Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
26 października 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA KIEDY POLICJANT PRZESTANIE BYĆ PSEM?

KIEDY POLICJANT PRZESTANIE BYĆ PSEM?

Tylko 88 tysięcy kosztuje rocznie utrzymanie jednego policjanta, więcej kosztuje utrzymanie więźnia nie wspominając o zarobkach byle prezesa państwowej firmy, czy prawnika - typowego pasożyta organów III RP.

Budżet na policję to
8,6 mld złotych. Z tego na pensje dla prawie 100 tysięcy funkcjonariuszy trzeba wydać 70% tej sumy. W prostym przeliczeniu na zatrudnienie i wyposażenie jednego policjanta w tym roku wydamy z budżetu ponad 88,7 tysięcy złotych.
TAK WIĘC CIĄGLE POLICJANT KTÓRY JAKBY NIE PATRZĄC NARAŻA SIĘ STALE NA RÓŻNE STRESOWE SYTUACJE "KLEPIE BIEDĘ".
W tym roku policja ma do dyspozycji o 1,3 miliarda złotych więcej niż w 2007. Dwa lata temu jej budżet był mniejszy od tegorocznego aż o 2,5 mld złotych.

źródło Komenda Główna Policji

Jak wynagradzani są polscy policjanci?

Komendant główny policji zarabia około 15 tysięcy złotych brutto, a zwykły policjant nieco ponad 2,5 tysiąca, co daje około 1,6 tysiąca złotych na rękę.

Dane ze strony internetowej Komendy Głównej Głównej Policji

Przedstawiono średnie uposażenie policjanta wraz z dodatkami, według nowej kwoty bazowej, nowego mnożnika i uwzględniające podwyższony dodatek służbowy (funkcyjny) - stan na 1.04.2008 r.

W ciągu trzech lat pensje policjantów nieznacznie wzrosły.
W 2006 roku średnia podwyżka wyniosła około 86 zł, w 2007 roku 220 złotych. W tym roku pobory policjantów wzrosły o około 520 złotych. Jak czytamy na stronach Komendy Głównej Policji to absolutny rekord, bo w ostatnich latach średnia kwota podwyżki wyniosła około 70 złotych. Oprócz pensji policjant może liczyć na tzw. mundurówkę, premię, zwrot kosztów przejazdu, dofinansowanie do wczasów czy dodatek mieszkaniowy.

Policjantów ( PODOBNIE JAK SĘDZIÓW I PROKURATORÓW) jednak nie satysfakcjonują pensje. By wywalczyć podwyżki podejmują różne działania. Jednym z nich był happening podczas którego wysyłali aluminiowe widelce do Komendy Głównej. Do udziału w nim policjanci skrzyknęli się na internetowym forum policji. Obok niskich pensji i dysponowania wysłużonym sprzętem kolejną bolączką policji są braki kadrowe. Liczba wolnych wakatów ciągle sięga kilku tysięcy. Obecnie brakuje 4,8 tysięcy policjantów. Rok temu było to 7 tysięcy miejsc. W tym półroczu zgłosiło się około 21 tysięcy kandydatów gotowych założyć mundur, co ciekawe prawie połowę stanowiły kobiety. Coraz częściej pracą w policji są też zainteresowane osoby z wyższym wykształceniem. Co trzeci z kandydatów skończył studia.

Bolączki policji zauważyła Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie. Zdaniem kontrolerów NIK dzielnicowi są źle wyposażeni, niedoceniani i wykorzystywani do innych zadań niż powinni. Mimo coraz lepszego wyposażenia funkcjonariuszy, wciąż wielu dzielnicowych nie ma służbowego telefonu i musi pracować na prywatnym sprzęcie. Ponadto NIK wskazał na słabą ocenę dzielnicowego przez samych policjantów. Funkcjonariuszom nie umożliwia się bowiem szybkiej ścieżki awansu. Ponad połowa dzielnicowych wolałaby pełnić służbę na innym stanowisku.

Wielkie zakupy policji

W latach 2007-2009 w ramach Programu modernizacji policji wydane zostanie 4,4 miliarda złotych. W ciągu trzech lat pieniądze te zostaną przeznaczone na zakup sprzętu, samochodów i broni oraz na podwyżki.
- Rok 2008 rok powinien być ostatnim, w którym w policyjnym taborze będą polonezy
- obiecał zastępca komendanta głównego policji nadinspektor Arkadiusz Pawełczyk. Połowa policyjnych aut można uznać za mocno wysłużone.
W latach 2008 - 2009 policja zakupi 4,2 tysiąca radiowozów (oznakowanych i nieoznakowanych) za kwotę ponad 264 milionów złotych oraz 1700 furgonów i małych więźniarek za ok. 184,5 miliona złotych. W tym roku nie zabrakło jednak problemów podczas przeprowadzania przetargów na zakup aut.
W zeszłym roku udało się kupić 1,4 tysiąca aut. Są to wozy operacyjne, furgony, więźniarki i auta przeznaczone pod wideorejestratory
- mówi Tomasz Kowalczyk, dyrektor biura logistyki Komendy Głównej Policji.
Na zakupy różnego sprzętu w 2007 roku wydano 869 mln złotych, w 2008 do wydania przeznaczono kwotę 1,8 mld złotych. W przyszłym roku 30 tysięcy policjantów otrzyma nowe mundury. W lutym tego roku rozstrzygnięto też przetarg na nową broń. W sumie w ręce policji trafi 22 tysięcy Walterów P-99, które wyprodukuje konsorcjum Bumar i Fabryki Broni Łucznik.
- Dwa i pół tysiąca sztuk broni już dostarczono funkcjonariuszom. Kolejne 5 tysięcy trafi w najbliższym czasie. Broń starej konstrukcji zostanie wycofana. Po zrealizowaniu kontraktu 70 procent policjantów będzie dysponowało nowoczesną bronią
- mówi Tomasz Kowalczyk.

W interesie całego społeczeństwa jest też skomputeryzowanie obsługi klientów - co w prowincjonalnych komendach jest ciągle tylko marzeniem...

Różnie można mówić o policjantach - w końcu tam pracują tylko ludzie, a więc i debili tam nie brakuje. Niemniej, nasza redakcja spotyka się stale z tymi funkcjonariuszami z uwagi na prowadzoną działalność nagłaśniającą nieetykę organów władzy. Nawet dla zwykłego klienta korzystającego z sług tej formacji daje się zauważyć stały wzrost poziomu kultury i wykształcenia pracujących tam osób w przeciwieństwie do "uwstecznienia umysłowego" choćby funkcjonariuszy prokuratur, którzy z reguły prezentują niższą wiedzę i doświadczenia niż pospolity "krawężnik"...
za money.pl

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.