Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
27 stycznia 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 02-01-2012

Pijana Temida - Sąd Najwyższy utrzymał w mocy karę przeniesienia na inne stanowisko służbowe sędzi z Krasnegostawu, która orzekała po pijanemu.

Sędzia Sądu Rejonowego w Krasnymstawie Marta B.- N. stanęła przed sądem dyscyplinarnym obwiniona o prowadzenie rozpraw w stanie nietrzeźwym. Było to 6 lutego 2009 roku. Rozpoznała sześć spraw, po czym wyszła z sali rozpraw, nie odraczając reszty, czyli czterech spraw i nie informując stron o losach i terminach procesów.
Obwiniona tłumaczyła się, że bolały ją zęby i nie mogła z tego powodu kontynuować sesji. Jednakże sędzia B.-N. nie udała się do dentysty, lecz pozostała w swoim pokoju służbowym. Wreszcie po kilku godzinach prezes polecił odwiezienie obwinionej do domu.

Sędziemu Marcie B.-N. postawiono jeszcze cztery inne zarzuty. Dotyczyły one poprawiania dat posiedzeń i postanowień sądu. Jednak sprawy te przedawniły się i sąd umorzył postępowanie w tych punktach.

Minister żądał usunięcia z urzędu.

Sąd dyscyplinarny I instancji 29 lipca 2011 r. uznał, że sędzia Marta B.- N. jest winna wszystkich wymienionych czynów ( naruszenie art.107 par.1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych). Wymierzył Marcie B.-M. karę przeniesienia na inne stanowisko służbowe w okręgu lubelskim.

Od tego wyroku odwołał się minister sprawiedliwości żądając złożenia sędziego z urzędu, a także sama zainteresowana. W ocenie ministra kara była rażąco niewspółmiernie łagodna do popełnionego czynu. Co więcej – zachowanie obwinionej po popełnieniu czynów nie rokuje na poprawę. Wymierzenie najsurowszej kary spowoduje skutek zapobiegawczy – argumentował minister. Zdaniem zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego sędziego Lesława Dąbrowskiego karę należy utrzymać, gdyż obwiniona do tej pory nie była karana i przez 25 lat solidnie pełniła swoją służbę.

SN liczy na zmianę postawy obwinionej

Sąd Najwyższy rozpatrując sprawę Marty B.-N. po raz drugi utrzymał w mocy zaskarżony wyrok. Słusznie Sąd Apelacyjny dał wiarę zeznaniom przewodniczącego sądu i innych sędziów poświadczających nietrzeźwość sędziego Marty B.-N., a nie protokolantki. Choć zeznania tej ostatniej nie były jednoznaczne. Twierdziła ona, że nie wyczuła alkoholu, ale sędzia B.-N. używała bardzo silnych perfum.

- Badanie alkomatem nie jest uchybieniem godności sędziego – mówił na rozprawie w SN sędzia Marian Buliński. – Odmowa poddania się badaniom powoduje, że stwierdzenie sędziego o swej trzeźwości ulegają osłabieniu, wręcz deprecjacji – dodał sędzia.

Sąd Najwyższy utrzymując karę orzeczoną przez sąd I instancji kierował się dobra postawą sędzi przez 25 lat pracy i tym, że do tej pory nie była karana dyscyplinarnie. SN brał pod uwagę również trudną sytuację rodzinną obwinionej.

- Mamy nadzieję, że kara dyscyplinarna wstrząśnie sędzią B.-N.- konkludował sędzia Buliński. – Jest to ostatni dzwonek dla niej i wierzymy, że ostatnia sprawa dyscyplinarna – dodał sędzia sprawozdawca.
Sygnatura akt SNO 44/11

Naszym zdaniem przy ocenie sędzi Marty B-N należy wziąć po uwagę czy częściej przychodziła do pracy pijana, czy może jednak częściej bywała trzeźwa. Ponadto jako okoliczność łagodzącą powinno się uwzględnić sam fakt pracy w polskim wymiarze sprawiedliwości, którego obecny stan może nawet abstynenta wpędzić w pijaństwo. – admin

Sprawy tematyczne poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~NBA Canotte 2016
14-05-2016 / 04:20
www.2016nbacanotte.com/ NBA Canotte 2016 www.lefenil.fr/ Chaussures NIKE www.icefandom.com/ NHL Jerseys www.06annonces.fr/ Nike Air Max pas chers www.computer-slave.fr/ Nike Air Max pas cher
~Wiesław
16-08-2012 / 10:26
Gdyby to zrobił lekarz.Lumpiara z immunitetem.Jednak to nie ma znaczenia czy są trzeźwi czy pijani.Robią co chcą i bez żadnej odpowiedzialności.Nie jest ważne czy dewiant,psychol,czy alkholik lub przestępca. Ważne że ma immunitet.W wyniku głodu ludzie zjedzą święte krowy.
~obserwator
24-03-2012 / 21:29
SN się kompromituje. Pijany lekarz w pracy został wyrzucony dyscyplinarnie a prokurator załozył sprawę , sąd skazał. Ale swoich SN broni niczym święte krowy
~renata
07-02-2012 / 22:59
Jak tacy sędziowie mogą podejmować decyzje ,nieraz właśnie nawet na trzeźwo przekreślają ludzkie życie.
~renata
07-02-2012 / 22:51
I my tu mówimy o sprawiedliwości !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! W takim przypadku może SN wyceni moje straty moralne i fizyczne !!! W pracy,na takim stanowisku? A powaga Sądu ,no i spraw! Lekceważenie urzędu i powagi sądu!!
~Chacidy
26-01-2012 / 15:28
Heck yeah this is exactly what I ndeeed.
~Alex
10-01-2012 / 21:01
wielkie rzeczy...golnęła kobiecina trochę. A ilu orzeka na trzeźwo tak, jakby byli urżnięci w trupa?
~Polak
03-01-2012 / 12:22
Taka jest prawda większość sędziów i prokuratorów w tym kraju to banda alkoholików,paranoików,frustratów życiowych i sadystów wszelkiej maści.