Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
20 października 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

Jak państwo gnębi przedsiębiorców

Lech Jeziorny z Krakmeat siedem lat czekał na uniewinnienie od zarzutów malwersacji i prania brudnych pieniędzy. Współtwórca Optimusa Roman Kluska wolność odzyskał po wpłaceniu 8 mln zł kaucji. To tylko dwa przykłady, ale na szykany ze strony państwa skarży się większość biznesmenów.

Brak przejrzystych przepisów, uciążliwe kontrole, procesy, które ciągną się latami, i traktowanie ich przez przedstawicieli organów ścigania jak kryminalistów - to najbardziej trapi przedsiębiorców. Jacek Kardan i Robert Nowak byli właścicielami firmy Bestcom zajmującej się dystrybucją sprzętu komputerowego. Od czterech lat czekają na zarzuty. Prokuratura nie jest w stanie sformułować aktu oskarżenia. Odsiedzieli już osiem miesięcy w areszcie i stracili firmę. W 2006 roku postawiono im zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Kilka miesięcy później wyszło na jaw, że zamknięto ich wyłącznie na podstawie anonimowych i niezweryfikowanych donosów. A w śledztwie popełniono liczne błędy. "To schemat znany z wielu innych przypadków. Postępowania ciągną się latami, a tymczasowe aresztowania nie są rzadkością" - mówi Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (HFPC).

Ale kiedy przedsiębiorcy sami próbują dojść sprawiedliwości, nic to nie zmienia. Prezes ABN Paweł Scheiner w 2004 roku pozwał do sądu firmę, która była jego przedsiębiorstwu winna 100 tys. zł. Jednak prokurator konsekwentnie umarzał sprawę, często wykazując się brakiem wiedzy ekonomicznej. Zdaniem Scheinera albo nie umiał czytać danych z KRS, albo nie rozróżniał zysków od kosztów prowadzenia firmy. "Dlatego chcemy, by sędziowie i prokuratorzy dokształcali się z tej dziedziny" - mówi Bogusław Piwowar, wiceprezes BCC. Ta organizacja wraz z Fundacją FOR, HFPC, Naczelną Radą Adwokacką (NRA) i Krajową Izbą Gospodarczą mają jednak więcej postulatów. Bo także w sądzie przedsiębiorca ich zdaniem jest dyskryminowany. Zwykły obywatel, jeśli nie dostarczy do sądu wszystkich dokumentów, zostaje pouczony, że ma je uzupełnić. Ale jeśli coś takiego zdarzy się przedsiębiorcy, od razu przegra sprawę. Z powodów formalnych. "Ponadto przedsiębiorca nie jest zwalniany z kosztów procesowych, które wynoszą 5 proc. wartości sporu" - podkreśla mec. Andrzej Michałowski, wiceprezes NRA. Zwraca też uwagę, że w sprawach karnych praktycznie nie stosuje się wobec biznesmenów zasady domniemania niewinności. "A efekt jest taki, że przedsiębiorca trafia do wiezienia, firma upada, a jej pracownicy tracą pracę" - mówi Michałowski.

Na co dzień przedsiębiorcom najbardziej doskwierają jednak uciążliwe kontrole. Ostatnio głośno skarżył się na nie Polkomtel. Pod koniec 2009 roku do siedziby firmy weszli pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Zaczęli sprawdzać, czy nie doszło do zmowy operatorów w sprawie budowy komórkowej telewizji. Na czas przesłuchań z życia spółki zostały wyłączone kluczowe osoby. Na kilkanaście godzin zaplombowano ich gabinety. Urzędnik UOKiK miał powiedzieć prezesowi, że jest pewien, iż niedozwolone porozumienie zostało zawarte. "Wszystkie urzędy działają w oparciu o statystykę, więc urzędnicy działają pod presją wyników i muszą wykryć konkretną liczbę przypadków" - mówi Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich. Kilka dni temu Konfederacja występując w obronie firm nękanych kontrolami skarbowymi, zaapelowała do premiera, by rząd uprościł przepisy VAT.

"Jesteśmy otwarci na rozmowę. Ale należy uważać, by nie otwierać furtki nieuczciwym przedsiębiorcom" - mówi wiceszef sejmowej komisji gospodarki Andrzej Czerwiński z Platformy.

Państwo nokautuje Polaków w sądach

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
aferyprawa@gmail.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~ymgbqinyxht
22-03-2011 / 12:06
~Krzysztof Galla
28-03-2010 / 00:00
dżejbikej to to samo co Mariola z Dywit pomogła posłowi Zbigniewowi Nowakowi wypędzić poetę Zygmunta Prusińskiego z portalu Raport Nowaka ! To jacyś świniopasy z agendy !
~Krzysztof Galla
27-03-2010 / 00:00
ten czy ta "dżejbikej" szalała na portalu Raport Nowaka - chyba się tam nudził
~Aldon
26-03-2010 / 00:00
Wiecie co państwo piszący głupoty i brednie nie mające nic wspólnego z powyższym opisem bandyckiej działalności urzędów skarbowych - dajcie sobie spokój i nie piszcie bo widzę iż was samych pupa świerzbi aby na niej odczuć konfiskacyjne metody ograbiania narodu przez mośków którzy się zagnieździli w szeregach urzędów skarbowych, sądów, w prokuraturach i innych instytucjach terroryzujących głupiego polaczka. Głupiego bo już dawno powinien tenże polaczek podziękować rządom mośków i zaprosić ich do wyjazdu z polski choćby do Izraela lub gdzieś jeszcze dalej aby uwolnić naród polski z perfidnych łap nierządu reprezentowanego przez te ochydne organa grabiercze. Dziwi mnie fakt iż tak poważna sprawa jak ograbianie narodu i niszczenie jego gospodarki przyjmowane jest przez polaczków z głową schowaną we własna d.pę opuszczoną do dołu a komentarze pod tym artykułem świadczą o nadal olbrzymiej tępocie tychże polaczków. Głupiutki narodzie czy jeszcze mało z tobą zrobiono? Zabrano ci banki, przemysł ciężki, wzrasta bezrobocie (choć pobratyńcy tuska twierdzą że jest lepiej - lepiej nie mówić bo część polaków wyjechało za chlebem na zachód)Sprzedaje się huty i stocznie w obce mośkowe łapy . Czy głupi polaczek tego nie widzi? nie słyszy? nie czuje ? jak go ten jeb... rząd w ch..ja ładuje? Czy polaczek czeka aż do gara nie będzie miał co włożyć a jego córki i synowie będą się prostytuować za kromkę chleba? Na co czekasz głupi polaczku. Zagłosój za zdjęciem imunitetów mafii w sądach, prokuraturach i w sejmie. Wybierz na prezydenta kogoś kto zrobi z bandytami w togach i urzędach skarbowych porządek , kto podziękuje mafii rządzącej pięknym bogatym krajem, kto pogonoi z tegoż kraju najeźdźców z Izraela. Czy nie widzicie polacy że Wasz kraj jest rozkradany a wy sami jesteście w nim terroryzowani??