w przeciwnym wypadku nie odzyska pieniędzy za towar i usługę. Przedsiębiorca nie miał wyjścia - musiał zgodzić się na fikcyjny tytuł faktury.

Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Oskarżonym został... przedsiębiorca montujący szafę-saunę. Prokuratura oskarżyła go o oszustwo i wprowadzenie w błąd urzędników ZUS. Zażądała dla niego 10 miesięcy więzienia i kary grzywny. Dyrektor ZUS zlecający montaż sauny był w tej sprawie... świadkiem. 

Dyskietki dla ZUS

Czy ktoś jeszcze pamięta dyskietki 3,5 cala o pojemności 1,44 MB? Od dawna nie produkuje się już sprzętu obsługującego takie nośniki pamięci. Wydawać się mogło, iż dyskietki wyszły całkowicie z użytku ponad dekadę temu. Nie przeszkodziło to jednak Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, aby kilka lat temu złożyć zamówienie na... 130 tysięcy takich dyskietek. Wartość zamówienia szacowano wówczas na 120 tys. zł.

Fakt, iż niektórzy pracownicy ZUS tkwią mentalnie w zamierzchłych czasach jest aż nadto widoczny dla petentów tej instytucji. Jak nadludzkiego wysiłku wymaga jednak przestawienie się z dyskietek na bezobsługowe pendrive'y o pojemności większej o co najmniej tysiąc razy? I czy nie jest zadaniem przełożonych aby przekazywać swoim podwładnym wiedzę skutkującą większą wydajnością pracy, również w wymiarze technologicznym? U normalnego pracodawcy - jak najbardziej. W instytucji, która nie liczy się z kosztami, ponieważ wydaje cudze pieniądze - najwyraźniej nie. 

Informatyzacja ZUS

Problem jednak wydaje się bardziej ogólny. Jakiś czas temu pisaliśmy o informatyzacji ZUS. Przypomnijmy - kontrakty na informatyzację ZUS, skonstruowane były w taki sposób, aby niemożliwe było ich zerwanie i zmiana dostawcy usług. ZUS nabywał bowiem oprogramowanie bez praw autorskich i bez dostępu do kodów źródłowych. Wskutek tego, wszelkie zmiany i aktualizacje oprogramowania dokonywane mogły być tylko i wyłącznie przez Asseco (dawniej Prokom). W tej sytuacji zmiana usługodawcy wiązałaby się z całkowitą wymianą oprogramowania, na które wyłożono jak do tej pory miliardy złotych. Miliardy z naszych składek.

Obecnie na samo utrzymanie systemu informatycznego, ZUS wydaje każdego roku aż 800 mln zł

Portal wart naszych składek

Dwa lata temu powstał nowy portal internetowy ZUS. Koszt uruchomienia samego portalu szacowano wówczas na... 18 mln zł. Już samo to sprawiało, iż najprawdopodobniej był to najdroższy portal w Polsce. Jednakże koszt uruchomienia całej Platformy Usług Elektronicznych, której tenże portal jest częścią, wyniósł... 101 mln zł.

Tony papieru trzeba czymś wozić

Informatyzacja ZUS idzie zatem pełną parą. Wydawać by się więc mogło, iż epokę papieru i dziesiątek przeróżnych druków na każdą okazję mamy już za sobą. Nic bardziej mylnego. Najdroższy system informatyczny w tej części Europy nie przeszkodził bowiem ZUS-owi w zakupie 33 samochodów do... przewozu dokumentów. Według informacji przekazywanych przez ZUS, nowe samochody mają służyć przede wszystkim do transportu wniosków i formularzy. Tak, informatyzacja zakończyła się sukcesem. 

Siedziby książąt

Temat pałaców budowanych przez ZUS jest tematem starym jak sam ZUS. Siedzibę ZUS w każdym mniejszym mieście znaleźć jest bardzo łatwo. Wystarczy rozejrzeć się za największą i najbardziej wystawną budowlą w mieście. Czy jednak trwające od lat napominania i kpiny w tym temacie odniosły jakikolwiek rezultat? Najwidoczniej nie, skoro ZUS wydaje kolejne setki milionów złotych na swoje pałace.

Z jednej strony słyszymy o narastającym kryzysie, którego skutki musimy wziąć na siebie w postaci wyższych podatków i ciągle rosnących składek ZUS. Z drugiej strony, oglądamy wyrastające jak grzyby po deszczu nowe siedziby ZUS. Na budowę nowego oddziału ZUS w Szczecinie wydano ok. 30 mln zł. Oto efekt:

szczecin-2-zus

Piękny, prawda? Szkoda tylko, że w tym samym czasie w całym kraju, w sposób masowy i zaplanowany likwiduje się szkoły. Cóż, priorytety zostały wyznaczone. Dobro urzędnika, dobrem najwyższym.

Okazuje się jednak, że siedziba szczecińskiego ZUS to zwykła taniocha. Na budowę siedziby na warszawskim Żoliborzu ZUS wydał bowiem... 190 mln zł.

Zobacz również: Galeria zdjęć siedzib ZUS w całym kraju 

Armia dobrodziejów

ZUS zatrudnia 46 tysięcy pracowników. Średnia pensja pracownika ZUS wynosi 4624 zł. Łącznie w zeszłym roku na wynagrodzenia pracowników ZUS zarezerwowano kwotę 2,5 miliarda złotych. W ciągu jednego roku ZUS przeznaczył na same tylko premie dla pracowników aż 212 mln zł (szczegóły tutaj). Przypomnijmy, że przeciętna emerytura w Polsce wynosi 1984 zł, czyli niecałą połowę przeciętnej pensji pracownika ZUS. 

Tanio być nie może

Przetargi organizowane przez ZUS to temat rzeka. W tym miejscu przypomnijmy tylko przetarg na dostawę kart-identyfikatorów dla emerytów. Kryterium wyboru była cena. ZUS otrzymał cztery oferty. Wybrał najdroższą. Najtańsza oferta została odrzucona ze względu na "rażąco niską cenę". Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, iż firma, która wygrała przetarg, wygrała również poprzedni przetarg na dostawę takich kart. Produkcję tych kart zleciła wówczas podwykonawcy. Tym podwykonawcą okazała się być ta sama firma, która bezpośrednio w przetargu zaproponowała najtańszą ofertę z "rażąco niską ceną".

Więj o przekrętach ZUS:

ZUS zabija i okrada - wyroki Sądu Najwyższego - można kilka razy przechodzić na emeryturę i ubiegać się o wyższe wypłaty.
ZŁODZIEJSKI ZUS - PAŁACE, DYWANY, MARMURY, poDUPApadłe awaryjne systemy informacyjne ZE SKŁADEK EMERYTÓW...
Sąd Najwyższy: Składki ZUS nie są naszą własnością
Abolicja ZUS - umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców
Umorzeniu zaległych składek na ZUS osobom prowadzącym działalność gospodarczą
ZUS przegrał w Sądzie Najwyższym w sprawie o zasiłek macierzyński - ważne dla przedsiębiorców.
ZUS Gdańsk - czy specjalistka Barbara Turalska-Sczyrbe i chirurg Roman Thiede mają odpowiednie kompetencje do sprawowania tak odpowiedzialnych stanowisk ?
Wypowiedziałem umowę ZUS-owi - mówi GRZEGORZ SOWA, przedsiębiorca z Piotrkowa Trybunalskiego
ZUS ściga do śmierci. RZĄD, ZUS, GUS OSZUKUJE OBYWATELI ? ! ?
Trzecia w tym roku podwyżka składek ZUS
Abolicja ZUS, czyli zielona wsypa posłanki Mrzygłodzkiej
Rząd nasz wiele obiecywał - nie zrobił nic dla Rodaków – stworzył jedynie zieloną wyspę, ale dla kapitału zagranicznego, dla kolesiów i oszustów.  Ułatwić życie biznesowi – przyśpieszy rozwój gospodarczy 
ZUS nie może ścigać osób które tylko zadeklarowały prowadzenie działalności gospodarczej.
OSZUSTWO WYDŁUŻENIA WIEKU EMERYTALNEGO Dr Daniel Alain Korona
ZUS okrada firmy. Widmo sowieckiego naczelnego prokuratora Andrieja Wyszyńskiego krąży po gmachu Sądu Najwyższego.
Państwo prawa albo gdzie ZUS ma obowiązujące przepisy?
Piotrków Trybunalski - ZUS PRZESTĘPCA - SKARGA NA PRZEWLEKŁOŚĆ POSTĘPOWANIA SSO Magdaleny Marczyńskiej

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Tawny
04-01-2015 / 17:17
That's a skillful answer to a diuifcflt question ongspc.com [url=yzizcanvqp.com]yzizcanvqp[/url] [link=gfscpywur.com]gfscpywur[/link]
~Marianne
24-12-2014 / 05:58
I loved this card when you put it up on the blog and thought it was a" rel="nofollow">cjhdnlpkp.com"> tmpelate that Which Craft were selling so went straight to their site to buy it! Would love to win this.x
~jerozolita
01-08-2014 / 10:05
wiecie czemu prezydenci tak oszpecili i zdewastowali Wrocław bo to nie sa wrocławianie to jest ich przystanek na kasę!!! Rafał Franciszek Dutkiewicz (ur. 6 lipca 1959 w Mikstacie) Bogdan Andrzej Zdrojewski (ur. 18 maja 1957 w Kłodzku)
~jerozolita
28-07-2014 / 17:03
ZUS w GB 2,60 Ł, PL 11OO,-
~ak
28-07-2014 / 14:53